Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Medičky chtějí zatočit s igelitovými pytlíky, daří se jim s designovými sáčky

Design

  7:23
Frusack je slovní hříčka anglických slov ovoce a pytlík a stojí za ním dvě studentky medicíny, které se rozhodly skoncovat s plastovými sáčky v obchodech. Hana Němcová a Tereza Dvořáková založily společnost vyrábějící speciální sáčky z kompostovatelného plastu, které by byly šerné k životnímu prostředí. Jak v rozhovoru pro server Lidovky.cz, dosavadní zájem o sáčky je samotné překvapil. Aktuálně se jim podařilo vybrat statisíce na serveru Hithit.cz a ambice mají i do zahraničí.

Sáčky Frusack jsou vyrobeny z kompostovatelného plastu. foto: FrusackLidovky.cz

Lidovky.cz: Jak nápad na ekologické sáčky vznikl?

Myšlenka Frusacku vznikla před dvěma lety. Nakupovala jsem spoustu ovoce a zeleniny a nosila je domů v mikrotenových sáčcích. Jednoduše mě štvalo, že se mi doma hromadí a nejdou v naprosté většině případů znovu využít a v momentě, kdy se mi už nevejdou pod dřez, je musím odnést do tříděného odpadu. Používala jsem už dávno textilní tašky nebo bedýnky místo velkých igelitek a napadlo mě, že by mohlo existovat i něco místo tenkých plastových sáčků. Nic jsem ale k vlastnímu údivu nenašla. Tehdy jsem věděla, že plastové sáčky tvoří ekologický problém, ale nevěděla jsem, že tak velký. U nás se jich v průměru spotřebuje přes 400 kusů na člověka ročně a jsou nejméně tříděným plastovým odpadem.

Jejich dopad na životní prostředí je obrovský a tvoří problém hlavně ve světových oceánech, kde si je mořští živočichové pletou s potravou. Když jsem se navrch dostala k těmto informacím, rozhodla jsem se, že zkusím vymyslet alternativu k mikrotenovým sáčkům sama. O dva měsíce později se ke mně přidala moje kamarádka a spolužačka z medicíny Tereza. Společně jsme pak představily koncept Frusacku na design weeku v Praze. Ohlas, který nápad vzbudil, byl tak velký, že jsme se pustily do práce na plný úvazek a začaly pracovat společně s českými a zahraničními dodavateli na vývoji kompostovatelné tkaniny.

Sáčky Frusack jsou vyrobeny z kompostovatelného plastu.

Lidovky.cz: Co znamená, že sáček je kompostovatelný, tedy jak rychle se rozloží? Můžete proces rozkladu nějak popsat?

Frusack vyrábíme z PLA (polymléčná kyselina) tkaniny o vysoké hustotě. PLA je nejvíce rozšířeným kompostovatelným bioplastem, který sám o sobě není v dnešní době už žádným unikátem. My z ní ale vyrábíme 50 mikronů tenké vlákno a to je z hlediska vývoje velmi náročný proces. Technologicky zvládá tento postup pouze jedna společnost na světě sídlící v Evropě a s tou se nám podařilo navázat spolupráci. PLA je rostlinného původu, nejčastěji se jedná o kukuřičný škrob. Z něj se přes glukózu získává polymléčná kyselina, která se za ideálních podmínek rozkládá na vodu a oxid uhličitý. PLA má stejné vlastnosti jako konvenční plasty s tím rozdílem, že je citlivá na vysoké teploty nad 50 stupňů Celsia. Nejlepší je sáček vyhodit do hnědé popelnice na bioodpad. Odtud je vše sváženo do průmyslových kompostáren. Doba rozkladu PLA záleží hlavně na tloušťce stěny produktu. Frusack by se měl rozložit za několik týdnů. Frusack by se mohl rozložit i na domácím kompostu. Zde ale záleží na jeho kvalitě a na tom, aby v jádru kompostu byla dlouhodobě vysoká teplota.

Lidovky.cz: Jak dlouho mně jako uživateli sáček vydrží, než se opotřebí?

Když řekneme, že je Frusack kompostovatelný, spoustu lidí má představu, že se jim Frusack začne rozkládat pod rukama. Tak tomu ale není. PLA vlákno má stejné vlastnosti jako konvenční plast. Rozdíl je pouze zvýšená citlivost na teplotu. Frusack jde tedy opláchnout v ruce nebo v pračce na 30 stupňů. Frusack by měl jinak vydržet až dva rok užívání, než začne docházet k běžné únavě materiálu (trhání ve švech atd.)

Lidovky.cz: Jaký je rozdíl proti mikrotenovým sáčkům? Je to na první pohled či dotek rozeznatelné?

Frusack je z tkaniny o vysoké hustotě. Je tedy na rozdíl od mikrotenových sáčků propustný pro vodu. To ale vnímáme jako plus. Ovoce a zelenina se v něm nezapaří a zůstanou déle čerstvé, navíc se sáček snadno udržuje. Objemem je ale Frusack s mikrotenovými sáčky srovnatelný a má vyšší nosnost.

Sáčky Frusack jsou vyrobeny z kompostovatelného plastu.

Lidovky.cz: Jak dlouho trval vývoj?

Samotný nápad je dva roky starý. Největším oříškem byl vývoj tkaniny, který trval přes rok. Trvalo dlouho, než jsme narazili na dodavatele vlákna. Jeho výroba je technologicky velmi náročná a v tloušťce 50 mikronů ho dokáže vyrobit pouze jedna společnost na světě, která naštěstí sídlí v Evropě. Dalším úskalím bylo tkaní a trvalo několik měsíců, než se podařilo optimalizovat postupy. S tím nám už dokázala pomoci česká tkalcovna a první verzi tkaniny v odpovídající kvalitě jsme měli v rukou teprve před několika měsíci.

Lidovky.cz: Má projekt i zahraniční ambice?

Frusack je připraven pro vstup na zahraniční trh. Uvědomujeme si, že v Evropě jsou země, které jsou ekologickému smýšlení nakloněny více, než je tomu u nás. Cílem tedy určitě bude Skandinávie, Německo nebo Velká Británie, kde minulý rok všechny plastové sáčky zpoplatnili. Tam už tedy dává Frusack ekonomický smysl i z pohledu uživatele. Obecně se ale tento trend bude uplatňovat i v ostatních zemích EU a to díky legislativě, které vešla v platnost na podzim 2015. Do konce roku 2025 musí všechny státy snížit průměrnou spotřebu jednorázových plastových tašek na 40 kusů/osobu/rok. U nás to znamená snížení na desetinu z toho, co spotřebujeme teď. Stejný trend ale můžeme sledovat všude po světě.

Lidovky.cz: Tušíte, jaká je spotřeba plastu a sáčků v ČR?

Se statistikami je to opět obtížné, protože u nás se spotřeba sáčků až doteď nemonitorovala. Dle informací, které jsou dostupné, se pohybujeme někde mezi 300 - 460 kusy na osobu za rok. I sledování situace se spotřebou je zakomponováno do zmíněné legislativy.

Lidovky.cz: Frusack si bude třeba koupit od vás a pak s ním jít do obchodu, nebo bude možné ho najít přímo v obchodech a do něj nakoupit?

Chceme spolupracovat s menšími řetězci, které s námi sdílejí stejnou filosofii a zaměřují se na udržitelnost. Frusack tedy bude možné koupit i v kamenných obchodech s potravinami nebo v obchodech orientovaných na design, i když hlavní prodej poběží ze začátku hlavně přes náš e-shop. Naším cílem není primárně dosažení co největších prodejů. Chceme se soustředit hlavně na úzkou komunikaci se zákazníky a jejich chápání tématu udržitelnosti a redukce jednorázového odpadu v širším kontextu. Zda se Frusacky někdy dostanou do velkých supermarketů a bude si je možné „utrhnou“ přímo během nákupu, je otázkou optimalizace výroby a vývoje produktu. Je ale dobře, že velké řetězce si uvědomují svoji roli s ohledem na dopad na životní prostředí a snaží se o změny. Není tedy vyloučené, že s nimi najdeme v následujících letech společnou řeč.

Sáčky Frusack jsou vyrobeny z kompostovatelného plastu.

Lidovky.cz: Kde se sáčky vyrábí a jak je ta technologie náročná na výrobu?

Chtěli jsme původně vyrábět Frusacky u nás. Kvůli technologické náročnosti výroby vlákna, to ale nebylo tak zcela možné. Vlákno je tedy vyráběno v Evropě, zbytek výroby už ale běží skutečně v České republice.

Lidovky.cz: Koukal jsem, že cena za sáčky je poměrně vysoká? Nemůže to být překážkou při masovějším rozvoji?

Překvapilo nás, že proti ceně za sadu se obrátilo jen velmi málo lidí. Uvědomujeme si, že se s cenou za plastovou tašku nebudeme moci nikdy srovnávat. Je to hlavně kvůli vysoké výrobní ceně. Ale i to je z našeho pohledu vlastně dobře. Mikrotenovými sáčky se plýtvá hlavně proto, že nejsou zpoplatněné a zároveň snadno dostupné. Nikoho tak netrápí, že je sáček po jednom důkladném zauzlování a roztržení znehodnocen, když si přeci může vzít při příštím nákupu deset nových.

A když si do něj koupí pečivo, které si sní v parku na lavičce a po ruce zrovna není koš na plast, tak ho hodí do smíšeného odpadu, v horším případě na zem. To ale asi s hodnotným produktem neuděláte a navíc k němu budete mít nějaký vztah. Když už jste si ho koupil, stál za tím nějaký prvotní popud. V momentě, kdy se i mikrotenové sáčky zpoplatní a my věříme, že k tomu dojde, bude navíc Frusack dávat i ekonomický smysl.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...