Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Máte chválit Turecko, ale jste na straně pučistů, šlehl Erdogan po Západu. A dál zatýká

Svět

  15:23aktualizováno  16:43
ANKARA - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek odmítl kritiku Západu na svůj nekompromisní postup proti vzbouřencům, kteří se jej pokusili v polovině července svrhnout. Prohlásil, že západní země, které by měly oceňovat Turecko za to, jak se s pokusem o převrat vypořádalo, místo toho stojí „na straně vzbouřenců“.

Prokáže-li se, že puč podporovalo víc lidí, počty zatčených ještě vzrostou, prohlásil turecký prezident. foto: ČTK

Podle agentury Reuters dodal, že prokáže-li se, že puč podporovalo víc lidí, pak počty zatčených ještě vzrostou. Od nezdařeného puče v Turecku bylo podle ministra vnitra zadrženo přes 18.000 lidí a z nich 9677 čeká na soud. Pasy byly odebrány 50.000 lidí.

Turecký premiér Binali Yildirim v pátek také oznámil, že uzavře leteckou základnu Akinci severně od Ankary, jež byla během převratu centrálou vzbouřených vojáků. „Uzavřeme (také) veškerá kasárna, z nichž vyjížděly tanky a vylétaly vrtulníky,“ prohlásil v projevu živě přenášeném právě ze základny.

Část turecké armády se Erdogana, který zavádí v zemi stále tvrdší islámský režim, pokusila svrhnout 15. července. Převrat se ale nepovedl a Erdoganův režim následně přistoupil k tvrdým čistkám ve státních institucích, u vojáků, policistů, soudců, státních zástupců nebo učitelů, kteří byli buď zatčeni nebo propuštěni z práce. Ankara obviňuje ze zosnování puče duchovního Fethullaha Gülena, který žije dlouhá léta ve Spojených státech. Duchovní veškerá obvinění odmítá.

Stoupenci vládní AKP vyjadřují v ulicích podporu Erdoganově režimu.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Před soudem v Istanbulu se v pátek objevilo 21 novinářů zadržených v reakci na zmařený pokus o vojenský převrat z 15. července. Informovala o tom agentura AP. Na záběrech tureckých televizí bylo vidět novináře, které do soudní síně doprovázejí policisté. Jde o část ze skupiny 42 žurnalistů, na které byl vydán zatykač v pondělí. Po některých reportérech policisté stále pátrají.

Novináři byli zadrženi v rámci vyšetřování osob blízkých duchovnímu Fethullahu Gülenovi, kterého Ankara obviňuje ze zosnování puče.

Zástupkyně Turků, kteří se k němu hlásí a žijí v Nizozemsku, oznámila, že mnozí Gülenovi příznivci v Nizozemsku čelí hrozbám a bojí se o život.

Saniye Calkinová, která stojí v čele Gülenovy organizace Hizmet v Nizozemsku, prohlásila, že se členové drží v ústraní, protože mají strach o život. Někteří dostali pohrůžky zabitím, jiní čelili fyzickým útokům, vandalismu a žhářství. „Rozvinul se tu hon na čarodějnice, který mezi Turky v Nizozemsku vyvolal velké napětí. Jsou to znaky Erdoganova zasahování v Nizozemsku,“ řekla Calkinová. Členové hnutí Hizmet prý incidenty nahlásili policii a podobné případy se vyskytly v sousedním Německu, kde žije největší turecká komunita v Evropě. V Nizozemsku je asi půl milionu Turků a ke Gülenovu hnutí, které organizuje charitu, školy a kulturní instituce, se hlásí několik tisíc z nich.

Německý tisk napsal, že Turecko chce, aby mu Německo vydalo Gülenovy stoupence. List Frankfurter Allgemeine Zeitung to ale vyloučil a použil slova kancléřky Angely Merkelové, která řekla, že je Německo vázáno procedurou právního státu. Premiér Bádenska-Württemberska Winfried Kretschmann listu řekl, že turecký konzul ve Stuttgartu jeho vládu požádal, aby zahájila vyšetřování institucí vázaných na Gülenovo hnutí. „Samozřejmě, že to neuděláme,“ řekl Kretschmann a kritizoval Turecko za pokus ovlivnit německé úřady.

Potíže kvůli Gülenovi má také ázerbájdžánská nezávislá televize ANS. Tamní soud jí dnes odebral licenci a televize zastavila vysílání. Původně totiž ohlásila, že dnes odvysílá rozhovor, který s Gülenem natočila po puči.

Ázerbájdžán udržuje těsné vztahy s Tureckem, které stálo na straně Baku v konfliktu o Náhorní Karabach.

Televize ANS patří třem ázerbájdžánským podnikatelům a je považovaná za nezávislou. Její vedení označilo rozhodnutí soudu za nedemokratické a chce se proti němu odvolat. Jeden z jejích reportérů, který působí ve Washingtonu, natočil s Gülenem rozhovor, který nebyl zatím nikde odvysílán.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč