Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Demolice na Ořechovce bez povolení. Bagr krájel vilu vedle okna spící stařenky

Česko

  19:00
PRAHA - Zvuk bagru na pražské Ořechovce neprobudil jen spící stařenku. Z klidného pondělí vytrhl také památkáře a radnici na Praze 6 - zakousnutí těžké techniky do krásné vily totiž nebylo povolené. Úřady drzost stavební společnosti rozohnila o to více, že jde o druhý případ nedovolené demolice v této lokalitě za poslední rok.

V pondělí večer se stavební forma bez povolení pustila do demolice vily v památkově chráněné zóně. foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

O demolici starostku Prahy 6 Marii Kousalíkovou (ODS) informovali místní obyvatelé. „Dozvěděla jsem se to od jednoho známého. Volal mi a říkal: ‚Na Ořechovce se bourá vila, víš o tom?‘ Tak jsem to začala zjišťovat a zjistila jsem, že demolici domu skutečně nikdo nepovolil. Je to smutné, že se to člověk dozví takovým způsobem,“ řekla v úterý dopoledne serveru Lidovky.cz Kousalíková.

„Je vidět, že si občané všímají toho, co se na Ořechovce děje, protože jinak bych se to nedozvěděla,“ ocenila starostka spolupráci s občany.

O DEMOLICI ČTĚTE VÍCE:

Podle místních obyvatel stavební firma spustila bagry už brzy po poledni. A chvilku nato už ležela třetina domu v Západní ulici na zemi v oblaku prachu. „Vyběhl jsem ven a úplně jsem se zděsil,“ popsal pro server Lidovky.cz Marek Vraný a ukazuje na místa, kde řádila těžká technika. Byl to právě on, kdo zavolal své známé na městském úřadě, aby informoval o podezřelém zásahu. 

Ořechovka před demolicí.
Z vily zbyla jen třetina...

Před a po demolici. Dům v Západní ulici na pražské Ořechovce.

„Představte si, že v tom vstupu, který je teď na úplném kraji, bydli asi osmdesátiletá paní. Tu vzbudily zvuky bagru vedle jejího okna. Byla úplně v šoku,“ vypráví Rudolf Stein, který celou událost pečlivě zaznamenával v průběhu celého dne a který okamžitě volal na Odbor výstavby Prahy 6.

Tam mu potvrdili, že stavební firma na nevratný zásah skutečně povolení nemá - v levé části domu mělo dojít jen k opravě střechy. I orazítkovaný papír na plotě říká, že společnost Altstaedter Investments a.s měla povolené pouze úpravy rodinného domu, nikoli jeho bourání.

Stavba povolena. Orazítkovaný papír ale povoluje jen úpravy rodinného domu,...

Proč stavební firma začala vilu bourat, není jasné. Podle neověřených informací starostky Kousalíkové se tak společnost rozhodla na základě znaleckého posudku. „Stavebník se rozhodl, že může vilu zbourat podle nějakého znaleckého posudku, který údajně tvrdil, že je vila staticky narušená a že ji musí zbourat. To je jediné, co zatím vím. Výsledek je však takový, jaký je,“ řekla Kousalíková.

Firma na dotaz, proč vilu začala demolovat, nereagovala. „Považuji to za něco hrozného. Přece nám tady všichni nezačnou bourat naše krásné vilové čtvrti jako je Ořechovka, Střešovice či Hanspaulka,“ zoufá si Kousalíková.

Pokuta? Maximálně půl milionu

I všichni sousedé a obyvatelé Ořechovky jsou nepovoleným zásahem zdrceni. V blízkém okolí je zbourání části domu tématem číslo jedna. „Je to hrozná škoda, byl to krásný starý dům, ale nic bližšího o tom nevíme, je to tady takové velké tajemství,“ říká místní prodavačka.

Ořechovka - dobrá adresa už téměř 100 let

Vila se nachází v jedné z nejznámějších a nejstarších pražských vilových čtvrtí vybudované v letech 1919 až 1929 za účasti významných architektů.

Mezitím si vilu fotí náhodní kolemjdoucí, kteří z pohledu na hromadu cihel chápou, že tady došlo k něčemu neobvyklému. Místní rovněž doufají, že se viníka podaří potrestat. „Měli by za to dostat hodně vysokou pokutu,“ říkají rozzlobeně.

I starostka Kousalíková si přeje, aby stavební firma Altstaedter Investments a.s. byla finančně potrestána. „Ze zákona jim od nás hrozí pokuta až do výše půl milionu korun a my budeme usilovat o tom, aby ta pokuta byla co nejvyšší,“ uvedl mluvčí stavebního úřadu Prahy 6 a městské části Adam Halmoši. „Přeji si také, aby se k věci jasně vyjádřili i památkáři, aby to odradilo další stavebníky a nic podobného už se nedělo,“ doplnila starostka. Hodnota vily v této žádané pražské lokalitě se pohybuje přibližně od 10 milionů výš, podle typu a stáří stavby.

Ulice Západní na pražské Ořechovce.

Ulice Západní na pražské Ořechovce.

Velmi nebezpečný jev

Odbor památkové péče magistrátu může udělit vyšší pokutu. „S vlastníkem nemovitosti zahájíme řízení. Jelikož se jedná pravděpodobně o fyzickou osobu, je maximální možná výše případné pokuty dva miliony korun,“ napsal serveru Lidovky.cz ředitel odboru Jiří Skalický.

Anketa

Má maximálně půlmilionová pokuta dostatečně odrazující účinek?

Ano. 53
Ne. 2345

„Bourání domů v památkově chráněném území bez patřičných stanovisek je velmi nebezpečný jev a apeluji především na stavební úřad, aby zvolil maximálně možný tvrdý postup vůči stavebníkovi. Zákony a pravidla mají platit pro všechny,“ doplnil Skalický.

Ještě v pondělí pozdě odpoledne do Západní ulice přijeli úředníci ze stavebního úřadu. „Na místě se ihned spojili se zástupcem majitele stavební firmy a dodavatelem, rovnou tam nechali podepsat dokument, že stavebník okamžitě zastavuje veškeré práce,“ informovala starostka o tom, jak proběhlo zastavení bourání domu. Podle muže, který bydlí v sousedním domě ale úředníci dorazili až dávno poté, co padla poslední cihla na zem.

Druhý případ nepovolené demolice

Podobný případ se stal už na začátku roku. Stavební firma ve stejné lokalitě zbourala památkově chráněný dům patřící známé módní návrhářce Blance Matragi. (VÍCE ČTĚTE ZDE.)  Stavební úřad za to tehdy udělil dvě pokuty ve výši 150 tisíc korun. Jednu majiteli objektu, společnosti Matragi Design, kterou Blanka Matragi spoluvlastní, a druhou stavební firmě, která dům zbourala. Pokutu 150 tisíc korun vyměřili i pražští památkáři, sankci ale nakonec zrušilo ministerstvo kultury.

Stavebníci měli také v tomto případě povoleny úpravy vily, zbourali ji kvůli údajné havárii. Pokutu pro Matragi Design ministerstvo kultury zrušilo s poukazem na to, že společnost tvrdila, že vina za zničení domu byla na straně stavební firmy.

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Zahradník/údržbář budov

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha