Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Kontroverzní vila. Proč lidem v Berouně vadí?

Design

  7:00
PRAHA - V roce 2001 se mladí manželé rozhodli nechat si navrhnout rodinný dům. Takový, který by odpovídal jejich potřebám a osobnostem - a architektům také do práce aktivně zasahovali. Určitě tenkrát netušili, jak velkou vlnu kontroverzí tím spustí.

Parcela se nachází v klasickém staelitu, přesto nabízí dostatečnou intimitu, soukromí a díky přirozenému sklonu i výhled do krajiny. foto: Ivan Němec

Rodinný dům v Berouně, dostavěný v roce 2004, je dnes už dobře známý. Bylo kolem něj spousta rozruchu, vzbudil jak velkou chválu (zejména u architektů a odborné veřejnosti), tak i odmítnutí (to nejčastěji od laické většiny). Recenzí o něm vyšlo dost, rozhodl jsem se proto vybrat nejčastější výtky z nejrůznějších diskusí a stručně je okomentovat. 

Dům je příliš výrazný, k ostatním domům v okolí se nehodí a sousedům kazí výhled do krajiny

Ano, dům je jiný než většina jeho sousedů. Když se začínal stavět, stálo jich v jeho blízkosti velmi málo. Hledat kontext v sousedních stavbách by ale stejně bylo marné počínání. Architekti ve spolupráci s klientem vsadili na univerzální, a tedy snadno přenositelné kvality, takže poznámka, že dům nereflektuje svůj kontext, a mohl by tedy stát kdekoliv, je v zásadě správná. Nechápu ji však nutně jako negativum. 

Rodinná vila v Berouně

Co se zkaženého výhledu do krajiny týče, máloco je tak vzdáleno pravdě. Dům je vysoký šest metrů, takže je spolehlivě nejnižší ze všech staveb v blízkém okolí. Navíc je zapuštěn aspoň o metr a půl níže než příjezdová ulice (od hranic pozemku musíte ke vstupu sestoupit po schodech), a je tak za plotem a vzrostlými stromy sotva vidět. K jeho nenápadnosti přispívá i fakt, že stojí na dvojnásobně větším pozemku, než jaký je standard okolí. Navíc je objemově ve své lokalitě suverénně nejmenší (většina sousedů ho svým objemem převyšuje alespoň dvakrát). Se 108 m2 zastavěné plochy opravdu nejde o žádného giganta. Dojem monumentálnosti a velikosti mu dodává pouze a jedině jeho architektura.

Je to panelák naležato. / Jsou to jen klasicky sestavené staré dobré stavební unimo buňky

Toto bylo asi nejpříznačnější tvrzení, na které jsem v souvislosti s domem narazil. V zásadě ilustruje zkratkovitost, s jakou je posuzována nejen současná architektura. Je totiž částečně pravdivé, a tedy i hodně nepravdivé. Ano, rodinný dům v Berouně má něco společného s panelovou výstavbou i se stavebními buňkami.

Je vytvořen pomocí prostorového standardu, který se opakuje, konkrétně ocelovými krychlemi o rozměrech 3 x 3 metry, kterých je v domě celkem 24 (půdorys sestává ze dvou řad po šesti krychlích, má tedy rozměr 6 x 18 metrů). Převládající vnější barva domu je šedá, výplně mezi černou ocelovou konstrukcí jsou některé ze sklocementu, jiné skleněné. Ty se dají zatáhnout buď plátěnými roletami, nebo překližkovými posuvnými příčkami, některé pak vyplňuje pouze vzduch.

Rodinná vila v Berouně, detail oken
Rodinná vila v Berouně, detail oken

Rodinná vila v Berouně, vpravo deatil řešení oken s roletami

Zásadní rozdíl ale spočívá ve vnitřní prostorovosti a propojenosti s vnějškem. Ve druhém patře jsou vynechány podlahy tří krychlí a obývací prostor v přízemí tím získává na značné velkorysosti, otevřenosti a vizuální propojenosti s ostatními částmi domu. Jde tedy o přesný opak řešení v panelových domech, kde byl prostor „nakrájen“ nosnými zdmi přesně po 3,60 m z důvodu standardizované délky stropního panelu.

Zkrátka, sloup není zeď, proto je dělení prostoru v rodinném domě v Berouně mnohem méně dogmatické, než by si člověk při letmém pohledu zvenčí mohl představit. Architekti si původně mysleli, že každá krychle bude věnována jiné funkci, a v některých částech (ložnice rodičů, koupelny, šatna, prostor schodiště, zádveří) se tak doopravdy děje, ale třeba v dětských pokojích a obytné části už dochází k setření hranic mezi takto nadefinovanými prostorovými moduly. Tento efekt ještě zesilují vnitřní posuvné příčky.

Díky posuvným příčkám může být ložnice snadno spojena s koupelnou, zahradou i zbytkem domu.

Co se domnělé uzavřenosti vnitřního prostoru týká, zde jsou výmluvná fakta: celkem 9 čtverců, tedy 81 metrů čtverečních (!), je prosklených a maximálně propojených s pozemkem i vzdálenou krajinou.

Žít v kleci musí být nesnesitelné

Co dělá klec klecí, je fakt, že je velmi těžké ji opustit nebo do ní vstoupit. Tedy přesný opak berounského domu. Navíc klec dělá klecí hlavně její povrch - a nemívá vnitřní konstrukci. V souvislosti s tímto domem je lepší mluvit o prostorové struktuře, a to velmi snadno prostupné. Jak pocitově, tak fyzicky.

Dům se tváří jako levná, masově vyráběná stavebnice, ale ve skutečnosti je to realizace obsahující spoustu individuálních, atypických a tedy i velmi drahých řešení

Tato poznámka architekta Tomáše Starého je správná. Dům levný rozhodně nebyl. A ano, obsahuje velké množství atypických řešení a bylo hodně obtížné a časově náročné jej vyprojektovat a ještě těžší následně postavit. Rozhodně se tedy nejedná o snadno přenositelnou stavebnici. Ale nemyslím si, že se tak dům tváří. Možná tak někomu může připadat, ale pouze pokud si ho pořádně neprohlédnul. Je představitelné, že by se podobný dům dal „vyrábět“ ve větších sériích? Asi ano, ale přišel by o spoustu detailů, které z něj svým způsobem dělají unikát. Architekti z HŠH se vždy vyznačovali důsledností a v tomto případě narazili na klienta, který je v této vlastnosti ještě předčil. Výsledkem je dům s minimem kompromisů, a tedy zákonitě i dům nákladný.

Zbytečné obavy recenzentovy

Přes pečlivou přípravu mě dům překvapil. Velmi pozitivně. Měl jsem obavy, že černý ocelový rámec, navíc zečtyřnásobený v každém sloupu, bude příliš výrazný a příliš silný, omezující. Není tomu tak. Podcenil jsem vrstvu vnitřního zařízení, života obyvatel, kterou dovnitř vnesli.

Přes svou strohou a sevřenou vnější formu nabízí dům uvnitř překvapivě otevřený a velkorysý prostor, výborně propojený s vnějškem

Podobné obavy jsem měl z vnějšího okolí - v zásadě ze satelitního sídliště, jehož jednotlivé stavby nevykazují příliš mnoho kvalit. Také se nepotvrdily. Naopak. Výhled do pestrobarevného satelitu považuji za vhodně doplňující vnitřní svět domu. Jsou spolu v konfrontaci, a je to tak správně. Pokud chcete, můžete každý den srovnávat, a to není na škodu.

„Bydlení je jen polovina toho, co nám dům přinesl“

FAKTA

Autoři: Petr Hájek, Jan Šépka, Tomáš Hradečný, www.hsharchitekti.cz Spolupráce: Jan Kolář, Jana Zlámalová Zastavěná plocha: 108 metrů čtverečních Studie: 2001 Realizace: 2002-2004

Dům v Berouně je vize architektury, v níž se stavebník aktivně podílí na návrhu svého domu od interiéru až po exteriér. A to ne jako pasivní konzultant, ale jako tvůrce se vším, co tento proces přináší.

Co výstavba a obývání takovéhoto domu - kromě značné pozornosti - majitelům přinesla? „Stavbou domu jsme si vyřešili bydlení, ale to je maximálně polovina toho, co nám dům přinesl,“ říká dnes Pavel Pszczólka. „Hodně nás poučil, setkali jsme se se spoustou zajímavých lidí, já jsem se díky tomu začal o architekturu zajímat. Dnes mám o ní doma desítky knih, chodím na výstavy, když cestuju, tak navštěvuju domy, zajímám se o historii prostředí kolem sebe. Díky domu vznikl i přesah do dalších disciplín, seznámil jsem se s fotografy, spisovateli, filmaři. Zjistil jsem, že je to jedna velká skupina lidí, kteří jsou propojení, a já dnes cítím, že do té skupiny i určitým způsobem patřím.“

 

Autoři:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...