Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Němci zlákali Tarantina a Triera

Kultura

  8:54
Ve 30. letech odtud přicházeli do Hollywoodu významní režiséři, scenáristé a herci. Dnes naopak Německo láká čím dál tím víc a úspěšněji hollywoodské filmaře. V roce 2007 zavedlo Německo k pramalé radosti českých producentů netrpělivě vyčkávajících nový zákon o kinematografii daňové pobídky.

Quentin Tarantino foto: AFP

Největší německé studio Babelsberg se stalo atraktivním hned pro šest mezinárodních produkcí včetně Bournova ultimáta, Valkyrie s Tomem Cruisem nebo projektu The International s Naomi Wattsovou a Clivem Owenem. Zájem o Němce neklesá ani letos.

Aktuálně se v ateliérech u Berlína od letošního února natáčí akční snímek Ninja Assasin v koprodukci společnosti Warner Bros a v režii Jamese McTeiguea. McTeigue se do Babelsbergu vrátil po třech letech a znovu s projektem producentsky zaštítěným bratry Wachowskými. V roce 2005 v Německu natáčel politický thriller V jako Vendeta.

Wachowští navíc v roli režisérů i producentů loni využili servisu studia pro snímek Speed Racer. V konečné fázi natáčení se nachází romantické drama The Reader s Kate Winsletovou a Ralphem Fienesem v hlavních rolích.

Na říjen je ohlášen začátek natáčení očekávaného projektu enfant terible světového filmu Quentina Tarantina, který by měl výrazně zvednout konstelaci hvězd. Vedle potvrzeného Brada Pitta se jedná do jedné z rolí v akčním dramatu z období 2. světové války i o Leonardu DiCapriovi.

Zhruba o 14 dní se Tarantino v Německu mine s dalším výrazným jménem, dánským režisérem Larsem von Trierem, který dnes začal v Kolíně nad Rýnem natáčet horor Antikrist v hlavní roli s Willem Dafoem.

Vedle Babelsbergu patří k hlavním německým producentským společnostem Bavaria Film, Studio Hamburg a Constantin Film, v jehož produkci vznikla série Resident Evil.

Z nuly na čtyři sta

Odborníci se shodují, že Německu pomáhají hlavně vládní daňové pobídky pro zahraniční filmové produkce. Během šesti měsíců od jejich zavedení zisky z filmového obchodu stouply o 400 milionů eur. Němci stejně jako Maďaři, kteří konkurují Korda Studiem, svoje daňové úlevy patřičně zpropagovali.

U vedení amerických studií představili nový systém finančních pobídek ministři spolkové vlády. Vedle finanční atraktivity stoupá i prestiž Babelsbergu zprivatizovaného v roce 1992. Válečné drama Padělatel, na němž se studio podílelo s rakouským partnerem, získalo letos Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. Za uplynulých osm let v Babelsbergu vznikly i další dva projekty oceněné Oscary. Snímek Pianista a politický thriller Nepohodlný.

Zatímco Němci se mohou za uplynulý rok chlubit Cruisem nebo Damonem, Česko má za uplynulý rok v rukou víceméně jedinou kartu - Letopisy Narnie: Prince Kaspiana. Druhý díl fantasy ságy sice společně s Bathory Juraje Jakubiska přispěl do výsledného objemu filmové produkce, která za minulý rok dosáhla 5 miliard korun, ale firmy varují před poklesem zájmu zahraničí o ČR.

Česko přišlo například o pokračování Hellboye, který vznikl v Budapešti, nebo o dvaadvacátou bondovku. Quantum of Solace se nakonec natáčelo (mimo jiné) v Chile, Mexiku nebo Anglii. Podle českých firem může negativní trend zastavit právě jen určitá forma státních pobídek. Na její konkrétní podobě se zástupci producentů snaží dohodnout s vládou.