Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nezdolná sluníčka Faith No More slaví úspěšný návrat

Kultura

  6:00
Z nového alba po osmnácti letech vydavatelské odmlky měl leckdo obavy, včetně samotných členů Faith No More. Ale žádný trapas se nekoná, na titulu Sol Invictus si americká rocková kapela zachovala důstojnost.

Z koncertního comebacku vzešla deska. Zpěvák Mike Patton na pražském vystoupení Faith No More v létě 2009 foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Na Faith No More byla vždy sympatická zdánlivá velkohubost, která se vždy ukázala sebeironií. Projevila se i v latinském názvu alba Sol Invictus, Neporažené Slunce. Díky smyslu pro nadsázku se navíc kapela dokáže vyjadřovat velmi tvrdě, aniž bychom ji podezírali z pustých siláckých póz, které by zralým pánům asi neslušely. Faith No More mohou klidně pokračovat ve svém potřeštěném i třeštícím stylu a navázat na předchozí titul Album Of The Year (1997), jako by se mezitím nevystřídala generace.

O umělecké poctivosti Faith No More svědčí i fakt, že kapela zahájila v roce 2009, jedenáct let od rozpadu, pouze koncertní comeback. Muzikanti si nebyli jisti, zda chtějí „zpět na plný úvazek do kolotoče“ a zda mají co říci.  „Úplně jsem za tím zavřel dveře. Když se mě lidé ptali, jestli natočíme nové album, tvrdil jsem, že v žádném případě. To se nikdy nestane... a teď se to stalo,“ smál se bubeník a jeden ze zakládajících členů skupiny Mike Bordin v únorovém rozhovoru pro digitální magazín Music Feeds.

Teprve po prvních letech vystupování obnovené sestavy, když se začaly nové nápady doslova vnucovat a vznikající písně jako Matador či Superhero přežily křest koncertním ohněm, rozhodli se Faith No More točit. Ovšem bez halasných ohlášek, velké produkce a zcela pod vlastní kontrolou: Aby jim tentokrát do hudby nemohl mluvit vůbec nikdo, neváhali založit vlastní vydavatelství Reclamation.

„Zdá se mi výstižné, že jsme album uvedli písní o zodpovědnosti,“ řekl klávesista Roddy Bottum v rozhovoru pro časopis Rolling Stone o pilotním singlu alba nazvaném nevybíravě Motherfucker. Měl přitom na mysli i naprosto nevulgární zodpovědnost uměleckou.  Jediné, co by snad mohl někdo kapele vyčítat, je určitý návrat k začátkům, pohyb v kruhu. „Album je hypnotické a gotické, jako bychom se vraceli na místa, odkud jsme vyšli prvním albem (We Care a Lot, 1985),“ potvrdil baskytarista a producent Billy Gould taktéž pro Rolling Stone.

Jenže nejde o zcela přesné tvrzení. Skupina netrpí absencí vývoje. Reflektuje nejen inspirace z dob prvotiny, ale i pozdější stylotvorné prvky. Zvraty temp, dynamiky a nálad, včetně smyslu pro poťouchlosti, zosobněného především zpěvákem Mikem Pattonem, který nastoupil do sestavy až v roce 1989. Témata písní jsou současná a zvuk nepůsobí nijak archaicky. Považujme spíše za klad, že si Faith No More dokázali i v současnosti udržet osobitý styl.

Faith No More: Sol Invictus

Reclamation Records, 2015

Celkový čas: 39:30

Ale i kdyby materiál nového alba přece vyvolával pocit jisté zacyklenosti, vadí to pramálo, protože jako celek nabízí Sol Invictus dostatek nosných motivů provedených spatřičnou muzikantskou energií. Ostatně i ono nepokořitelné Slunce se při pohledu ze Země jeví jako kruh. Pokud má album slabá místa, pak nikoliv z důvodů ustrnutí kapely v minulosti či naopak zpronevěry jejím starým dobrým zásadám. To spíš jen ve skladbě Cone of Shame zvítězí přehrávaná osudovost a potrhlý Pattonův recitativ nad skutečnou nápaditostí a From The Dead působí jako až příliš přímočarý pop song, byť je z oné záměrné líbivé vlezlosti cítit hodně ironie.

Případné nedostatky víc než vyvažuje nevyzpytatelná zakuklenost titulní Sol Invictus, sarkastická střelba do „amerických“ společenských hodnot (uvozovky proto, že bychom si my z druhého břehu Atlantiku mohli snadno dosadit evropské ekvivalenty) Superhero nebo zmíněná výzva k zodpovědnosti za vlastní činy Motherfucker.

Tentokrát snad bez vichřice

Oživený repertoár zahrají Faith No More i 5. června na královéhradeckém festivalu Rock For People, kde nahradí před třemi lety neuskutečněný koncert. Tehdy zabránila vystoupení vichřice, bourající pódia. I když Sol Invictus nepřekonává vrcholná alba diskografie Faith No More jako The Real Thing (1989) a Angel Dust (1992) a nikdo se o nic takového ani křečovitě nesnažil, jde o přesvědčivý příslib, že se do Česka vrátí silná, konsolidovaná a tvůrčí kapela. Neporažená vlastními pochybami zda pokračovat, či ne. Tentokrát snad dojde jenom na bouři hudební – a zvítězí slunce.

Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč