130 let

Libye. | foto: ČTK

Libyjské rodiny žádají zatčení zdravotníků

Svět
  •   19:41
SOFIA/TRIPOLIS - Milost pro šest bulharských zdravotníků rozhořila libyjské rodiny dětí nakažených virem HIV. Ty dnes odsoudily Bulharsko za to, že milost pěti sestřičkám a jednomu lékaři udělilo, a požadují jejich opětovné zatčení.

Sami zdravotníci na tiskové konferenci v Sofii znovu prohlásili, že jsou nevinní, a poděkovali mezinárodnímu společenství za pomoc. Za symbolickou tečku za jejich propuštění je považována dnešní návštěva francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho v Tripolisu, kde má jednat o prohloubení vztahů mezi oběma zeměmi.

Libyjské rodiny nakažených dětí také požádaly vládu v Tripolisu, aby přerušila diplomatické styky s Bulharskem a vyhostila Bulhary žijící v zemi. Podle nich milost z rukou bulharského prezidenta Georgi Parvanova "dokazuje prohlášení Usámy bin Ládina, v němž říká, že Západ pohrdá muslimskou krví".

"Jsme nevinní, proto jsme v Bulharsku", řekl v Sofii jménem všech propuštěných zdravotníků jeden z nich, lékař palestinského původu Ašraf Hadžudž. Poděkoval také Bulharsku, Evropské unii a Spojeným státům za jejich intervenci a zahraničním médiím za informování o jejich případu.

Propuštění bulharští zdravotníci se nyní podrobují v Sofii lékařským prohlídkám. Zdůrazňují, že potřebují čas na návrat do normálního života a nedělají žádné předčasné plány do budoucnosti.

Kolem původu peněz, díky nimž Libye zrušila tresty smrti nad šesticí bulharských zdravotníků, stále přetrvávají nejasnosti. Libye tvrdí, že peníze na odškodnění rodin nakažených dětí pocházejí od několika evropských států, včetně Česka a Slovenska. Český premiér Topolánek dnes tyto spekulace za svou zemi odmítl a řekl, že vláda nevyjednávala s Libyí o odpuštění jejího dluhu, a vyloučil i rozhovory o finančním odškodnění, které vedlo k propuštění bulharských zdravotníků.

Naopak o odpuštění dluhů uvažuje Bulharsko, které by mohlo podle dnešního vyjádření svého premiéra Sergeje Staniševa odepsat 54 milionů dolarů (asi 1,1 miliardy Kč). Šéf kabinetu ale zdůraznil, že by tento potenciální krok neměl být hodnocen coby "splácení výkupného nebo uznání viny" lékařů, ale spíš jako humanitární akt.

Autor: ČTK