12. října 2016 11:55 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Očkování někdy nestačí navždy. Lékaři letos řeší více případů příušnic než dřív

Očkování (ilustrační fotografie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování (ilustrační fotografie) | foto: Shutterstock

Donedávna byly příušnice obyčejnou dětskou nemocí. V poslední době na sebe začaly upozorňovat stále častěji. Onemocněli však i lidé, kteří byli v dětství očkováni. Jak je to možné?

Během poloviny letošního roku zaznamenali lékaři nejvíc případů příušnic za posledních deset let. Stále více přitom nemoc útočí i na dospívající a dospělé. „U neočkovaných osob má onemocnění jednoznačně těžší průběh a častěji se u nich objevují i různé komplikace,“ říká Radomíra Limberková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro příušnice Státního zdravotního ústavu v Praze.

Jedna vakcína proti třem nemocem

S očkováním proti příušnicím se u nás začínalo v 80. letech minulého století. Zpočátku děti dostávaly vakcínu, která jim poskytovala ochranu pouze proti tomuto onemocnění. Později se stala součástí kombinované vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Zejména proto, aby děti nemusely být traumatizovány trojím očkováním. Trojvakcínu dostávají i dnes patnáctiměsíční děti, druhá injekce je čeká po půlroční pauze.

„Předpokládali jsme, že ochrana proti těmto třem nemocem bude dlouhodobá,“ konstatuje Radomíra Limberková. U zarděnek i spalniček se prognóza skutečně vyplnila. Souboj s příušnicemi je však složitější, než odborníci původně mysleli. Dokazuje to i současná epidemiologická situace.

V dnešní příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

  • Vakcinace zahnala zarděnky
  • Za šíření příušnic může asi slábnoucí imunita
  • Lidský život má limit 125 let
Ivana Matyášová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!