Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Bydlení v satelitu s nápadem. Rafinovaný dům ve Zdiměřicích

Design

  11:00
Vlna nadšené výstavby rodinných domů v satelitech naštěstí pomalu, ale jistě opadá. Její mnohdy nepovedené plody ovšem zůstávají. Přesto i v tomto uniformním prostředí, na běžném pozemku lze vytvořit něco zcela mimořádného. Takového, jako je dům ve Zdiměřicích u Prahy.

Zahradní fasádu je možno zcela otevřít, a kvality pozemku tak mohou pronikat hluboko do interiéru foto: Filip Šlapal

"Nadčasovost. Čisté linie, ale ne chladnost. Jednoduchost, ale rafinovanost. Přírodní materiály, kov, kámen, čedič. Zemitost. Prostornost. Pocit volnosti. Propojenost se zahradou. Minimum zařizovacích předmětů. Důraz na osvětlení (difúzní). Dominance estetična a funkčnosti."

Zadavatel stavby rodinného domu ve Zdiměřicích měl o svém budoucím domově jasnou představu. A to nejen v citované obecné části, předchozí zkušenost se stavěním je znát i z jeho poznámek ke konkrétnímu funkčnímu členění stavby podle budoucího využití.

Díky přístupu světla do interiéru skrze otvory ve střeše se uvnitř necítíte stísněně, přestože světlá výška vnitřního prostoru nepřesahuje zákonné minimum (2,65 m)

Naprostá většina architektů tvrdí totéž: o výsledné podobě stavby rozhoduje především klient. A nemalou roli má právě jeho prvotní požadavek neboli zadání, se kterým se rozhodne jít za architektem.

Budoucí obyvatel domu ve Zdiměřicích za pomoci architektky a publicistky Věry Konečné svou představu poslal hned několika architektům a ateliérům: Romanu Kouckému a Šárce Malé, Ivanu Kroupovi, A69, ADR a D3A. Vítězem minitendru na zhmotnění zadání, připomínajícího chytrou horákyni, se stal Stanislav Fiala z D3A.

První uprostřed pole
Fiala navrhl přízemní, introvertní objekt. Introvertní proto, že má v podstatě tři slepé fasády a i tu čtvrtou je možné zcela uzavřít pomocí velkorozměrových ocelových rámů vypletených proutím (mimochodem, krásný detail).

Introvertní dům, jehož fasády je možno zcela uzavřít

Pozemek, na kterém byl dům vybudován, se vyznačuje určitým specifikem. Těsně za jeho kratší stranou, vzdálenější od silnice, protéká Jesenický potok, lemovaný vzrostlými duby. Právě do tohoto "krytého" směru se otvírá prosklená, speciálně tvarovaná čtvrtá fasáda – je vlnovitě prolomená směrem dovnitř domu.

Velký problém představovalo stavební povolení. Přestože v okolí ještě žádné stavby nestály, požadoval se "venkovský charakter". Co toto slovní spojení znamená, asi nevědí ani ti, kteří ho vyžadují, ale plochá střecha jejich představy rozhodně nenaplňovala. Musela být nahrazena mírnou pultovou (zjednodušeně řečeno, plocha střechy je mírně nakloněná k jedné straně).

Stírání hranic mezi vnitřkem a vnějškem představuje největší kvalitu objektu

Dům směl dále zabírat maximálně pětinu z celkové plochy pozemku, v tomto případě 240 m2. Požadované velikosti se podařilo dosáhnout tím, že se část stavby přesunula pod zem (technická místnost, tělocvična nebo sklad vína, který ovšem i bez přirozeného osvětlení působí velmi optimisticky díky epoxidovému nátěru v signální zelené, která se velmi dobře hodí k šedému betonu i pozinkovaným regálům na lahve), a především pomocí odečtu zálivu patia a vnitřní zimní zahrady. Právě jejich přesné tvarování do puntíku naplnilo maximální povolenou plochu.

Dům s kamenným "náměstím"
Jádro domu představuje hlavní obytný prostor, v podstatě jakési interiérové náměstí. Dojem náměstí podporuje kamenná podlaha z břidlice, přisvětlení shora, ale i fakt, že je lemováno pokoji-domy. Do jeho obvodu ústí jednotlivé místnosti (ložnice, pracovna, koupelna, komora, hostinský a televizní pokoj).

Stírání hranic mezi vnitřkem a vnějškem představuje největší kvalitu objektu

Všechny tyto místnosti se ale dají naplno otevřít a pomocí dřevěných posuvných nebo otočných ploch se pak stávají plnohodnotnou součástí obytného prostoru. Zvláště příhodné se to jeví u rozměrné vany – jacuzzi. Nebo mohou zůstat uzavřeny a fungovat samostatně.

Klíčovým prvkem návrhu je setření hranic mezi vnitřkem a vnějškem. Přispívá k tomu nejen prosklení celé jedné fasády, ale především řada detailů. Příčné pruhy dlážděné podlahy míří zevnitř ven, uvnitř kámen, venku tropické dřevo podobné barvy a stejných rozměrů. Týmž směrem ubíhají také stopy po stejně širokých prknech, kterými byla vybedněna stropní betonová deska. Světla pod venkovní pergolou jsou zavěšená do stejné výškové úrovně jako vnitřní světla. Žárovky jsou zapuštěné ve vyvrtaných otvorech v betonovém stropu (rafinovaný způsob, jak ušetřit za stínidla lamp).

Díky hlubokému zálivu a atriu s citroníky příroda prostupuje objektem. Ovšem nejen příroda, ale především slunce. Skrze otvory ve střeše zálivu a zimní zahrady skutečně proniká hluboko dovnitř a zcela zastírá fakt, že světlá výška interiéru je z ekonomických důvodů udržena na naprostém minimu (2,65 m). To, že dům při takto nízké světlé výšce a velmi rozsáhlém půdorysu (přibližně 20 x 15 metrů) nepůsobí prostorově stísněně, považuji za unikát.

Úžasné detaily, kam se podíváš
Mohutná stropní betonová deska spočívá na několika nosných zdech, masivním betonovém krbu a dvou drobných ocelových sloupech, přičemž jeden z nich slouží zároveň jako vřeteno točitého schodiště.

Asi nejpozoruhodnější část interiéru opět představují individuálně

Fakta

Architekt: Fiala – Prouza – Zima/D3A, spol. s r. o. www.d3a.cz
Autor: Stanislav Fiala Spolupráce: Milan Bulva, Daniela Polubědovová, Lukáš Pinkava (zahrada), Jiří Václavů, Hana Vavříková (hlavní inženýři projektu)
Plocha pozemku: 1208 m2 Zastavěná plocha: 240 m2 Obestav. prostor: 1050 m3 Projekt: 2003–2005
Realizace: 2007
Cena: neuvedena

navržené detaily. Je jich takové množství, že se nedají ani vypočíst. Namátkou speciální betonová umyvadla, barový stůl se stěnami z rolovatelného laminátu, noční stolky ze zbytků tropického dřeva, způsob, jakým je vyřešen sušák na ručníky v koupelně, nebo zadní podsvícení v kuchyňských skříních, již zmíněný krb atd.

Mimořádná pozornost byla věnována nejen vybavení. Za zmínku určitě stojí i ekologičnost domu: dvě tepelná čerpadla s vrty do hloubky 50ma střešní solární panely udržují provozní náklady na 5000 Kč měsíčně. Speciální kapitolou je úprava zahrady. Její zadní část je tvořena květinovými záhony, které půdorysně kopírují samotný dům.

Když se i recenzent cítí skvěle
Všechna tato objektivní fakta však pouze málo vypovídají o celkových kvalitách objektu. Dostáváme se na tenký led zcela osobní zkušenosti: jen málokde jsem cítil takovou vnitřní atmosféru, pohodu, vyváženost a harmonii. Zcela jistě odráží výjimečné souznění mezi architektem a klientem, které je pro vytvoření náročné stavby nezbytné.

Což ostatně majitel potvrzuje: "Vybrat architekta dalo práci – a věnovali jsme tomu dost času –, ale pak už mu musíte dát důvěru. Musíme se naučit spoléhat na profesionály a neříkat jim, jak to mají dělat. Vznik takového domu vyžaduje hodně trpělivosti a důvěry, ale to platí pro vznik jakékoliv kvality." S domem je maximálně spokojený, náročné zadání bylo naplněno mírou vrchovatou.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...