Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Za vážnou újmu po očkování by měl být odpovědný stát, uznává ministerstvo

Česko

  5:00
PRAHA - Téma odpovědnosti státu za očkování se znovu dostává do popředí. Ačkoli Ústavní soud již dva roky hlasitě volá po odškodňování újmy na zdraví vzniklé povinným očkováním, ministerstvo zaspalo. Slibovaný návrh zákona stále není na stole. Poslanec Jan Farský (TOP 09) proto přišel s pozměňovacím návrhem zákona, který se aktuálně projednává. „Totalitního reliktu“ se chce zbavit co nejdříve.

Očkování proti prasečí chřipce. foto: ČTK/AP

Případ dvouletého chlapce z Jihomoravského kraje, jehož rodina marně žádala odškodnění kvůli tomu, že mu údajně po očkování ochrnula půlka obličeje, znovu rozhořel spor mezi odpůrci a zastánci očkování.

Ústavní soud už dlouhodobě volá po odškodňování újmy na zdraví vzniklé povinným očkováním. I podle rozsudku Nejvyššího správního soudu by převzetí odpovědnosti státu za tuto újmu přispělo ke zmírnění obav rodičů z nepříznivých následků očkování.

Nerovný stav, říká poslanec

Jenže ministerstvo zdravotnictví zatím vlastní návrh nepředložilo, přestože jej slibovalo do konce loňského listopadu. Poslanci Janu Farskému (TOP 09) došla trpělivost a sám napsal pozměňovací návrh k aktuálně projednávanému zákonu o specifických zdravotních službách.

„Očkování je v České republice povinné. Stát však odmítá přijmout odpovědnost za negativní důsledky očkování, kterou i v zemích, kde je očkování dobrovolné, nese. Již několik let slibuje tento nerovný stav napravit, ale zatím bez výsledku,“ píše v odůvodnění.

(Ne)povinné očkování:

  • Očkování lze v Česku z určitých důvodů odmítnout. Jedná se o případy, kdy rodiče nechtějí nechat dítě očkovat z náboženských důvodů, avšak i z důvodů svědomí. To značí například osobní zkušenost.
  • V České republice se povinně očkuje proti devíti základním onemocněním. Jde o záškrt, černý kašel, tetanus, dětská obrna, hepatitida B, onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae b, zarděnky, spalničky a příušnice.

V pozměňovacím návrhu mimo jiné zmiňuje: „Za újmu nikoli zanedbatelnou způsobenou v souvislosti s pravidelným očkováním, zvláštním a mimořádným očkováním a očkováním hrazeném z veřejného zdravotního pojištění na základě zvláštního právního předpisu, nese odpovědnost stát.“

V praxi by tak nemusel rodič poškozeného pacienta či pacient sám dokazovat, že mu byla způsobena újma po očkování. Naopak stát, zastoupen ministerstvem zdravotnictví, by se musel z odpovědnosti za nežádoucí zdravotní následky vyvinit. „To je ten zásadní rozdíl. Občan nebude muset dokazovat odpovědnost státu. Důkazní povinnost bude převedena na stát,“ vysvětluje pro Lidovky.cz poslanec Farský coby autor navrhované právní úpravy.

Samotný pacient či rodič poškozeného podle něj totiž nemá takové možnosti jako ministerstvo zdravotnictví. „To se může odkázat na Státní ústav pro kontrolu léčiv, má k dispozici ministerské úřednictvo a spolupracovníky s právnickým vzděláním. Je v rovnějším postavení než kterýkoli občan,“ argumentuje dále Farský. A v této souvislosti poukazuje na zhruba 600 stížností ročně, které úřadům zasílají rodiče kvůli údajně vážným následkům na zdraví dítěte po povinných vakcínách.

Anketa

Měl by být stát zodpovědný za následky očkování?

Ano 319
Ne 17
Nevím 3

Dokázat přímou souvislost mezi zdravotními problémy a očkováním je však dosti problematické. I proto chce Farský ulehčit rodinám. Dosavadní systém totiž považuje za „totalitní relikt“ českého právního řádu. „Stát má sice odpovědnost, ale je to na vás. Musíte doložit úplně všechno. Představme si ale situaci rodiče, který v tu chvíli řeší spíše zdraví svého dítěte, nikoliv, zda a na kom se bude hojit. Proto musí být důkazní povinnost na státu,“ říká.

Na příkladu Německa ukazuje, že i ve státě, kde je očkování dobrovolné, objektivní odpovědnost státu platí. „U nás je očkování povinné, a stát se přitom odpovědnosti vyhýbá. To je hodně nevyrovnaný vztah,“ dodává s tím, že tím klesá důvěra občanů.

Injekce - ilustrační foto

Ministerstvo i na naléhání Ústavního soudu již dříve avizovalo, že do konce loňského listopadu představí vlastní zákonnou úpravu. Ta ale dosud nebyla zveřejněna. Povinné očkování je tak stále upraveno v zákoně o ochraně veřejného zdraví, v němž se ale o odškodňování explicitně nic nepíše.

Ministerstvo si uvědomuje, že právě to je potřeba změnit. „Tuto problematiku je nutné řešit komplexně. K úpravě odpovědnosti státu za újmu způsobnou povinným očkováním připravuje ministerstvo zdravotnictví speciální zákonnou úpravu, která je nyní diskutována. Odpovědnost by jednoznačně měl nést stát. Avšak pouze u očkování, které je povinné,“ uvádí na dotazy serveru Lidovky.cz mluvčí resortu Štěpánka Čechová. Proč resort nedávno převzatý Miloslavem Ludvíkem (ČSSD) nestihl připravit vlastní znění zákona, už mluvčí nevysvětlila.

Dlouhá prodleva, říká Prymula

Prodlevu kritizuje také jeho nový náměstek a vakcinolog Roman Prymula. „Zákon by měl řešit problematiku komplexně. Souhlasím však, že doposud prodleva z ministerstva zdravotnictví byla velmi dlouhá,“ uvedl k tématu. „Nyní však již věcný záměr existuje. Myslím si, že by se odškodnění mělo týkat pouze povinného očkování,“ sdělil dále.

Legislativní náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD) pak uvedla, proč ministerstvo vítá myšlenku odpovědnosti státu, nikoliv však Farského návrh. „Jedním z důvodů je to, že poslanec Farský srovnává očkování s úředním postupem. My tvrdíme, že nejde o úřední postup, ale o postup léčebný.“

Odpůrci očkování návrh vítají

Návrh nepřekvapivě vítají také odpůrci povinného očkování. „Odpovědnost státu za újmu způsobenou povinným očkováním je naprosto nezbytnou součástí právního rámce každého státu, který respektuje práva občanů. Na absenci a nutnost zavedení odškodnění poukázal Ústavní soud již v roce 2011. Po odškodňovacím fondu volají nejen rodiče, ale i pediatři,“ uvedla pro server Lidovky.cz Dagmar Sláčalová ze spolku Rozalio.

Ministerstvo nicméně už dříve představilo první vize vlastního návrhu, a sice, že by paušální částka odškodného činila 300 tisíc korun. Výsledná výše by se však mohla lišit podle rozsahu následků.

Poslanecký zdravotnický výbor podle ankety serveru Lidovky.cz mezi jeho členy Farského návrh vítá. Někteří se už dříve pokoušeli odpovědnost státu za negativní následky očkování prosadit mezi kolegy. „Tento požadavek jsem opakovaně vznášel na bývalého ministra (Svatopluka) Němečka i současného ministra zdravotnictví Ludvíka, naposledy při interpelacích v lednu. Jsem přesvědčen,že stát by měl odpovídat za následný povinného očkování, a jestliže se vleče příprava vládního návrhu, pak podpořím pozměňovacího návrhu kolegy Farského,“ říká Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).

Někteří ale návrh odmítají kvůli často zmiňovanému argumentu souvisejícím se zdravotními následky vakcín. „Nevím, zda jde vůbec možné jednoznačně prokázat, že nějaká újma vznikla právě jen v souvislosti s povinným očkováním,“ upozorňuje poslanec za hnutí ANO Milan Brázdil.

Před účinností nového občanského zákoníku odpovídal za nežádoucí účinky očkování vždy lékař, který vakcínu aplikoval. Šlo o případy, kdy se potvrdilo, že je zde souvislost mezi podáním očkovací látku, a to bez ohledu na to, zda se jednalo o očkování povinné či nepovinné). Od ledna 2014 došlo k omezení. Lékař nyní odpovídá za nežádoucí účinky očkování pouze v v případě, kdy aplikuje vadnou vakcínu.

Hlasy členů výboru pro zdravotnictví:

„Souhlasíte s pozměňovacím návrhem zákona, jak jej představil poslanec Jan Farský?“

Leoš Heger (TOP 09):

Ano, souhlasím, o problémů se hovoří dlouho a ministerstvo zdravotnictví zatím s žádným řešením nepřišlo.

Ludvík Hovorka (KDU-ČSL):

Dobrý den, souhlasím a na to se připravuje zákon o odškodnění. Bohužel slabé místo obou těchto návrhu je, že se tím vyviňují výrobci vakcín ze své přímé odpovědnosti za škody způsobené očkováním.

Rostislav Vyzula (ANO):

Obecně tuto myšlenku podporuji, ale musí být jasně řečeno, kdo stanoví, že šlo o důsledek očkováni. A taky v jakém legislativním procesu se bude odškodnění vést.

Jiří Běhounek (ČSSD):

Nesouhlasím, protože tato oblast měla být součástí komplexního řešení očkování ještě z doby náměstka Valenty. Výstup mi není znám, a proto nejsem příznivcem toho pozměňovacího návrhu.

Soňa Marková (KSČM):

Na tomto odškodnění se shodujeme napříč politickými stranami, a je to jeden z úkolů, který řešila komise ministerstva zdravotnictví pod vedením hlavního hygienika. Již v červnu minulého roku bylo připraveno paragraf o znění, ale se změnami na ministerstvu zdravotnictví, nebylo zatím nic předloženo. Pan Farský je členem této komise, takže jde o předvolební tah. Nicméně podporují odškodnění, pokud se podaří prokázat souvislost s očkováním. To je totiž dost obtížné.

Milan Brázdil (ANO):

Nevím, zda jde vůbec možné jednoznačně prokázat, že nějaká újma vznikla právě jen v souvislosti s povinným očkováním.

Marek Benda (ODS):

V případě povinného očkování bych byl určitě pro. U těch doporučených očkování jsem mírně opatrnější, ale asi bych nakonec podpořil.

Vít Kaňkovský (KDU-ČSL):

Ano, tento požadavek jsem opakovaně vznášel na bývalého ministra Němečka i současného ministra zdravotnictví Ludvíka, naposledy při interpelacích v lednu. Jsem přesvědčen, že stát by měl odpovídat za následný povinného očkování, a jestliže se vleče příprava vládního návrhu, pak podpořím pozměňovacího návrhu kolegy Farského.

Vojtěch Adam (KSČM):

Předběžně bych hlasoval pro návrh.

Pavel Antonín (ČSSD):

Ne.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!