Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Komiksový Antonín Dvořák putuje Evropou jako výstava

USA

  7:00
Evropou putuje netradiční výstava o Antonínu Dvořákovi. Prezentována je totiž jako komiks, který před dvěma lety připravila pro knižní vydání spisovatelka a výtvarnice Renata Fučíková. Aktuálně je díky spolupráci s Českými centry vidět v Nizozemsku.

Renata Fučíková udělala z životního příběhu Antonína Dvořáka komiks. foto: Renata Fučíková

Autorka využívá k popisu Dvořákova života formu „komiksové biografie“, která pomocí 300 obrázků osvětluje nejdůležitější události skladatelova života, osoby, s nimiž se setkal, či místa, pro která komponoval. Spolu s komiksovými obrázky tvoří výstavní soubor také ilustrace k Dvořákovým nejznámějším dílům: Slovanské tance, Te Deum, Rusalka a Z Nového světa.

Stařenka, hippie i mimozemšťan

Komiksové pojetí umožňuje představit Antonína Dvořáka jinak – emotivněji. Kniha s názvem Antonín Dvořák se skládá z komiksových sekvencí a velkých dvoustran. Základní složkou výstavy je 42 panelů doplněných o prostorový prvek – čtyři vysoké, oboustranně potištěné panely. 

Renata Fučíková udělala z životního příběhu Antonína Dvořáka komiks.

Jejich potisk tvoří rastr portrétů fiktivních posluchačů Dvořákovy hudby (intelektuál, šlechtic z 19. století, černošská služka, stařenka, hippie, japonské dítě, kosmonaut, mimozemšťané…) a dále portrétní fotografie skladatele: portrét z dětství, mladších let, zralých let a v den úmrtí. Návštěvník se může osobně seznámit i se skladatelovým rukopisem, jeho různorodostí v jednotlivých etapách umělcova života, se složitostí notového zápisu.

Jedná se o vůbec první komiksové ztvárnění života a díla Antonína Dvořáka a na něj navazující panelovou prezentaci. „Pokusila jsem se ve své knize a na výstavě představit Antonína Dvořáka trochu jinak, než bývá obvyklé,“  uvedla autorka Renata Fučíková.  „Snažím se oslovit jiné publikum, než to, které chodí do koncertních síní.“ Autorka mluví k dětským divákům i k těm, kteří jsou zvyklí na zrychlený pohyb obrazů na ploše počítače. S pomocí komiksového vyprávění jim předkládá emotivně laděný portrét jednoho z nejslavnějších Čechů.

„V mém podání je Dvořák vykreslen jako geniální hudební tvůrce, milující otec rodiny, věrný manžel, skromný a neokázalý člověk. Tyto hodnoty v sobě nesou silný inspirační a výchovný moment, který funguje nejen v Čechách, ale v celém světě,“ uzavírá Fučíková.

Renata Fučíková udělala z životního příběhu Antonína Dvořáka komiks.

Dvořák jazzový - od Vídně až po Chicago a zpět do Hradce

Výstava se již představila v Bulharsku a Rakousku a čeští návštěvníci ji mohli v prvním červnovém týdnu vidět také v galerii Českých center v Rytířské ulici. Až do července se mohou s skladatelovým příběhem seznámit návštěvníci v holandském Beverwijku. České centrum v Nizozemsku zajistilo zařazení této výstavy do oslav 15. výročí nadace Cultural Village of Europe a zahájení výstavy ozvláštnila jazzová kapela pod vedením Base Kisjese, který speciálně pro tuto příležitost upravil Dvořákovu devátou symfonii Z Nového světa.

Další zahraniční zastávkou bude švýcarský Biel a dále by se měla výstava představit také v Litvě, USA, Vietnamu, Čině, Jižní Koreji, Egyptě a na Kubě. Koncem roku bude k vidění opět v České republice a to v Hradci Králové.

Autor: