Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

„Hnědá“ politiky fascinuje

Česko

  8:07
PRAHA - Po posledních výrocích Davida Ratha, který dával zbrojení Německa v „režii“ Adolfa Hitlera za příklad úspěšného zvládnutí ekonomické krize, začal mezi ODS a ČSSD boj o to, která z nich je více „nahnědlá“. Ačkoliv v posledních letech v používání příměrů k nacismu vede ODS, největším „hitlerologem“ v dějinách novodobé tuzemské politiky byl bezesporu někdejší socialistický premiér Miloš Zeman.

Proti Miloši Zemanovi jsou jeho následovníci v užívání nacistické terminologie jen slabým odvarem. foto: Reprofoto

Ten dokonce ve svých příměrech ke třetí říši došel tak daleko, že v roce 2004 v jednom ze svých bonmotů označil za Adolfa Hitlera nepřímo sám sebe. Do roku 1996 byly příměry k vůdci německých nacistů a jeho ideologii víceméně tabu. Až přišel na jaře roku 1996 Zeman a pro německý Focus řekl: „Představte si Klause, jak prohlašuje: Jsem pro samosprávu, pro ombudsmana, proti praní peněz, pro evropskou sociální chartu. To je, jako kdyby Hitler říkal, že má rád všechny Židy.“ Byť se Zeman později hájil, že Klause s Hitlerem nesrovnával, podobných přirovnání se nezbavil.

Každý má svého Stauffenberga
Jako dosluhující premiér zvládl při státní návštěvě Izraele přirovnat k Hitlerovi tehdejšího palestinského lídra Jásira Arafata a předáka rakouských Svobodných Jörga Haidera. Svoji „posedlost“ pak Zeman završil po prohrané prezidentské volbě v roce 2003. Fakt, že hlas nedostal ani od přítele, zesnulého bývalého ministra kultury Pavla Dostála, komentoval: „Každý z nás má svého Stauffenberga.“ Vzhledem k tomu, že tento německý generál spáchal neúspěšný atentát na Hitlera, přirovnal tak Zeman k vůdci třetí říše sám sebe.

To už se na výsluní drali jeho „následovníci“. Šéf ODS Mirek Topolánek v roce 2003 označil předvolební sliby ČSSD slovy: „téměř osvětimská lež, tak brutální lež“, o tři roky později pak sliboval „noc dlouhých nožů“ ve státní správě. Vše pak završil SMS zprávou „Es kommt der Tag“ redaktorovi Šípu.

„Činil“ se i místopředseda ODS Petr Bendl, jenž v roce 2004 tvrdil, že nacismus „přišel ze sociálnědemokratických struktur tehdejšího Německa“, ačkoli němečtí socialisté byli jedněmi z prvních v koncentračních táborech. Topolánkův pobočník Marek Dalík pro změnu svoji roli u premiéra přirovnal k té, kterou měl u Hitlera Martin Bormann. Svými výroky tak Rath jen vrátil „hitlerologii“ na hřiště ČSSD. Přestože se „vyznamenal“ i první místopředseda ODS David Vodrážka, který ČSSD rovnou přirovnal k Hitlerově NSDAP.

„Politici chtějí tímto způsobem fascinovat a zaujmout, a proto směřují k radikalizaci. Samozřejmě to ale je hloupé,“ domnívá se politolog z Masarykova ústavu Akademie věd Michal Pehr. „Odkazování na Hitlera, který byl nesporně hysterický psychopat, může něco naznačovat o osobnostech, které ho tak rády citují nebo uvádějí,“ míní zase psycholog Slavomil Hubálek.

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...