Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Nechat se sešněrovat korzetem je návykové, říká návrhářka Thálová

Design

  6:05
Stahování pasu korzetem není jen záliba pro dominy, ale v podání Jany Thálové módní elegance, které se v Česku málokdo věnuje. Při dvaceti hodinách práce na jednom korzetu se ani není čemu divit. Thálová se jim však společně se sexy spodním prádlem věnuje na plný úvazek. V rozhovoru pro Lidovky.cz prozradila, jak se k netradiční profesi s korzety dostala.

Módní návrhářka Jana Thálová pod značkou Yana Thal připravuje korzety a kolekce spodního prádla, které rovněž šije na míru. foto: Miakarina/Jedenáct koček

Lidovky.cz: Korzety nepatří mezi tradiční artikl oděvních domů. Jak jste se dostala k tomu, že jste je začala šít na zakázku?

Módní návrhářka Jana Thálová.

To je pravda. Úplně běžně opravdový korzet neseženete. Je to především záležitost zakázkové výroby a šití na míru. Myslím, že jsem prádlem celkově byla fascinovaná celý život. Je to přeci něco velice intimního a přesto nabízí tak široké spektrum možností vyjádření emocí i nálad.

Blíže jsem se ke korzetům dostala při mém pobytu v Anglii. Naučila jsem se je konstruovat a šít tradiční metodou. Tyto postupy se dnes ale příliš nepoužívají. Nakonec jsem se našla v takovém mezistupni mezi tradičním korzetem, který dokáže opravdu hodně stáhnout a pohodlnějším módním korzetem, který je více na efekt. Mé korzety tedy můžete docela hodně sešněrovat, ale nejsou až tak brutální. Vzhledem k tomu, že používám ocelové spirálové kostice, dovolí vám korzet i běžný pohyb včetně úklonu a předklonu, samozřejmě v omezené míře.

Módní návrhářka Jana Thálová pod značkou Yana Thal připravuje korzety a kolekce...
Módní návrhářka Jana Thálová pod značkou Yana Thal připravuje korzety a kolekce...
Módní návrhářka Jana Thálová pod značkou Yana Thal připravuje korzety a kolekce...
Módní návrhářka Jana Thálová pod značkou Yana Thal připravuje korzety a kolekce...

Po návratu z Anglie jsem zjistila, že tyto korzety zde v Čechách nikdo nenabízí, což mi přišlo škoda. Pokračovala jsem tedy v jejich výrobě tady u nás.

Opravdu mě nadchlo jak je za pomoci korzetu možné tělo vytvarovat do elegantních ženských křivek. Má fascinace tímto kusem prádla tedy zatím vůbec nekončí.

Lidovky.cz: Je možné mít korzet na denní nošení? Respektive najdou se i obyčejné zákaznice, které o něčem takovém přemýšlejí, nebo podobné věci přitahují ženy, které mají blízko k fetiši?
Jestliže je korzet z méně honosné látky, je samozřejmě možné ho nosit i běžně. Mnohé zákaznice si právě proto nechávají korzet šít třeba jen z plátna. Korzety se dají nosit jako vrchní část oděvu, nebo jako spodní formující prádlo pod šaty. A samozřejmě pro ženu, která má blízko k fetiši může být ten pocit sešněrování doslova návykový.

Pohled do butiku Jany Thálové.

Jak dlouho se na jednom korzetu pracuje, z čeho je vyrobený a o kolik stáhne pas?
Počet hodin strávených na výrobě jednoho korzetu může být různý s ohledem na střihovou komplikovanost konkrétního kusu. Většinou to je ale překvapivě hodně. Není výjimkou, že na jednou korzetu strávím i více než 20 hodin práce.

Lidovky.cz: Z čeho se korzet skládá?
Musíte brát v potaz, že nejdříve si pro zákaznici zhotovím střih dle naměřených rozměrů. Následně základní střih modeluji a pak začne proces podlepování a vyztužování jednotlivých vrstev látek. Pak se jednotlivé vrstvy nastříhají, navrství a zafixují obšitím. Některé korzety jsou třeba i ze čtyř vrstev. Na spodní vrstvu korzetu se používá jemnější plátno. Na vyztužení pak silnější plátno nebo plátno s vrstvou lepidla, které se na látku pomocí žehličky nebo lisu fixuje. Vrchní materiál korzetu si vybírá sama zákaznice. Může to být hedvábný šantung, brokát nebo i jednoduchá bavlněná látka v požadovaném dezénu a barvě.

Módní návrhářka Jana Thálová pod značkou Yana Thal připravuje korzety a kolekce...

Jak jsem již zmínila, korzety vyztužuji ve švech pomocí ocelových spirálových kostic. Ty jsou ohebné i do stran a tak se při nošení nedeformují jako obyčejné kostice plastové, ale kopírují tvar švu. Zachovávají vám tedy docela možnost pohybu, ale stáhnout pomocí takového korzetu se zvládnete také docela hodně. Mám vyzkoušeno, že běžně korzet stáhne pas o cca pět centimetrů. Jestliže si ale na nošení korzetu zvyknete a nosíte jej častěji, zvládnete se stáhnou i o 10 a více centimetrů.

Lidovky.cz: Pokud by to nějaká žena chtěla zkusit, ale zatím nenašla odvahu, jak je na to připravujete, nebo na co je upozorňujete?
Myslím si, že skoro každá žena tak trochu touží po něčem klasickém jako je korzet, který by jí vykouzlil ty elegantní ženské křivky přesýpacích hodin. Ženám, které ještě nejsou rozhodnuté nechat si korzet šít na míru, ale chtěly by si pocit korzetu vyzkoušet, nabízím vyzkoušet si některý z korzetů v konfekčních velikostech, které mám také v nabídce. Tyto korzety mi slouží především jako referenční, protože je vždy lepší nechat si korzet šít přímo na své míry. Pouze tak vám udělá nejlepší službu.

Většina žen se u mne zastavuje i opakovaně a znovu zkouší i různé střihy korzetů, než se rozhodnou pro ten svůj. Vím, že je to proces rozhodování, který vyžaduje někdy trochu času. Není potřeba to uspěchat. Osobně si ale myslím, že jestliže na sebe žena obleče korzet, který jí sedne a dostatečně vytvaruje, dříve nebo později si jeden takový bude chtít pořídit. Ten pocit je návykový!

Lidovky.cz: Zvládne si jej žena zapnout sama sobě?
No to je komplikovanější. Oblékání korzetu může být i docela náročné. Jestliže si pořídíte korzet, který má pouze zadní šněrování, budete minimálně na začátku nošení potřebovat asistenci při dotažení šněrování. S trochou praxe ale zvládnete i to sama. Akorát samozřejmě, když vás šněruje někdo druhý, dokáže vás do korzetu zašněrovat o dost pevněji.

Dělám ale i korzety, které mají šněrování i v přední části, nebo se na předním díle zapínají na háčky a očka. Jejich oblékání je pak již jednodušší. V začátcích ale také doporučuji buď něčí asistenci, nebo dostatek času na přípravu celé garderoby před odchodem.Také ženám doporučuji, aby se do korzetu utahovaly postupně. Zvláště jestliže na to nejsou zvyklé je potřeba korzet stáhnou jen trochu či napůl a až po nějaké chvíli pokračovat v utahování.

Lidovky.cz: Kromě korzetů děláte i spodní prádlo, které by směle mohlo konkurovat značce Agent Provocateur. Kromě ucelených kolekcí šijete i spodní prádlo na míru. Jak takový prodej na míru vypadá?
Ano, prádlo je má nejmilejší kratochvíle. Na návrhu prádla a jeho šití pracuji opravdu asi úplně nejraději. Vždy chci, aby byl návrh v něčem provokativní, ale ne laciný. Aby to mělo vtip a zároveň aby se v takovém prádle žena cítila dobře a sexy.

Vlastně celý nápad se spodním prádlem vznikl tak, že mne ve svatební sezóně často oslovovali kamarádky nevěst, kterým jsem šila svatební šaty, abych jejich kamarádce k šatům udělala třeba podvazek nebo vtipné sexy prádlo. No a tak jsem tuto službu začala i nabízet. Je to vlastně paradox, ale v tomto případě byla vlastně první výroba spodního prádla na zakázku a až pak návrh samostatné kolekce prádla.

Je to ale podobné jako u těch korzetů. Vždy říkám, že to, co vidíte již hotové, má sloužit i jako reference či inspirace. Všechno lze ušít přesně vám na míru v libovolné barevné kombinaci. Nebo spolu můžeme vymyslet i něco úplně jiného a nového. Limity tu nejsou.

Lidovky.cz: Co je pro vás základní inspirací při návrhů kolekcí spodního prádla a korzetů? Na co nejvíc myslíte, aby to bylo sexy a dráždivé?
Základní inspirací je žena sama. Nejde asi prvoplánově o to, být sexy. Myslím, že stejně nejvíce sexy je právě to, když je žena sebevědomá a cítí se dobře. No a tento pocit se snažím nějak zrcadlit i při návrhu jednotlivých kousků kolekce. Líbí se mi retro bombarďáky i hra s průhledností, elegantnost a ženskost podtrhující krajka nebo extravagantní vtipné a možná trochu nesmyslné detaily. Chci aby každá žena, která bude mít na sobě toto prádlo mohla prožít ten pocit výjimečnosti, kdy si může sebevědomě vykračovat s utajeným luxusem na sobě, který je především a hlavně pro ní.

Značka Yana Thal na Prague Design Week

Návrhářka Jana Thálová je jedním z vybraných vystavujících Prague Design Week, který se uskuteční od 3. do 9. listopadu v Domě U Minuty na Staroměstském náměstí. K vidění budou nejen korzety a spodní prádlo, ale i parfémy od Lucie Valerové.

Lidovky.cz: Říkala jste, že jste schopná pracovat i dvacet hodin denně. Když vás to chytne, šijete a šijete. Jaká je vaše motivace? Co vás do práce žene?
No to je pravda, někdy pracuji opravdu dlouho. Není to ale tím, že bych měla skvělou pracovní morálku a sebekázeň. Prostě se mi stane, že zapomenu na čas. To je asi něco, co se nedá naplánovat nebo vynutit. Naproti tomu jsou pak zas dny, kdy udělám jen to nejnutnější nebo věci na zakázku, které jsou vázané termínem a nemohu je odkládat a ve zbytku času se věnuji jiným věcem. Prostě jsou také dny, kdy mi to moc nešije. Snažím se si sama sobě vyhovět, protože je mi jasné, že by to bylo plýtvání energií, když jeden den bych to měla za pár hodin hotové a jindy bych se nad tím mořila i dva dny.

No a jestli mám nějakou motivaci? Tak to nevím. Baví mě hlavně ten fascinující, náladu vylepšující proces, kdy na počátku je složená látka a pár črtů na papíře a na konci se vaše představa stane skutečností. To mi vždycky vylepší náladu. Vlastně když mám špatný den, tak si naordinuji jeden malý kousek oblečení. Většinou to takhle právě skončí u toho spodního prádla. Šiji je vlastně za odměnu po dokončení něčeho náročného, nebo abych zahnala chmury. Spodní prádlo je tedy vlastně především pro radost…

Lidovky.cz: Vlastní kolekce nejen spodního prádle děláte už několik let, ale první butik jste otevřela až teď. Proč?
Myslím, že je to přirozený vývoj. Navíc v mém případě se sešlo několik okolností tak, že jsem tomu prostě nemohla říci ne.

Z Korunní ulice na Vinohradech se před časem odstěhovala kavárna Mamacoffee, Usoudila jsem, že jsou to tak akorát veliké,malé prostory pro mne. Tento prostor jsem si zamilovala už dávno a jsem ráda, že jsem po Mamacoffee zdědila čistě pozitivní, kávou provoněné stěny, které se spolu se mnou můžou vydat na další cestu.

Pohled do butiku Jany Thálové.

Na konci července jsem začala s prací a veškerými nutnými úpravami. Bylo toho nakonec docela dost a vzhledem k tomu, že jsem tak trochu pedantský detailista, beru ráda věci hezky zgruntu a bez kompromisů. Musím ale říct, že jsem se v tom docela našla. Není prostě nad to si i v dospělém věku hrát na pískovišti a budovat hrady. Mám radost z toho, že to, co vzniklo v hlavě jako myšlenka můžu vidět v reálu a zjistit, že to funguje.

Samozřejmě bych to všechno nezvládla bez vydatné pomoci všech mých přátel, rodiny a odborných konzultací. Slavnostní otevření proběhlo v září v rámci devátého ročníku Zažít město jinak. Byla to skvělá akce, kdy showroom mohl být opravdu nejen místem designu a módy, ale hlavně místem setkávání. A já si konečně mohla říci, že je to dokončené, sednout si do křesla s šálkem kávy, rozhlédnout se kolem a spokojeně vydechnout.

Lidovky.cz: Oslovuje vás i spolupráce s jinými návrháři, či napříč různými obory?
Mám ráda spolupráci. Není nad to, když vás souhra vašich pocitů s vlivy zvenčí zanese do jiných krajů. Vnese to pokaždé do práce nový vítr a pomáhá mi to pohlížet na všechno z jiného úhlu. A to mě baví.

Ráda bych, aby Showroom Yana Thal neměl za cíl prezentovat pouze luxusní módu Yana Thal, ale i dílčí projekty a artefakty vzniklé v rámci spolupráce s dalšími umělci a zároveň být místem, kam se budete rádi vracet, místem setkávání a inspirace.

Můžete u mne najít tedy knihu Slečny spisovatelky Barbory Baronové a fotografky Dity Pepe, která byla podkladem pro vytvoření textem potištěné kolekce šatů Yinothay. Nebo knihu Měj ráda sama sebe od stejných autorek. Showroom hostí také luxusní parfémy na bázi aromaterapie v rámci konceptu SENSE. Sense je spojení nové kolekce spodního prádla ode mne a kolekce vůní navržené grafickou designérkou Lucií Valerovou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!