Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Protestující vědci nesmí k úřadu vlády, prý je to soukromý pozemek

Věda

  11:45
PRAHA - Demonstrujícím vědcům policisté pohrozili "použitím donucovacích prostředků." Protesty v prostoru před úřadem vlády jsou zakázány údajně z bezpečnostních důvodů.

Miroslava Kopicová foto: Lidové noviny

Policie vykázala z prostoru před úřadem vlády asi tři desítky vědců, kteří dnes přišli před Strakovu akademii protestovat proti postupu Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace. K budově přijel policejní zásahový oddíl. Vedoucí úřadu vlády podle policistů demonstraci bezprostředně před budovou zakázal s tím, že jde o soukromý pozemek. Mladí vědci zastávali názor, že je to veřejný prostor. Po krátké diskusi ho však opustili.

Policisté předtím pohrozili demonstrantům použitím donucovacích prostředků.

Zpřísněná opatření jsou před úřadem vlády zavedeny od protestu aktivistů Greenpeace, kteří vylezli na střechu vládní budovy. K demonstrantům vyšla ministryně školství a místopředsedkyně vládní rady Miroslava Kopicová a vědci se vrátili k ní do "zakázaného prostoru". Slíbila v blízké době společnou diskusi za účasti premiéra Jana Fischera.

Ministryně je pro něžný postup
Na možnost použití síly reagovala překvapeně a uvedla, že by s těmito mladými lidmi zacházela spíš "něžně". Po skončení rozhovoru s ministryní policie demonstranty přiměla prostor znovu opustit.

Demonstraci před Strakovu akademii svolala neformální iniciativa Věda žije! Vznikla letos poté, co vláda rozhodla o krácení dotace Akademii věd v letošním roce zhruba o miliardu korun a v dalších dvou letech o polovinu.

Nové rozdělování dotací ze státního rozpočtu na vědu navrhla vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace na základě nové metodiky pro hodnocení výsledků vědeckého výzkumu, kterou sama vypracovala. Vědci ji ale kritizují a tvrdí, že přesunuje značnou část prostředků do privátního průmyslového výzkumu.

Vědci dnešní happening před úřadem vlády nazvali Koncert pro Radu pro výzkum, vývoj a inovace. Protestovali jím proti jejímu současnému složení a působení. S demonstranty přišli tři hudebníci. Hudební vystoupení uspořádali v rámci akce Dny inventury - deset dní happeningů, debat a protestů k oslavám 20. výročí 17. listopadu. Akce spolu s občanským sdružením Věda žije! pořádá iniciativa Inventura demokracie.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!