Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Firmy tunelují rozpočet na vědu

Věda

  11:40
Nekompetence, nevyváženost, rejdiště zájmových skupin, alibi pro vládu. Taková slova používali při hodnocení Rady pro výzkum, experimentální vývoj a inovace (donedávna Rada vlády pro výzkum a vývoj) politici.

Rada zvolila způsob, o kterém bylo od začátku jasné, že je amatérský, tvrdí profesor Jiří Zlatuška foto: Miroslav RendlLidové noviny

Devět členů Učené společnosti, organizace, která sdružuje špičkové české vědce, poslalo zástupcům parlamentních politických stran, včetně nově vzniklé TOP 09 tucet otázek o vědě. Odpověděly všechny. Vyjádřily svůj postoj k financování vědy, sloučení Akademie a vysokých škol a řadě dalších témat. (více v textu SPOJME AKADEMII S VYSOKÝMI ŠKOLAMI, NAVRHUJÍ POLITICI) Zástupci ČSSD, TOP 09 a zelených, přišli své názory navíc osobně představit na úterní setkání Učené společnosti.

Přečtete si

Sčítání jablek a hrušek
"Vycházeli jsme ze zadání. To znělo najít mechanismus převodu mezi výsledky a penězi," hájil v úterý práci Rady sociolog profesor Petr Matějů, jeden z jejích členů. Rada pro výzkum, experimentální vývoj a inovace připravila tolik kritizovanou metodiku pro rozdělování peněz na chod vědeckých institucí. Díky ní má Akademie věd v příštím roce přijít o podstatnou část svého rozpočtu.

"Jednotlivé obory si nemají konkurovat. Měly by se vytvořit oborově specifické metodiky," navrhoval dále Petr Matějů.

Právě sčítání "jablek" a "hrušek" vytýkali metodice její kritici. Nezohledňuje totiž vůbec různou finanční náročnost oborů, tedy fakt, že například částicový fyzik pracující na urychlovači může na jeden experiment potřebovat statisíce a teoretický matematik na své výpočty jen pár korun.

"Je potřeba zavést mechanismy, které by bránily inflaci výsledků," plánoval také profesor Matějů. Nová metodika rozděluje peníze podle počtu bodů získaných za určité výstupy – články ve vědeckých časopisech, knihy, patenty, průmyslové vzory atd. Honba za snadnými body, ke které systém svádí, vede k tomu, že za kvalitní výstup dostane vědecká instituce po přepočtení méně peněz (balík financí totiž zůstává stejný).

Pochybné polepšení
Ale proč chce Rada systém vylepšit až nyní, "pět minut po dvanácté"? V příštím roce, s ohledem na výsledky bádání za uplynulé roky, se už podle nové metodiky budou peníze přidělovat.

"Rada zvolila způsob, o kterém bylo od začátku jasné, že je amatérský, chybně pracovala s daty. Přepočet proto nemůže fungovat," kritizoval Radu profesor Jiří Zlatuška, děkan Fakulty informatiky MU v Brně a volal po osobní odpovědnosti jejích členů, s výjimkou těch, kteří se od metodiky distancují. Také zpochybňoval "polepšení" Rady. Připomněl, že na svém minulém zasedání 11. září volila vedení Technologické agentury ČR. "Střet zájmů inženýra Janečka se neřešil a volba proběhla opět tajně," podotkl Jiří Zlatuška.

"Důležitá je otevřenost a odbornost, a to v pořadí, jak jsem uvedl," podotkl profesor Martin Černohorský z Přírodovědecké fakulty MU v Brně, jeden ze signatářů tuctu otázek. Podle něj je smutné, že se některá grémia uzavírají.

Netransparentnost jmenování, nekomunikaci a neřešení kritických připomínek vytýkal Radě i historik Vladimír Urbánek, zástupce fóra Věda žije. Do této akční skupiny se v reakci na návrh rozpočtu pro vědu a výzkum na rok 2010 zapojili především mladí badatelé ze 45 ústavů Akademie. Na happeningu například "zavraždili" českou vědu. Nyní podporují petici za odpovědnou reformu. (více na WWW.ODPOVEDNAREFORMA.CZ)

Vladimír Urbánek se podivil i nad nedávným, v pořadí již druhým přejmenováním Rady. Že by pokus o zkomplikování komunikace?

Zhoubné aplikace
Vědci také kritizovali, že velká část peněz určených na vědu odtéká do firem – jako podpora inovací, případně aplikovaného výzkum.

"Ministerstvo průmyslu a obchodu má agenturu, která by v roce 2012 měla rozdělovat více peněz než Grantová agentura ČR a Technologická agentura ČR dohromady," upozornil profesor Petr Volf z Přírodovědecké fakulty UK. Poukázal také na "obtížnost" soutěže o peníze - u ministerské agentury uspěje 90 procent žadatelů. "Existují i případy, kdy žadatel dostane jeden rok 50 milionů a v příštím roce zkrachuje," podotkl Petr Volf.

"Nápad, dávat peníze přímo na aplikace, je zhoubný," řekl Václav Rejholec z farmaceutické firmy Zentiva a pokračoval: "Já, ač jsem představitel průmyslu, protestuji. Z aplikovaného výzkumu nic nového nevznikne." Václav Rejholec dále upozornil, že osmdesát procent nápadů v jeho oboru pochází z akademické sféry, jen s dvaceti procenty přijdou farmaceutické firmy.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč