Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Kašny rozdělují Plzeň dodnes. Přitom zaslouží pochvalu

Design

  7:00
Ten odpor – a stejně vášnivé zastání – asi nečekal nikdo. Do diskuse o vhodnosti tří nových kašen pro plzeňské náměstí Republiky se zapojily skoro všechny vrstvy obyvatel západočeské metropole. S kašnami se někteří nesžili dodnes. Přitom jde o návrh hodný jedině pochvaly.

Plzeňské kašny foto: Vasil Stanko a Karel Kocourek

Na to, že velké architektonické záměry vzbuzují velké emoce, jsme si v posledních letech už zvykli. Většinou se však týkaly staveb v hlavním městě. A právě proto byla plzeňská debata o kašnách tak výjimečná – přestože nešlo o stavbu v Praze, přestože návrh nepocházel od žádného světově proslulého tvůrce, ale od mladého tehdy ještě studenta architektury Ondřeje Císlera, svou intenzitou se mohla rovnat té, kterou rozpoutal návrh pražské Národní knihovny od týmu Future Systems Jana Kaplického nebo realizace Tančícího domu Franka Gehryho a Vlada Miluniče.

Zpočátku kontroverzi nic nenasvědčovalo. Ondřej Císler se k realizaci kašen dostal nejtransparentnějším možným způsobem – vítězstvím v otevřené architektonicko-výtvarné soutěži. Tu město uspořádalo roku 2004 a zúčastnilo se jí 42 soutěžních týmů. Vítěze vybrala ve dvou kolech porota, v níž zasedli například architekt Roman Koucký (předseda poroty) nebo historik umění a současný rektor Akademie výtvarných umění v Praze Jiří Kotalík. Závěrečná část hodnocení zněla takto: „Porota je přesvědčena o tom, že vítězný návrh obohatí plzeňské náměstí o současné dílo na úrovni dnešní doby, které je kvalitní, osobité a svým způsobem ojedinělé a které bude dobrou vizitkou města i krokem k rehabilitaci a oživení tohoto výsostného veřejného prostoru.“

Chrtice, velbloud a anděl

Mimochodem, Plzni je třeba v tomto ohledu složit poklonu. Jako jedno z mála měst v Česku pravidelně pořádá architektonické soutěže,a může tak ostatním městům sloužit za příklad hodný následování. To, o co se některá města začínají teprve pokoušet, už Plzeň dlouhé roky dělá. Serióznost, s jakou k soutěži a porotování město přistupuje, potvrzuje i to, že proces výběru trval více než rok. Návrh Ondřeje Císlera zvítězil absolutní převahou.

Inspiroval se sestavou v heraldickém znaku Plzně a převedl jej do abstraktní podoby tří samostatně stojících bronzových soch-objektů, respektive chrličů vody spíše než kašen. Voda dnes v teplých měsících dopadá z velké výšky do monolitických kamenných nádob z černé žuly, přivezené z Číny. Černozlatou barevnost autor odvodil mimo jiné z morového sloupu na náměstí.

Anděl a nádoby dvě, tentokrát pro změnu tvaru kruhového.

Od vítězství v soutěži ke slavnostnímu otevření ale uplynulo více než pět let. Jak tomu u nás bývá zvykem, vítězství v soutěži není konec procesu, ale spíše jeho úplný začátek. Plzeňský příběh byl pestrý i na české poměry – obsahoval přesvědčování zastupitelstva i rady města, zmenšování jednotlivých soch, jejich dřevěné makety v měřítku 1 : 1, výměnu dodavatelské firmy, cestu do Číny za výběrem správného kamene, anketu mezi širokou veřejností a nevypsání dodatečného referenda o odstranění kašen po jejich dokončení. To vše v kontextu plzeňské kandidatury na titul Evropského hlavního města kultury 2015. Na tři drobné objekty starostí až nad hlavu.

Jak naznačovaly už potíže spojené s jejich zrodem, kašny se setkaly s kontroverzním přijetím. Na Facebooku paralelně vznikly dvě skupiny s názvy „Tyhle kašny na plzeňském náměstí nechceme“ a „Líbí se mi nové plzeňské kašny“, které adekvátně ilustrují názorovou polarizaci nejen mezi obyvateli Plzně. Kašny kdysi neměly pouze okrasný charakter, ale sloužily jako zdroje pitné vody. To už dnes není pravda a jejich smysl je jiný, v prakticky orientované společnosti mnohem hůře obhajitelný. Vždyť historické kašny z plzeňského náměstí zmizely už v roce 1891, a jejich náhrada tak trvala více než století.

Chrtice, která od soutěže prošla tvarovou změnou a vodu dnes stříká do nádoby eliptického tvaru.

Kašny jsou abstraktních tvarů, pozlacené a voda z nich cáká široko daleko. Jde tedy o snadný terč, který mohl lehce posloužit jako hromosvod nejrůznějších místních nespravedlností a nezhojených ran a křivd. Když se k tomu přidá atmosféra šetření finančních prostředků za každou cenu, je na skandál zaděláno.

Podceněná údržba

Všeobecný problém dnes představuje nerovnost mezi investičními a provozními penězi. Ve zkratce řečeno: sehnat peníze na vytvoření něčeho nového je podstatně snazší (jde o jednorázovou záležitost, na kterou je ještě stále možné získat všemožné dotace) než shánět peníze na provoz a údržbu. A přiznejme si, že pravidelná péče o okolí není náš nejvýraznější národní rys. Spousta lidí dnes vyžaduje bezúdržbovou fasádu domů a často i zahradu. Po necelých třech letech je tak choulostivý povrch kašen pokrytý plátkovým zlatem poničen vrypy a vzkazy, jejichž počet překonal nejčernější obavy architektka. A nejspíš nejen jeho: kašny byly pojištěny proti všem možným druhům poškození, ale proti poškrábání nikoliv. Bezdetailová monumentální forma, a přitom její velká křehkost a snadná poškoditelnost představují zvláštní protiklad.

FAKTA

Autor: Ondřej Císler Spolupráce: David Blahout, Ondřej Dušek, Pavel Hošek, Juraj Smoleň, Jakub Vlček Projekt: 2005–2008 Realizace: 2008–2010 Náklady: 27 milionů Kč Investor: Statutární město Plzeň

Plzeňské náměstí patří k nejrozlehlejším ve střední Evropě a vsadit do něj cokoliv současného by vždy vyvolalo značnou míru nevole. Stanovit v tomto kontextu adekvátní velikost a formu nebylo vůbec snadné a realizace byla o to těžší. Může to znít jako fráze, ale vhodnost a oblibu kašen skutečně posoudí až čas. Autorům a především iniciátorům tohoto záměru je ale k této realizaci třeba gratulovat. Už jen odvaha odhodlat se k takovémuto kroku je výjimečná a veřejná debata, kterou kašny vyvolaly a nadále budou vyvolávat, není malou hodnotou.

Autoři:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...