Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

LN: Role slepého střeva odhalena

Věda

  18:50
DURHAM, USA - Slepé střevo není tak zbytečné, jak by se laikům mohlo zdát. Tvrdí to američtí chirurgové z Dukeovy univerzity v Durhamu ve studii, kterou zveřejnili v časopise Journal of Theoretical Biology.

Vynětí slepého střeva patří k nejčastěji prováděným operačním zákrokům foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Slepé střevo je několik centimetrů dlouhá část tlustého střeva poblíž místa, kde do něj ústí tenké střevo.V běžné mluvě často zaměňujeme slepé střevo a jeho červovitý výběžek – apendix. Pokud se tento výběžek zanítí, chirurgové ho odstraní, aby předešli jeho prasknutí. Samotné slepé střevo v těle zůstane.

Některé jeho funkce už lékaři znají – má význam pro imunitu, někdy se o něm mluví jako o „cvičišti bílých krvinek“, které se v něm učí bojovat s nebezpečnými bakteriemi. Nyní experti objevili další funkci: představuje zásobárnu užitečných mikroorganismů.

William Parker z Dukeovy univerzity s kolegy studoval slepé střevo a bakterie, které v něm sídlí. Došel k závěru, že byť je slepé střevo vybaveno slušným arzenálem imunitní ochrany, nám prospěšní mikrobi v něm  nacházejí optimální podmínky.

Mikrobi tu ale nežijí volně. Vytvářejí pestré společenství, které navíc vylučuje do svého okolí četné organické látky. Ty se splétají  hustě rozvětvenou síť, jež povléká v tenké vrstvě povrch sliznice slepého střeva.

Vzniká tak tzv. biofilm, ve kterém se bakterie chovají úplně jinak, než když žijí „volně“. Bakterie sídlící v biofilmu jsou například mnohem odolnější k působení nepříznivých podmínek.



Více informací najdete
v rubrice Věda
v pátečním vydání deníku

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!