Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

I hospodářské stavby mají být krásné, třeba jako v Kroměříži

Design

  7:00
Ani po více než dvaceti letech od změny režimu – na rozdíl třeba od Německa či Švýcarska – není běžné, aby se u nás stavěly esteticky kvalitní užitkové stavby. Jsou však výjimky. Jednu najdete například v Kroměříži.

Tři hospodářské stavby tvoří jeden celek, který je ještě posílen výdlažbou manipulačního dvora použitými kamennými bloky foto: Tomáš Malý

Když k nám počátkem 90. let začaly proudit informace o architektuře v okolních zemích, jedné věci nebylo možné si nevšimnout. V architektonických časopisech se nepsalo jen o společenskokulturně významných stavbách ve velkých centrech (divadlech, galeriích, koncertních síních, muzeích, knihovnách), ale i o spoustě drobných užitkových staveb na venkově (skladech, jatkách, kravínech, fabrikách či železničních depech). Zvláště pak časopis Baumeister často ukazoval tento typ staveb v sousedním Rakousku či Německu a nejčastěji v geograficky ne tak vzdáleném Švýcarsku. Netrvalo dlouho a Švýcarsko a jeho architekti se stali vzorem pro mnoho českých architektů. Ukazovalo se ale, že pokusit se o něco podobného tady nebude snadné, ba bude to dokonce často nemožné.

Poprask mezi architekty

Důvod? Nejenže u nás byla na podstatně nižší úrovni kvalita stavebních firem – se Švýcarskem byl naprosto nesouměřitelný i obecný vkus, požadavky klientů a ceny za projektové i realizační práce. Když mladý architekt Roman Koucký zvítězil ve druhém ročníku Grand Prix Obce architektů roku 1994 s drobnou dřevěnou stavbičkou čistírny odpadních vod a skladu surovin v Horním Maršově, způsobilo to mezi odbornou veřejností docela poprask.

Aby stavby určené převážně k provoznětechnickým účelům byly navrženy s péčí a výbornými architekty, není ale zdaleka samozřejmostí ani o dvacet let později. Najdou se však výjimky – například v šedesátihektarové Podzámecké zahradě v Kroměříži.

Tři hospodářské stavby tvoří jeden celek, který je ještě posílen výdlažbou manipulačního dvora použitými kamennými bloky

Ateliér DRNH (jehož stavby jsem v této rubrice recenzoval již několikrát – viz např. bazén v Litomyšli, rekonstrukce Reduty v Brně nebo v posledních týdnech mediálně propíraná Wannieck Gallery – vypovězení nájmu současnému provozovateli lze mimochodem považovat za naprosto nepochopitelné faux pas) zde nedávno realizoval sestavu tří domů skladovacího a provozního zázemí, které spojuje stejná estetika, materiály, konstrukční systém i úprava venkovního prostředí.

Ateliér DRNH si získal renomé jednoduchými, elegantními řešeními a mimořádnou péčí o detail, která občas hraničí až s posedlostí. V Kroměříži tomu není jinak. V rámci projektu s názvem Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži, jehož generel zpracovali architekti Petr Všetečka a Robert Václavík z ateliéru Transat architekti, jde možnáomalý střípek mozaiky, ale z architektonického hlediska stojí rozhodně za pozornost.

Dřevo ve vznešeném kontextu

Původní provozní budovy ze 70. let už dosluhovaly, bylo třeba nahradit je novými. Efektivní návrh architektů je dokázal umístit na podstatně menší ploše, čímž vznikl další prostor pro zahradu. Autoři se museli vypořádat se dvěma zásadními dilematy: jak umístit hospodářské stavby do kontextu nedalekého barokního zámku, který je památkou UNESCO, a jak použít současné stavební postupy, a přitom být přirozenou součástí okolní rozdrobené urbanistické struktury.

Řešením se stala sázka na jeden celek složený ze tří podobných hmot. Centrální stavba má jako jediná sedlovou střechu a tvoří zázemí pro zaměstnance. Zbylé dvě budovy mají střechy pultové (jednosklonové) s mírně vykonzolovanými kšilty, které nadkrývají velkorozměrové vstupy a zároveň pod sebou ukrývají horní přisvětlení a větrání. Jde o skladovací prostory a garáže zahradní techniky. Souvislost s historií se kromě elementární geometrie hledala i v konstrukčním systému, kde byla použita klasická tesařská konstrukce s čepy a šrouby. Po zestárnutí modřínového vnějšího obkladu staveb bude záměr autorů ještě patrnější. Organickému včlenění staveb do kontextu napomáhají i historické litinové lampy a především výdlažba manipulačního dvora opotřebovanými kamennými bloky.

Tradiční tesařská konstrukce je viditelná i zvenku, kde u dvou staveb nadkrývá vjezdy.

Interiér administrativní části je řešen účelně, s minimálním množstvím barev a materiálů. Vše je doplněno o elegantní zářivky, radiátory, zárubně dveří, lité podlahy. Na vnitřní obklady byly použity velkoformátové vláknocementové desky Cembrit. Hlavní shromažďovací místnost je ozvláštněna vykonzolovaným rozšířením parapetu oken, která jsou tak opticky spojena do jednoho horizontálního pruhu v černé barvě.

Nevadí ani plastové ubrusy

Černá barva je použita pro veškeré kování, elegantní ploty i minimalizované rámy vrat. Na fotografiích pořízených krátce po dokončení bohužel není ještě vidět zařízení, které sem vnesli uživatelé stavby. Na první pohled je zdánlivě v kontrastu s jednoduchým rámcem, který je obklopuje. Můžete se na ně ale naopak dívat i jako na adekvátní doplněk. Dokonce ani vzorované plastové ubrusy na jídelních stolech zde nepůsobí nepatřičně.

FAKTA

Autoři: Antonín Novák, Petr Valenta, Eduard Štěrbák, Architekti DRNH, www.drnh.cz Spolupráce: Radek Štefka, Marie Veselá, Martin Daněk, Radomír Veselý, Zdeněk Sendler, Radka Táborová Investor: Národní památkový ústav, ú.o.p., v Kroměříži Projekt: 2009–2010 Realizace: 2011–2012 Náklady: 20 mil. Kč www.nczk.cz

Čtenáři bývají zvyklí, že se je fotografie snaží nějakým způsobem obalamutit, že vykreslují realitu značně přikrášlenou, estetizovanou. Že se snaží stavbám lichotit. Nejinak je tomu i v tomto případě, ale velkorysost, střízlivost a solidnost řešení získávají v kontaktu s náročným každodenním provozem – jejž si bohužel musíte pouze představit – na ještě vyšší hodnotě.

Autoři:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...