Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

PŘEHLEDNĚ: Češi skončili na 43. místě v hodnocení národů. Vyhrály USA před Brity

6:00aktualizováno  21. srpna 22:51
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Česká republika skončila na olympijských hrách v Riu de Janeiro s bilancí jednoho zlata, dvou stříber a sedmi bronzů na 43. místě v medailovém pořadí zemí. Hodnocení suverénně ovládly Spojené státy americké před Velkou Británií a Čínou.

Díky zlata Lukáše Krpálka jsou Češi v první padesátce. foto: ČTK/APČTK

Evropská unie je nejúspěšnější ‚zemí‘ olympijských her. Netradiční pořadí se Britům nelíbí

Český tým vyrovnal ziskem deseti cenných kovů sbírku z Londýna, nicméně co do hodnoty medailí byl nejméně úspěšný od roku 1932, kdy pouze sedmičlenná výprava přivezla z Los Angeles jedno zlato, dvě stříbra a bronz.

V pořadí podle počtu cenných kovů patřilo v Riu Čechům 27. místo.

O jediné české zlato se na prvních OH v Jižní Americe postaral judista Lukáš Krpálek, stříbro získali rychlostní kanoista Josef Dostál a biker Jaroslav Kulhavý.

Bronz si odvezli vodní slalomář Jiří Prskavec, skifař Ondřej Synek, tenistka Petra Kvitová, tenisové páry Barbora Strýcová s Lucií Šafářovou a Lucie Hradecká s Radkem Štěpánkem, oštěpařka Barbora Špotáková a čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Dostál a Jan Štěrba.

Deandre Jordan skóruje přes Číňana Li Muhaa.
Virginia Thrasherová se zlatou medailí.

Před Českou republiku se zásluhou dvou zlatých a dvou stříbrných medailí dostala například výprava Slovenska, jež obsadila 37. pozici. Češi naopak díky dvěma bronzům navíc porazili vytrvaleckou velmoc Etiopii.

Američtí sportovci podle očekávání dominovali v počtu medailí i jejich hodnotě. Cenných kovů získali celkem 121, z toho 45 zlatých. Druhá Británie měla 27 zlatých a 67 celkem, třetí Čína 26 nejcennějších medailí a 70 dohromady.

Čtvrté místo se ziskem 19 zlatých a celkem 56 medailí obsadilo Rusko, jemuž kvůli podezření ze systematického dopingu v zemi hrozila neúčast na hrách.

Mezinárodní olympijský výbor nakonec necelé dva týdny před startem OH rozhodl, že ponechá případnou suspendaci ruských sportovců na příslušných světových organizacích, čehož využily k plošnému zákazu atletická a vzpěračská federace.

O dalších sportovcích se pak rozhodovalo jednotlivě u Sportovního arbitrážního soudu CAS.