Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Nejtěžší úkol? Úprava náměstí. Ve Frýdlantu se to povedlo

Evropa

  7:00
Frýdlantská radnice se nebála na rekonstrukci nejfrekventovanějšího místa ve městě udělat konkurz, což bylo dobré rozhodnutí.

Výhled z nejintimnější části náměstí s individuálně navrženými prvky mobiliáře směrem k dominantě radnice foto: Aleš Jungmann a Jiří Jiroutek

Úprava nejfrekventovanějších veřejných prostor, v tomto případě hlavního náměstí, je takřka vždy ten nejnáročnější úkol, do jakého se může politická reprezentace města pustit.

Vedení města Frýdlant uspořádalo v roce 2002 architektonickou soutěž na obnovu svého hlavního náměstí. Vítězi se tehdy stali dva velmi mladí architekti, Jiří Janďourek a Vladimír Balda. Realizace svého návrhu se dočkali až po devíti letech, když se podařilo na celý záměr sehnat evropské peníze.

Valdštejn bez monumentality

Princip návrhu není složitý. Do hlavního prostoru historického náměstí umístili exaktní obdélník z čedičové dlažby, jehož geometrie je po obvodu podpořena moderním osvětlením a prvky pevného městského mobiliáře (koše, pítka, informační tabule, jednoduché stojany na kola). Zbytek je vydlážděn žulovými kostkami, které nenápadně, díky pootočení směru dláždění, ukazují původní parcelaci. Dva rohy – klidnější jihovýchodní a reprezentativní (v prostoru před radnicí) severozápadní – jsou vydlážděny většími žulovými deskami.

Ústředním motivem náměstí jsou nově vytvořená kašna, která – přestože je složena ze čtyř částí – připomíná obří monolitickou mísu, a historická Valdštejnova socha na žulovém podstavci provrtaném děrami. Autoři se tím trochu snažili vyhnout přílišné monumentalizaci této figury, což se jim nakonec docela podařilo, přestože jejich původní představy o podepření sochy byly značně odlišné (mělo jít o subtilnější ocelovou konstrukci). Díry umožňují průhledy na vybrané zajímavosti na náměstí a v jeho okolí a jsou vítaným zpestřením pro děti. Kašna je zespodu dobře nasvětlena, a vytváří tak zvláště v podvečer výrazně světlé místo uprostřed tmavé plochy.

Detail kašny

V centrální čedičové části se pomocí starších, ochozených, a tedy hladších dlaždic podařilo vytvořit půdorys klasicistní radnice, která stávala uprostřed náměstí. Většina návštěvníků jej pravděpodobně ale nezaregistruje, i když na něj upozorňují tabulky zapuštěné do dlažby. Rozdíl není příliš patrný a do budoucna se bude ještě zmenšovat. Dále je náměstí doplněno několika individuálně navrženými a realizovanými lavičkami, které po roce užívání naneštěstí prokazují několik vad – některé jsou k zemi v jednom místě fixovány pomocí řetězu, a je s nimi tedy možné částečně manipulovat. Snad tyto chyby nebudou znamenat konec jejich pobytu na náměstí.

Bez aut, nebo s auty?

Už v zadání soutěže se objevilo, že náměstí nebude průjezdné pro auta. Debata, zda auta na historická náměstí patří, či nikoliv, se vede v nejednom městě a častokrát se značně extremizuje do dvou zásadně odlišných poloh. Ne, auta tam nepatří, hyzdí krásné prostředí, musí všechna pryč. Nebo naopak: je to nutnost, bez nich by zkrachoval veškerý obchod na náměstí, a to přece nechcete. Zdá se, že ve Frýdlantu našli výborný kompromis: protilehlé rohy náměstí jsou pro automobily přístupné. Na náměstí tedy můžete vjet, a dokonce i zaparkovat – i když osm parkovacích stání vzhledem k relativně rozlehlé ploše doopravdy není moc. 

Radniční věž poskytuje výhled na celkové uspořádání prostoru.

Podobně je tomu s počtem stromů, kterých se na náměstí nachází celkem šest, nově vysazených a nepříliš vzrostlých. Mají dobře udělány krycí mříže, ale v celkem drsném klimatu budou vyžadovat nadstandardní péči. Navíc jsou všechny pohromadě, v již zmíněném jihovýchodním rohu. Logicky se tak jedná o nejintimnější část, jejíž význam ještě podtrhuje náplň parteru přilehlých domů: kavárna, cukrárna, restaurace. Umím si představit, že malé množství a velikost stromů bude (a nejspíš už i je) předmětem kritiky místních obyvatel i těch, kteří náměstí uvidí pouze zprostředkovaně, na fotografiích. Není to snadné téma, a není na ně univerzální odpověď. Mně osobně na frýdlantském náměstí stromy nechyběly. Městský park je nedaleko a náměstí nemá gigantické rozměry. Domy tu jsou navíc dosti vysoké, takže v podzimním poledni vrhaly dostatečně dlouhé stíny. S výjimkou prefabrikovaných sloupků jsou všechny prvky navrženy speciálně pro tento prostor. Kriticky se musím vyjádřit k vlajkoslávě, čtyřem stožárům před radnicí. Nejsou udělány úplně špatně, ale každému, kdo se trochu orientuje v architektuře, se bohužel vybaví srovnání s těmi, které pro Pražský hrad navrhl Jože Plečnik. A v tomto srovnání ty frýdlantské bohužel neobstojí.

Strohé jen zdánlivě

Na závěr se sluší vedení města pogratulovat k vytrvalosti a ke způsobu, jakým k rekonstrukci náměstí přistoupilo. Architektonické soutěže na významná veřejná prostranství nejsou totiž samozřejmostí ani dnes, natož pak v roce 2002. Mnoho větších měst by si tu mohlo vzít z Frýdlantu příklad. Laikovi se může zdát, že na tak obyčejné řešení není ani třeba architekta, právě opak je ale pravdou. Architekti správně pochopili svoji roli a to, že centrální prostor, obklopený řadou kvalitních domů s dominantou radnice, žádnou výrazně viditelnou exhibici nepotřebuje. Chápu, že na někoho může působit povrch příliš šedě a stroze, zvláště když se na náměstí pohybuje sám, ale k barevným fasádám domů a možným odlišným typům akcí, které budou na náměstí probíhat, je to myslím vhodná strategie.

FAKTA

Autoři: Jiří Janďourek, Vladimír Balda Investor: Evropská unie, Evropský fond pro regionální rozvoj, Město Frýdlant Náklady: 37,3 mil. Kč Rekonstruovaná plocha náměstí: 5328 m2 Hlavní dodavatelé: EUROVIA CS, a. s., závod Liberec Architektonická soutěž: 2002 – 1. místo v soutěži Projekt: 2004 Realizace: 2010–2011

Radost mi udělala zdánlivá samozřejmost, a to, že dláždění nekončí na půdorysné hraně centrálního prostoru, ale vybíhá z něj vždy několik metrů do přilehlých ulic, a naznačuje tak budoucí pokračování revitalizace, kterou by si centrum města jednoznačně zasloužilo.

Autoři:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...