Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Královská svatba ještě neproběhla, Brity už nudí

Lidé

  7:00
Do královské svatby zbývá ještě téměř měsíc, ale někteří Britové už se začínají ptát: Kdy už bude po tom? Zatímco miliony po celém světě sledují každou podrobnost svatebního plánování - seznam pozvaných, dort, kočár, šaty, jiní se to snaží ignorovat.

Princ William a Kate Middletonová na svatbě svých přátel. foto: ČTK

V britském tisku sousedí články o svatbě prince Williama a Kate Middletonové chystané na 29. dubna s pochmurnějšími zprávami: o zemětřesení, cunami a jaderné krizi v Japonsku, o válce v Libyi a o rozpočtových škrtech, ztrátě pracovních míst a inflaci v Británii. Není divu, že mnoho lidí nemá na slavnosti náladu.

"Už mě to všecko unavuje," řekl čtyřiadvacetiletý výzkumník na londýnské Imperial College Andreas Dopner. "Vidíte to v televizi, na internetu, všude. Nevěřím v královskou rodinu a myslím, že ty peníze by se mohly líp utratit jinde."

Pro mnoho britských obchodníků je svatba dobrá zpráva. Mezinárodní zájem přiláká další turisty, což bude znamenat posílení pro hotely, restaurace, obchody a turistické atrakce související s monarchií.

Británie žije zásnubami prince Williama.

Útěk ze země přímo na velký den
Ale bude taky útěk - několik milionů Britů vyrazí za hranice díky šťastné náhodě, že svatební den zapadá mezi velikonoční týden a 1. máj. Chytří zaměstnanci si rychle spočítali, že mohou mít jedenáct dní volna, a přitom jim na to padnou jen tři dny dovolené.

Ti, kdo zůstanou doma, budou mít před sebou Londýn ověšený britskými vlajkami, desítky tisíc lidí na trase svatebního průvodu, miliony sledující televizi - a miliony dalších, kteří se budou pokoušet to ignorovat.

"Vypadá to na událost pro starší generaci," řekl devatenáctiletý londýnský student William Dobson. "Mladé lidi mnohem víc než dívat se na svatbu zajímá užít si dobře víkendu." Ale i pro ty, které svatba nezajímá, bude těžké se jí vyhnout. Pokud jsou ale odhodláni za tím jít, alternativy tu jsou.

Jedna velšská nacionalistická skupina, na kterou anglické královské excesy nedělají dojem, pořádá na venkově "tábor úniku před svatbou". V severní Anglii organizuje jedna divadelní skupina čtení "Popelky č.2", kde se to s hlavní hrdinkou zvrtne.

Kate a William oznamují novinářům zasnoubení.

Jedno umělecké středisko v Bristolu v jihozápadní Anglii pořádá "alternativní královskou svatební párty" s dětskými hrami, dýdžeji a parodií svatebního obřadu, při němž bude možné vlézt do chomoutu s osobou blízkou i někým neznámým.

Manažerka střediska Emma Harveyová řekla, že královská svatba není v myslích obyvatel tohoto etnicky různorodého a hospodářsky zpustlého regionu to hlavní. "Vládne pocit, že je to jenom dekadentní záležitost," řekla.

Suvenýry bez Kate a Williama v zemi nenajdete
Jiní přejí Kate a Williamovi všechno dobré, ale už mají té komercializace a toho humbuku kolem svatby dost.

Výlohy obchodů po celé zemi jsou plné džbánků, talířů, klíčenek a dalších suvenýrů, z nichž některé jsou prostě odpudivé. Jedna londýnská galerie kontrovala sáčky na zvracení Kate-and-William z dílny umělkyně Lydie Leithové. Ellie Phillipsová, která galerii vede, řekla, že už jich prodala desítky.

Británie žije zásnubami prince Williama.

"Nejsme proti slavnosti jako takové," řekla. "Je to hezká věc, která k sobě přivede spoustu lidí. Jde jen o to, že se to tak rychle zkomercializovalo a změnilo v příležitost udat takovou spoustu špatně udělaných, laciných, odpudivých věcí." Apatie ve vztahu ke královské svatbě je hudba pro uši republikánů, kteří se už léta snaží Brity přesvědčit, aby se monarchie zbavili. Teď cítí ve vzduchu změnu a doufají, že jejich neuctivé pouliční párty "Ne královské svatbě" se 29. dubna v centru Londýna zúčastní tisíce lidí.

"Myslím, že lidé reagují velkým pokrčením ramen," řekl mluvčí této skupiny Graham Smith. "Není rok 1981 (kdy se ženil princ Charles), není rok 1952 (kdy nastupovala na trůn královna Alžběta II.). Je rok 2011 a lidi mají na starosti jiné věci."

Autoři: ,