Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Kam se poděli optimisté?

USA

  14:17
Gregg Easterbrook se v deníku The New York Times zabývá otázkou, proč je v americké prezidentské kampani tolik pesimismu. Donald Trump začal vloni v létě s tím, že jeho země se „řítí do pekla“, a poté řekl, že se Amerika „stává zemí třetího světa“. Teď přidal výrok, že „Amerika všude, na všech frontách prohrává“.

Spokojený Trump. Miliardář ovládl už patnáct amerických států, to znepokojilo jeho podobně bohaté odpůrce. foto: Reuters

Není v tom pochopitelně vůbec sám. Republikánský senátor Lindsey Graham kandiduje do Senátu, protože „svět se rozpadá“, a Ted Cruz prohlásil, že „Amerika stojí nad propastí“. Bernie Sanders pronesl, že „Amerika je zničená“ pro všechny kromě těch pár bohatých.

Politiky podporují i průzkumy. Pouhých 26 procent Američanů je spokojeno s tím, kam se věci u nich doma ubírají. Naposledy byla většina Američanů spokojena v lednu roku 2004.

Přitom pohled z okna ukazuje podle autora modrou oblohu. Ano – časté masové střílení je hrozné, ale většina amerických sociálních indikátorů se přitom vyvíjí pozitivně. Země je na tom nejlépe v historii.

Částečně za to mohou sociální média a kabelové televize s důrazem na všechno špatné. Jde i o propad důvěry v církev, média, soudy a jiné instituce. Ale všeobecně jde také o to, že optimismus prostě přestal být váženým postojem, v módě je vesměs pesimismus.

Přitom nezaměstnanost je nejnižší od roku 1990, americká ekonomika je a ještě dlouho zůstane větší než čínská a japonská dohromady a taktéž produktivita práce amerického dělníka USA je sedmkrát větší než v Číně. Zločinnost, znečištění, nemoci, to vše ustupuje. A naopak životní standard, doba dožití i vzdělanost jsou na vzestupu.

MACHÁČEK: Jak všichni podcenili klauna Trumpa

Americká armáda je nejsilnější na světě, dokonce je nejsilnější v historii. Terorismus je vážná obava, ale pravděpodobnost, že vás v Americe zabije blesk, je asi patnáctkrát vyšší, než že vás zabije terorista.

Jak je to s oslabováním střední třídy? Ano, reálné příjmy střední třídy dosáhly vrcholu v roce 1998 a od té doby mírně klesají. Leč jak říká Gary Burtles z Brooking Institutu, když se započtou nižší daně a sociální benefity, je kupní síla střední třídy mnohem vyšší než v minulých generacích.

Propadá se americký průmysl? Statistiky říkají, že výstup průmyslu je dvakrát větší než za Reagana, přestože rekordu už bylo dosaženo. A vývoj v těžkém strojírenství od lidí směrem k robotům se nazastaví, ani kdyby se Amerika úplně odřízla od mezinárodního obchodu.

Největší změnu lze zaznamenat na levici. Ta přece dříve věřila v pokrok a možnost věci zlepšit. Fakt, že levice skuhrá a dává přednost temným scénářům, bohužel také otvírá prostor Trumpově demagogii.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.