Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Dům ve tvaru písmene U je dotažený do posledního detailu

Design

  7:00
Moderní architektuře bývá často vyčítána přílišná arogance a nedostatek citlivosti k prostředí, do kterého má vstoupit. To ale rozhodně není případ malého domku na návsi v Horních Počernicích od architektky Markéty Cajthamlové.

Dům o půdorysném tvaru písmena U se otevírá do intimního světa pečlivě udržované zahrady, která se tak stává jeho součástí, jeho největší „místností“. Nejvíce je to cítit v dodatečně realizovaném pokoji mladšího syna (zcela vpravo) foto: Ester Havlová

Své pravice jsou částí Horních Počernic. Je to místo zvláštního charakteru. Řadu ulic byste stěží ulicemi nazvali. Jsou to spíše úzké koridory - procházíte mezi vysokými kamennými zdmi a nemáte nejmenší tušení, co se odehrává za nimi. Občas za některou z nich vykukuje nevelká střecha domu nebo koruna ovocného stromu. Náhle se prostor rozšíří a vy stojíte na malé návsi, které dominuje uprostřed stojící kaplička a výhled na Prahu, přesněji na tušimickou spalovnu.

Drobný monument
Za kapličkou pak zahlédnete nejmenší objekt celé návsi. Domek zvláštního železitého zbarvení, s plasticky narýhovanou hrubozrnnou omítkou, který přes svou drobnost působí až monumentálně. Jeho takřka uzavřené přízemí je prořezáno pouze několika štíhlými vertikálními okny. O něco více rovněž vertikálních oken najdete až těsně pod vrchní římsou, v části domu se světlejší barvou (omítka je tu barvená pouze pískem).

Působí, jako by tu byl od nepaměti, přestože jej postavili teprve před jedenácti lety. Stojí nezvykle až na hranici pozemku (což dnes díky řadě nesmyslností ve stavebním zákonu není vůbec snadné prosadit). Zde to bylo možné proto, že nahradil původní venkovské stavení, které bylo v dezolátním stavu. Stavení bylo rozebráno a jeho pískovcové kamenivo se kompletně použilo na novou stavbu: na vystavění vysokých obvodových zdí pozemku (na několika místech jsou kameny zcela černé, tam, kde byly vyjmuty z černé kuchyně), ale i na pěšinu v zahradě.

Není příliš malý? To je to jediné, co lze domu vytknout z pohledu z návsi. A to v současném stavění nebývá příliš častá připomínka

Zahrada: největší, absolutně intimní součást domu
Dům můžete

Fakta

Architekti: Markéta Cajthamlová, Šárka Sodomková
Dodavatelé: VIK s.r.o., Truhlářství Čermák
Projekt: 1998-1999
Realizace: 1999-2000, (přístavba 2005)
Zastavěná plocha: 114 m2 (+ 12 m2)
Pozemek: cca 400 m2
Cena: neuvedená

obejít několikrát kolem dokola, ale z jeho vnitřního prostoru nezahlédnete vůbec nic. Kamenné části zdi jsou totiž doplněny vysokým prkenným plotem a masivními vraty zahradního přístavku s garáží. Zato si všimnete tří mohutných lip, vysazených roku 1918, které sice rostou těsně za hranicí pozemku, ale pro pocit ve vnitřní zahradě jsou zcela zásadní. Zahrada je velmi malá, zhruba 300 m2, ale v podstatě představuje největší "místnost" domu. A nutno poznamenat, že je nádherná. Zcela zřejmě je jí věnována velká pozornost a postupně s domem srůstá do jednoho celku.

Ten zevnitř vypadá zcela jinak než z návsi. Má půdorysný tvar písmene U a do zahrady se otvírá velkými okny. Jeho interiér je uspořádán zcela přehledně a logicky. Vstupuje se v jeho nejužší části, naproti sestavě šatních skříní a koupelny. Křídlo po levé ruce je společenské, pravé pak s obytnými místnostmi (pokoje dětí a ložnice). Nejdominantnějším prvkem interiéru je strop, respektive fošnový krov ze smrkového dřeva s bílým lazurovým nátěrem, který propojuje všechny místnosti v jeden celek. Jeho ekvivalentem je dubová, pro změnu tmavší podlaha, která mu tvoří ideální protipól.

Tvar střechy je pultový, svažuje se směrem do zahrady. Čili směrem do návsi působí dům jako největší možný, směrem do zahrady pak jako nejmenší (jeho subtilnost je při pohledu ze zahrady kompenzována monumentálním komínem krbu). Dům je velmi citlivě osazen na jemně se svažující terén, jehož výhod využívá. Do kuchyně sestupujete z předsíně po dvou schodech, do obytného prostoru po dalších dvou. Protože střecha zůstává v jedné rovině, je obývací prostor ze všech nejvyšší. Toho je využito pro vestavění pracovny do mezipatra, do níž se vstupuje po mlynářském schodišti (zvláštní typ úsporného schodiště, kde na každé chodidlo připadá jeden individuální stupeň, posunutý výškově o polovinu předchozího stupně).

Dům stojí ve svahu a s tímto faktem tvořivě pracuje. Jeho nejvyšší prostor umožnil vložit mezipatro pracovny

Zároveň se obývací prostor do terénu přeci jen lehce zakusuje, a tak když si sednete, máte hlavu jen těsně nad úrovní zahradního trávníku. To vše ještě umocňuje pocit intimity. Právě vysoká světlá výška domu s horním přisvětlením na třech místech (pracovna, koupelna a pokoj staršího syna) dává vnitřním prostorám velkorysý charakter. Ani se nechce věřit, že užitná plocha domu jen lehce převyšuje sto metrů čtverečních.

Kam s dalším členem rodiny? Do zahradního pavilonu
Dům byl realizován v roce 2000 jako útočiště pro tři obyvatele. Opár let později se však musel zvětšit - rodina se rozrostla o dalšího člena. Nejmenšímu pak byla věnována nejmenší místnost (i s nejmenší světlou výškou), ale svým způsobem nejexkluzivnější. Jde v podstatě o zahradní pavilon lichoběžníkového tvaru, který dům do zahrady rozšířil. Původní okno v čele venkovní fasády bylo rozšířeno na dveře spojující tento pokoj s ložnicí rodičů. Jeho charakter je zcela jiný než zbytek stavby a fakt, že byl udělán dodatečně, nijak nezapírá. Využívá intimity zahrady a kompletně prosklenou, bezrámovou fasádou se do ní otvírá. Jeho konstrukce je tvořena mimořádně subtilními ocelovými sloupky, což ho dále odlišuje od zděného domu.

Nejmladší člen rodiny si jistě připadá, jako by žil přímo v zahradě

Podle tvrzení majitelky si na něj syn tak zvykl, že si kdekoliv jinde stěžuje na nedostatek světla. A není divu, zvláště když pokoj navíc disponuje samostatným vstupem do zahrady. Má zelenou střechu a zkušenosti jsou s ní výborné, takže časem zřejmě dojde na podobnou úpravu střechy u celého objektu.

Dotažený do posledního detailu
Na domu ve Svépravicích je třeba ocenit absolutní dotaženost realizace, která se týká i jeho zahrady. Pozornost tu byla věnována nejmenším detailům, včetně treláže (mřížové konstrukce) pro popínavé rostliny, tvarování okapů (jejichž nadměrná velikost souvisí s množstvím opadavých stromů v těsné blízkosti), sítí proti hmyzu nebo vestavěného nábytku. I častokrát zcela opomíjené objekty (alespoň po stránce designu) jako přístavek na zahradní nářadí a garáž, jsou řešeny v souladu s celkem, na vysoké úrovni.

V jedné věci je v kontextu současné rodinné výstavby tenhle dům až nadějně inspirativní: dokazuje totiž, že i na velmi malém pozemku lze zrealizovat funkční, velkorysé bydlení pro čtyřčlennou rodinu s krásnou a dostatečně rozlehlou zahradou. A navíc s absolutně chráněným soukromým světem rodiny, tolik odlišným od novodobých satelitů.

Autor:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...