Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Young Gods v bazénu, zvuk přenášený kostmi. Tipy Quadriennale

Kultura

  12:30
Jedním z hlavních témat mezinárodní divadelní a scénografické přehlídky Pražské Quadriennale je letos hudba, které je věnovaná i velká část programu. Motto přehlídky, která se ponese v duchu živé výstavy, zní Sdílený Prostor: Hudba Počasí Politika. Na programu budou zvukové a hudební workshopy, přednášky či okružní hudební jízda ranní Prahou.

Finská instalace Meteorologická stanice foto: Reprofoto

13. ročník Pražského Quadriennale, které proběhne od 18. do 28. června, nabídne umělecké projekty z rekordního počtu 78 zemí světa. Na slavnostním zahájení 17. června na Staroměstském náměstí vystoupí pod vedením režiséra Viliama Dočolomanského  Folklórna skupina Poľana z Jarabiny, členové souboru Farma v jeskyni a Orchestr BERG.

Hudební součástí Quadriennale bude například expozice Hudba a prostor kurátora Jiřího Heřmana, která bude mít podobu zenové zahrady postavené před budouvou Rudolfina. Instalace, která chce poukázat na vztah hudby a prostoru a jejich vzájemné ovlivnění, má být pro návštěvníky i kolemjdoucí klidovou zónou, ve které bude několikrát denně znít skladba dirigenta a skladatele Marko Ivanoviće. 

Finská instalace Meteorologická stanice

Finská instalace Meteorologická stanice

Multimediální instalace Glastonbury: Země a legenda představí ve světové premiéře  video archiv tohoto legendárního festivalu. Quadriennale připravilo také jedinečný audiovizuální projekt u příležitosti 50. výročí vybudování areálu plaveckého bazénu Podolí - umělecká instalace a performance Podolská vlna je inspirovaná samotnými prostory budovy. Na koncertě komponovaném speciálně pro tuto příležitost vystoupí Bernard Trontin ze skupiny Young Gods. V rámci přehlídky bude v provozu i další originální projekt - ranní zvuková projížďka kolem Střeleckého ostrova v plavidlech vybavených audio a video technikou, takže na břehu i na lodích bude možné naladit stejnou radiovou frekvenci s doprovodnou hudbou, která vznikne přímo k plavbě.

Přednášet přijede Bianca Casady z CocoRosie

V rámci PQ Talks proběhnou také přednášky a diskuze s hudebními interprety. Bianca Leilani Casady z amerického sesterského dua CocoRosie program doplní svou přednáškou „Faded like a Rose At The End Of A Dream“, jejímž tématem je divadlo jako prostor pro rozvoj tvůrčího procesu. Přednáška proběhne ve čtvrtek 18. června od 14.00 v Paláci Colloredo-Mansfeld. 

Bianca Casady.

Bianca Casady.

Netradičních zvukové i hudební zážitky slibuje výstavní Sekce zemí a regionů. Například polská národní expozice scénografa Jerzyho Gurawskiho nechá návštěvníky proniknout do tajů sonifikace a zprostředkuje jim možnost „sáhnout si na zvuk“ a slyšet jej přes vlastní kosti. Finská instalace Meteorologická stanice prozkoumá roli zvuku jako scénografického faktoru v performativních uměních - umělci se například pokusí společně s návštěvníky zjistit, jakým způsobem ovlivňuje počasí hudební nástroje a tedy i hudbu. Finští hudebníci během hry na nástroj zažijí déšť, sníh, dusivé horko, povodeň a vítr, i všechny jejich možné kombinace a s postupných rozkladem nástrojů budou návštěvníci moci sledovat i proměny samotné hudby. 

Quadriennale se letos poprvé odehraje v historickém centru Prahy, a to jak uvnitř významných staveb a památek, tak ve veřejném prostoru. Kromě hlavní programové části Sekce zemí a regionů proběhnou divadelní představení, pouliční performance, instalace ve veřejném prostoru, workshopy, přednášky a diskuze s nejvýznamnějšími osobnostmi současného divadla a scénografie i filmu jako jsou Robert Lepage, Robert Wilson nebo Julie Taymor.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...