Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Existuje satelit, který se povedl? Ano, ve Slivenci

Design

  7:00
Se satelitní výstavbou je to podobné jako s nákupními centry. Jsou paušálně kritizovány, aniž bychom se mezi nimi naučili rozlišovat. Kolonie rodinných domů na okraji Slivence si z tohoto hlediska zaslouží pozornost.

Celkovému příznivému dojmu napomáhá materiálové a barevnostní sjednocení společných prvků. foto: Adam Gebrian

Stejná dvojice investora a architekta, o jejichž bytovém domě na Smíchově jsem psal minule, již několik let realizuje v pražském Slivenci na ploše 7,5 hektaru početnou sestavu rodinných domů. Právě se blíží dokončení čtvrté fáze z pěti. Na jejím konci bude realizováno 95 domů z celkového počtu 127. Z hlediska polohy o typický satelit nejde. Na to je Slivenec příliš blízko centru vůči administrativním hranicím Prahy, a navíc v dostupné vzdálenosti od MHD.

Efektivní satelit s podvědomou zlínskou inspirací

Zástavba je tvořena celkem pěti typy domů, ze kterých je zkombinováno devět různých možností. Jde o dva typy samostatných rodinných domů, které jsou vždy umístěny v důležitých nárožních a koncových polohách, a sedm různých variant dvojdomků, které vznikají kombinací zmíněných pěti typů (respektive čtyř, protože jeden z dvojice samostatných domů se ve dvojdomcích nikdy neobjevuje).

95 domů ve Slivenci.

Dvojdomky jsou až na pět výjimek tvořeny různými typy bytových jednotek. Nejen plochá střecha, ale i celková racionálnost uspořádání, umožňující těsnou blízkost jednotlivých domů na velmi malých pozemcích (300–400m2), dává vzpomenout na rodné město jednoho z autorů, na Zlín. Údajně si na to během navrhování nevzpomněl a připomněl mu to až jeden z britských klientů. Docela tomu věřím. Do každého, kdo ve Zlíně nějakou dobu žil, jsou některé z principů výstavby otištěny úplně samozřejmě, aniž by nad nimi musel příliš přemýšlet.

Vizuální čistota celku

Celek obsahuje pár jednoduchých, ale zásadních principů. Za velmi důležitý pokládám fakt, že se podařilo vytvořit jednotný systém oplocení z obyčejných drátěných plotů a unifikovat jednotlivé elektrické skříně a měřidla přípojek do betonových sarkofágů před každým domem. Jednotná zámková dlažba vytváří dojem obytné ulice (nejsou zde chodníky) a štěrkový pás okolo každého domu rovněž napomáhá sjednocení celku. Časem se určitě přidá i efekt vzrostlých stromů. Porovnání fotografií právě dokončených dělnických kolonií Podvesná, Zálešná nebo Letná ve Zlíně ve 30. letech s dnešním stavem může posloužit jako precedens. Velmi pomáhá i možnost hloubkových diagonálních průhledů skrze celkovou, dosti nahuštěnou strukturu.

Radost mi udělala i barevnost okenních rámů v tónu identickém s fasádou a pouze několik základních barevných odstínů domů, u nichž převažují bílá a světle šedá. Nejde tedy o jednobarevnou nudu, ale ani o typické barevné orgie. Vše další již podléhá individuálnímu vkusu jednotlivých majitelů. Je to tak správně. Je dobře, když je základní výtvarná koncepce čitelná a navíc doplněná živelností majitelů, odrážejíc tak jejich životní styl.

Urbanistická struktura je navržena logicky a přesvědčivě.

První etapa realizace (32 domů) se potýkala s výraznými technickými problémy v souvislosti s lícovým umístěním oken. To už se ale snad podařilo definitivně odstranit. Vodorovné konstrukce jsou betonové, monolitické. Svislé pak zděné. Efektivnost a velkorysost i uvnitř jednotlivých domů Za pozornost stojí i dispozice jednotlivých domů. Jsou zorganizovány velice efektivně a díky promyšlenému rozmístění okenních otvorů umožňují uvnitř dostatečnou míru soukromí i při velmi malé vzdálenosti mezi domy. Interiéry jsou překvapivě světlé i přes fakt, že oken je vlastně velmi málo, jak si můžete povšimnout na fotografiích zvenku. To naopak určitě pomůže celkové energetické koncepci. Světlosti ovšem napomáhají také světlíky, které vedou světlo ze střechy skrze zrcadla schodišť až do přízemí. Doporučil bych majitelům, aby si pořídili vnitřní žebříky – střechu je škoda v létě nevyužít. Škoda, že na vnitřní schodiště na ni nezbyly peníze, ale to se dá časem napravit. Díky mírnému svahu směrem k jihu a umístění na náhorní plošině nabízejí jednotlivé domy z patra výborné výhledy do vltavské kotliny – a ze střechy budou ještě mnohem lepší.

Přestože jsou jednotlivé domy umístěny velmi blízko sebe, promyšlené umístění oken umožňuje dostatek soukromí a vzájemnou bezkonfliktnost.

Uvnitř je využit každý centimetr a díky přáním britských zadavatelů jsou otevřeny prostory pod dvouramennými schodišti a mohou být využity pro skladování. Pomocí světlíků se rovněž podařilo posílit význam malých společných prostor ve druhém patře, které často bývají slabinou objektů, kde se šetří. Fasády působí velmi plochým dojmem, výjimku tvoří vždy pouze vstup a vjezd do garáže, oba zapuštěné do hloubky hmoty domu. Každý dům je v přízemí výborně napojen na zahradu.

Největší kritika satelitní výstavby se většinou týká její nesoběstačnosti, nenavázání na strukturu sousedního hostitele, města, neexistujících veřejných prostor, absolutní estetické odlišnosti jednotlivých domů, a především příliš nízké hustoty osídlení, tedy neefektivního využití půdy. Dá se říci, že v případě výstavby na okraji Slivence nedošlo k naplnění žádné z těchto tradičních obav. Prostory jsou veřejně přístupné, obsahují dosti rozsáhlý společný park, urbanistická struktura je čitelná a je z ní dobře poznat záměr architekta. A dokonce i ta hustota zalidnění není až tak nízká. Pokud by v jednom domě průměrně žila tříčlenná domácnost, dostáváme se na 50 obyvatel na hektar, a to už tak nízké číslo není. Je to dokonce dvojnásobek průměrné hustoty zalidnění Prahy.

FAKTA

Autoři: Radek Kolařík, Lada Kolaříková, Renata Řezníčková, www.rkaw.cz Dokončeno: 2012 (dokončení čtvrté fáze z pěti) Klient: Abbey Ltd

Za jediný problém považuji, že se architektům nepodařilo přesvědčit investora o byť jen minimální občanské vybavenosti. Je to škoda. Věřím, že restaurace s venkovní zahrádkou u parku nebo školka by si své klienty našly. I tak považuji tuto realizaci za zásadní. Rozdílná velikost jednotlivých typů domů dává naději na vytvoření pestrého mixu obyvatel různých generací, od mladých rodin až po stárnoucí lidi vyhledávající spíše odpočinek.

Autoři:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!