Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Dům v lese. Stromy zůstaly nedotčeny a příroda se stala součástí bydlení

Design

  10:30
Vztah velikosti pozemku a domu bývá klíčový. Trendem 90. let byla nepřímá úměra: malý pozemek, a o to větší dům na něm. Dům v Senohrabech ovšem vychází z opačného přístupu. Neboli: když máte k dispozici velký pozemek, můžete si dovolit malý dům.

Architekti správně pochopili, že největší hodnotu představuje divoce zalesněný pozemek. Ten zůstal stavební činností takřka nedotčen. foto: Ester Havlová

Architektovi se nejlépe pracuje, když má klient jasnou představu, čeho chce dosáhnout a jaké jsou limity bránící v realizaci ideálu. Požadavky mladého manželského páru byly v případě domu skrytého v lese zcela jasné: malý, utilitární dům, hodně prosvětlený, a finanční limit 2 miliony korun. Původně uvažovali o koupi typového projektu, jehož základní cena se pohybuje v desítkách tisíc korun. Když k němu ale započtete vše, co je třeba zaplatit za jakoukoliv drobnou atypičnost, začne se suma za projekt blížit částce, za kterou je možné objednat kvalitní architektonické studio.

A to nejlépe takové, které je zrovna na začátku své profesní kariéry. Nedostatek zkušeností je totiž takřka vždy vykoupen mimořádnou pozorností, kterou svým prvním realizacím věnuje. Požadavky investora dokázal Sporadical skloubit do lapidárního řešení: nepodsklepeného kvádru minimálních rozměrů.

Obytný prostor je orientován netradičně na sever, ale výhled stojí za to.

Ze dvou předložených řešení (v podobě papírových modelů) si manželé vybrali to radikálnější, ale zároveň i jednodušší. Dřevostavba vznikla částečně na základové desce bývalé chaty, tím bylo rozhodnuto o umístění. Velikost limitovaly dva vzrostlé stromy, dub a smrk – dům se musel vejít mezi ně. Což se nakonec s půdorysnými rozměry 9,6 × 7,6 m bez problémů podařilo.

Dům jde vstříc lesu a les se stává součástí domu
Přízemí je navrženo jako volný, otevřený prostor, do kterého je vložen jediný kvádrový objem obsahující vše potřebné: technickou místnost s plynovým kotlem, vestavěné skříně, jejichž posuvné a otočné dveře mohou kompletně oddělit zádveří od obytného prostoru, kuchyň (se zajímavým technickým detailem pojízdné linky – včetně dřezu), komín, krb i schodiště do druhého patra.

Zádveří je úmyslně orientováno na jih.

Dům je poněkud netradičně orientován vůči světovým stranám. Chodbovité zádveří, vzniklé mezi popsaným kvádrem a vnější fasádou, je totiž orientováno na jih, kuchyň na východ a obývací pokoj svou dominantní stranou na sever. Spíše než světové strany totiž dostaly přednost prostorové okolnosti. Zádveří míří k příjezdové silnici, obývací prostor, stejně jako ložnice rodičů do soukromého lesa.

Nejexkluzivnější část domu představuje právě pozemek, bývalé arboretum o rozloze 1,57 ha. Autoři si toho byli dobře vědomi a postarali se, aby se les stal integrální součástí domu. Nic dalšího už vlastně nebylo potřeba. Proto dům možná zklame někoho, kdo uvnitř vždy očekává dech beroucí zážitek a rafinovanou prostorovou skladbu. Tady by to ale bylo zcela zbytečné. Vnitřní prostorové kvality domu by stejně nikdy nemohly konkurovat síle vnějšího prostředí, proto samy ustupují trochu do pozadí a dávají plně vyniknout podstatnému: neustále se měnící přírodě.

Přízemí je kompletně prosklené, díky velkému pozemku si to může dovolit.

Vhodně zvolená konstrukce – dřevěný skelet – toto propojení exteriéru s interiérem výborně zprostředkovává. Plocha mezi jednotlivými smrkovými sloupky je kompletně prosklená, na několika místech jsou mezi ně vloženy police, které slouží jako knihovna. Nezbytná intimita je zajištěna vnitřními závěsy (v obytném prostoru) nebo žaluziemi (v zádveří). Otvíravé jsou pouze prosklené dveře (nebo chcete-li francouzská okna) a několik malých okenních otvorů pro větrání.

Druhé patro je prakticky zrcadlovým opakem přízemí. Jestliže je přízemí volné a v zásadě nečleněné, v patře najdeme jednotlivé místnosti: dětský pokoj, ložnici rodičů, pracovnu a velikou koupelnu (další z úvodních jasných požadavků investorů). Zatímco přízemí je kompletně otevřené skrze fasádu do okolí, patro je prakticky uzavřené a s exteriérem komunikuje relativně malými okny.

Obývací pokoj pod širým nebem
Ložnice je umístěna v nejtmavší a nejchladnější části domu (severovýchod), ale přece jen má jednu specialitu. Francouzským oknem můžete vykročit ven a ocitnout se na vnějším ocelovém schodišti vedoucím vzhůru k nebi. Jeho minimální velikost (rovněž z důvodu finančních úspor) z cesty nahoru činí trochu adrenalinový zážitek, ale výstup stojí za to.

Ocitnete se tak totiž ve třetím patře, v "obývacím pokoji pod širým

Fakta

Projektant: Sporadical, architektonická kancelář (Josef Kocián, Aleš Kubalík, Jakub Našinec, Veronika Sávová) www.sporadical.cz
Dodavatel: Truhlářství Frýbort, Písek; SKLO JELÍNEK, s. r. o.; svépomoc
Náklady: 2 miliony Kč
Zahájení stavby: 2004 Dokončení stavby: 2007 Zastavěná plocha: 74 m2
Užitná plocha: 129 m2 Obestavěný prostor: 555 m3

nebem", na terase v korunách stromů. Za přetaženou atikou, která ohrazuje plochou střechu a pomohla architektům dům opticky navýšit a vylepšit jeho proporce (ano, přesně takovými problémy se zabývají architekti), se nachází veliký intimní prostor. Jakási skrytá komnata, kterou zatím manželé příliš nevyužívají (většinu času tráví v přízemí – ať už uvnitř domu, nebo na zahradě), ale třeba se v budoucnu stane oblíbeným místem jejich dětí, nebo zahradou na pěstování kaktusů, jak plánuje paní domu. Voda je ze střechy odvedena mohutným žlabem, který ústí výrazným měděným chrličem na fasádě.

Nebojte se dřevostaveb
Fasáda domu je tvořena neohoblovanými smrkovými prkny, která jsou v rozích seříznuta pod úhlem 45 stupňů, aby vznikly ostré, jednoznačné hrany. Detail, který potěší. Po technické stránce je dům po pěti letech naprosto perfektní a nevykazuje žádné viditelné vady, přestože s výjimkou nosné dřevěné konstrukce a zasklení přízemí bylo vše vytvářeno svépomocí.

Prkna na fasádě po letech šednou a stárnou – na každé straně vlivem polohy trochu jinak. Částečně na jižní fasádě, na západní více, na severní a východní naopak vůbec. Což se do přírodního lesa výborně hodí. Žádné hnití ale nehrozí, a to je třeba zdůraznit. Z dřevostaveb mají stavebníci v Česku stále obavy a jejich podíl na trhu se zvyšuje jen velmi pomalu. Přispívá k tomu jak klišé o netrvanlivosti a nesolidnosti materiálu (ve srovnání se zděnými stavbami), tak větší pracnost projektu. Když ale máte architekta, který se na dřevostavbu přímo těší, není co řešit.

Závěrečné ponaučení pro budoucí investory rodinných domů je tak jednoznačné. Největší péči, pozornost a práci je třeba věnovat výběru vhodného pozemku. Jeho kvalitám, velikosti, orientaci a charakteru. Pak už si stačí najmout architekta, který jej dokáže využít a udělat tak ze skromného, obyčejného návrhu návrh zcela mimořádný. Mladí manželé, kteří se rozhodli svěřit návrh svého domova tehdy začínajícím architektům, nikdy nelitovali.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!