Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Na Vítkově vystavují mixpult Plastiků i doživotního Slavíka Kubišové

Kultura

  6:00
PRAHA - Spojení hudby a politiky od roku 1848 do současnosti představuje dnes otevřená výstava v Národním památníku na Vítkově. Součástí expozice jsou předměty i zvukové a audiovizuálních záznamy, které ukazují různé hudbu jako nástroj politické moci i formu protestu. Vystaveny jsou například originál Smetanovy Písně Svobody z roku 1848, čelenka Libuše z pozůstalosti Emy Destinnové nebo terezínská partitura dětské opery Brundibár Hanse Krásy.

Výstava Hudba a politika. Tesla Comet 9 Commodore, vyráběno od roku 1958. foto: Národní muzeum

Z novějších dějin je na výstavě nazvané Hudba a politika k vidění například doživotní Zlatý Slavík pro Martu Kubišovou z roku 1990 či mixážní pult skupiny Plastic People of the Universe ze začátku 70. let.

"Výstava se zabývá hudbou ve vztahu k revoluci, válce, hudbou ve službách propagandy, hudbou jako symbolem státnosti i rolí hudby a hudebních celebrit v současné politické kampani," řekl před dnešní vernisáží ředitel Historického muzea NM Marek Junek. Je podle něj první letošní multioborovou výstavou na tomto symbolickém místě. Hudba a politika se tu mísily od konce 19. století, kdy se tu obrozenci pokoušeli postavit Žižkův památník. Připomněl legionářskou tradici a dobu po roce 1948, kdy se Vítkov stal Gottwaldovým mauzoleem a pohřebištěm komunistických funkcionářů.

Bedřich Smetana, Píseň svobody (autograf).

Podle kurátorky Jitky Gelnarové na výstavě spolupracovali muzikologové, historici i politologové. "Jde o výstavu, jejíž návštěvníci uslyší spoustu hudebních ukázek a v takzvané badatelně se pomocí kopií dobových dokumentů seznámí s represí v hudebním životě socialistického Československa," řekla.

Příběh české hymny i Osvobozeného divadla

Dokumentován je například příběh písně Kde domov můj - budoucí československé státní hymny; zní v podání Emy Destinnové z roku 1914 či při spontánním projevu hokejových fanoušků po vítězství na mistrovství světa v roce 2010. Podobně i husitské písně Ktož jsú boží bojovníci, polky Škoda lásky či tendenčních děl vážné hudby. Připomenut je i fenomén Osvobozeného divadla včetně ukázek z vysílání Voskovce, Wericha a Ježka z Ameriky během druhé světové války. Vystaveny jsou LP desky ze soutěže Zlatý palcát či festivalu politické písně v Sokolově 70. a 80. let.

Celostátní spartakiáda, 1960.

Oddíl věnovaný represi dokládá, jak byla "cizí" hudba považována za ideologickou zbraň Západu. Totalitní režim proti ní stavěl nejenom normy formou povinných rekvalifikačních zkoušek, ale i represe dohledem cenzorů, kriminalizací i nucením k emigraci. Z videoukázek zaujme projev Milouše Jakeše z Červeného Hrádku z července 1989 či zpěv Marty Kubišové na Václavském náměstí v listopadu 1989.

Výstava Hudba a politika potrvá v Národním památníku na Vítkově až do března příštího roku. Národní muzeum v Praze (NM) ji připravilo k Roku české hudby

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!