Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Dron, který se utrhl ze řetězu, rozpoutal raketovou smršť nad Los Angeles

Svět

  6:00
LOS ANGELES/PRAHA - Byla to doba prosycená hrůzou z drtivého sovětského úderu a horečným úsilím, jak v něm znepřátelenému komunistickému impériu zabránit. Jeden takový pokus se však Američanům vymkl z rukou. Dron, jenž měl simulovat letoun agresora, se místo toho obrátil proti metropoli Los Angeles - a rozpoutal nad ním raketovou smršť, jež ohrozila životy nic netušících lidí pod ní. Podrobný příběh dramatické bitvy u Palmdale, od níž tento týden uplynulo 60 let, přinesla stanice BBC.

Zářivě rudý nátěr dronu ho jasně definoval jako terč raketové zkoušky. foto: WikipediaReprofoto

Slunce stálo vysoko na obloze, když se z armádní základny v Kalifornii vznesl do vzduchu svébytný letoun. Psal se 16. říjen 1956 a bylo krátce před polednem, když americké letecké síly zahájily vojenské cvičení, které je mělo vycvičit k účinné obraně před arcinepřítelem studené války - obávaným Sovětským svazem.

Pro tento účel přestavěly stíhačku typu Grumman F6F Hellcat na bezpilotní letadlo, jehož zářivě rudý nátěr ho jasně definoval jako terč raketové zkoušky. Plán byl prostý: speciálně upravený simulant sovětského letadla se vydá nad vody Tichého oceánu, kde ho vypálené střely zlikvidují a trosky se bezbolestně zřítí do moře, aniž by koholi ohrozily. Jenže věc se zvrtla.

Vzdušné pronásledování

Místo aby se dron řídil rozkazy z kontrolního centra, přestal na ně reagovat a vydal se jihovýchodním směrem, vstříc hustě obydlené metropoli Los Angeles. Srážka, která nutně hrozila, mohla být pro mnohé tamní obyvatele fatální.

Smrtící americké drony pomáhali řídit britští agenti. Zn.: Přísně tajné

Důstojníci v kontrolním centru okamžitě zvedli telefon a zalarmovali nedalekou základnu u města Oxnard, kde měli pohotovost kvůli možnému útoku sovětských bombardérů. Na lov vzouřeného dronu neprodleně odstarovaly dva tamní F-89D Scorpion. Protivníka objevily ve chvíli, kdy se již nacházel v losangeleském vzdušném prostoru a letěl nad neobydlenou oblastí - kýžená šance pro jeho pronásledovatele.

Stíhačky nesly rakety typu Mk 4 Folding-Fin, známější jako „Mighty Mouse“. Jedná se o neřízené střely s výbušnou hlavicí, které by zbloudilý Hellcat v případě přímého zásahu snadno zneškodnily. To by ovšem musely opustit prostor letadla, a právě to se pilotům nepovedlo - automatický systém selhal, a než se stihli uchýlit k manuálnímu, změnil nebezpečný dron kurz. Tentokrát přímo na Los Angeles.

Obě stíhačky mu byly v patách, tentokrát už s funkčními zbraněmi. První salva 42 raket byla neúspěšná, a rudý letoun nezasáhlo ani dalších 42 střel vypuštěných druhým pilotem. Nezlomený dron se neúprosně blížil k předměstí Newhall. Následovala další várka raket - znovu marně.

Dron se opět stočil a zamířil k městu Palmdale, které leží asi 80 kilometrů severně od Los Angeles. Tehdy stíhačky využily své poslední šance a vyslaly jeho směrem všechny své zbývající rakety. Ale ani z těchto šedesáti střel se žádná nedotkla cíle - vypáleno bylo celkem 208 raket, a všechny zbytečně.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Nebezpečný kruh

Hellcat tak pokračoval v letu, dokud mu nedošlo palivo a nezřítil se k zemi přibližně třináct kilometrů severně od Palmdale. Zpřetrhal přitom elektrické kabely, jako zázrakem však nikoho nezabil ani nezranil.

To samé bohužel nelze říct o raketách, jež se s ním měly vypořádat. Po svém dopadu na zem roznítily mohutné požáry, které pohltily plochu téměř 142 hektarů a povolaly do boje stovky hasičů. Střepiny vybuchlých střel poškodily řadu domů a zranily mimo jiné i mladičkého řidiče, jemuž roztříštily přední sklo v autě. Titulky tehdejších novin hovořily za vše: jeden list detailně popsal tragické důsledky „nezáměrného bombového útoku“, Los Angeles Times zase trasu dronu charakterizovaly jako „nekontrolovaný a nebezpečný kruh“.

Jaderné elektrárny jsou proti dronům z hračkářství bezmocné, tvrdí expert

Mnoho raket dopadlo na zem, aniž by přitom explodovalo, a představovaly tak další hrozbu pro ty, kteří by na ně mohli narazit a nevědomky je odpálit. Americké námořnictvo proto místním obyvatelům distribuovalo varovné popisy střel a instrukce, jak se možné smrtící hrozby vyvarovat.

Fiasko v srpnu 1956 nebylo první příležitostí, kdy americká armáda použila přestavěné, dálkově ovládané letouny Hellcat. Jak pro BBC připomněl letecký historik Peter Merlin, který se specializuje na oborovou „archeologii“, „využívali je během testů jaderných bomb“, kdy drony „vysílali do atomových hřibů a (pak z nich) sbírali vzorky“.

Podle Merlina bylo tehdy množství vojenských letadel nad Kalifornií ohromující: sám shromáždil údaje o celkem 700 zříceních, počínaje 30. lety. „Většinou šlo o vojenská nebo experimentální letadla,“ upřesňuje. V roce 1997 prozkoumal i místo dopadu dronu z Palmdale, kde nalezl stále patrné stopy po tehdejší destrukci.

Hrozba dnešních dní?

Od incidentu, o kterém se později začalo mluvit jako o bitvě u Palmdale, uplynulo již 60 let a dnešní technologie je na mnohonásobně vyšší úrovni. Přesto není vyloučeno, že se něco podobného může zopakovat - byť je riziko výrazně menší, uklidňuje Doug Barrie z londýnského Mezinárodního institutu strategických studií. V rozhovoru s BBC zdůraznil mimo jiné, že nynější dálkově ovládané zbraně mají zabudovaný sebedestruktivní mechanismus.

Airbus se nad Londýnem těsně vyhnul srážce s dronem

Nicméně nic není vyloučeno. Stačí se vrátit do roku 2009, kdy z rukou řídícího centra unikl americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper; Američanům se jej podařilo sestřelit těsně předtím, než narušil afghánský vzdušný prostor, a dron se roztříštil o horský masiv, aniž by způsobil škody na životech.

Podobně šťastný konec však neměla dramatická havárie, jež se odehrála na samém sklonku studené války, těsně před pádem východního bloku. 4. července 1989 se plukovník Nikolaj Skuridin katapultoval ze svého MiG-23, nad nímž ztratil kontrolu nedlouho po vzletu ze sovětské základny u polského Kołobrzegu.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Opuštěná stíhačka pak přes NDR pokračovala do západního Německa a pramálo se ohlížela na to, že přitom překročila tehdy ještě ostře střeženou hranici. Zburcovaní američtí piloti na základně v Nizozemsku měli nakázáno sestřelit mig nad Severním mořem, ale rozkaz splnit nestihli: prázdná nádrž poslala stroj k zemi nad belgickým Kortrijkem, kde dopadl na jeden z tamních domů a zabil osmnáctiletého mladíka.

Jak lakonicky uzavírá Berri, „technologie není neomylná“.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...