Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Odvaha se vyplatila. Září i šedé paneláky

Slovensko

  7:00
Stejně jako v minulém dílu zůstaneme na Slovensku a opět navštívíme realizaci architektonického studia Zerozero. Tentokrát jde o rekonstrukci a dostavbu bytových domů z padesátých let minulého století, téma mimořádně důležité i v Česku.

Prešovské domy, to je jednoduché tvarosloví, šedá barevnost, dřevěná okna a zapamatovatelné střešní nástavby. foto: Adam Gebrian

V roce 2001 vypsalo Město Prešov anonymní urbanistickoarchitektonickou soutěž na rekonstrukci a rehabilitaci původního bytového komplexu z padesátých let minulého století. Úkolem bylo nalézt vhodné řešení, které by pozdvihlo úroveň lokality jak po stavební, tak i po sociální stránce, rozšířit nabídku bytů a jejich velikostí. Tato skutečnost stojí za zaznamenání, protože jak jsem se dozvěděl od slovenské teoretičky architektury Marii Topolčanské, stalo se tak na celém Slovensku pouze jedinkrát.

Původní bytová struktura z padesátých let minulého století.

Architektonický návrh lepší investičního záměru

Je doopravdy fascinující, jak se města u nás i na Slovensku systémově vyhýbají zadávání veřejných zakázek v oblasti stavebnictví pomocí toho nejlepšího nástroje: architektonické soutěže. Zůstává to pro mě nepochopitelné. Jistě, zorganizovat a nechat kvalifikovaně posoudit architektonickou soutěž je těžší než vypsat běžné obchodní výběrové řízení. Výhody těchto soutěží ale přeci jednoznačně převažují - od nastavení individuálních kritérií hodnocení až k možnosti posoudit skutečné architektonické návrhy, a ne pouze investiční záměry.

Architekti Zerozero zvítězili v konkurenci deseti návrhů s jednoduchým, ale jednoznačným konceptem. Ten respektuje původní kvalitní architektonickou strukturu a rozhodně nezastavuje nebo nezahušťuje cenný veřejný prostor nacházející se mezi jednotlivými domy (zastavěná plocha v lokalitě představuje pouhých 17 procent). Vyřešili to tak, že veškeré dostavby situovali na střechy již existujících objektů.

Prešovské domy

Došlo tedy k navýšení stávajících domů. Sedlové střechy byly odstraněny a nahrazeny jedním plnohodnotným patrem a částí dalšího patra. Každý dům obsluhují dvě dvouramenná schodiště, v každém jsou čtyři byty na patro a minimum chodeb. Páté patro u osmi z deseti objektů - těch, které jsou svou kratší stranou orientovány k západu -je tvořeno dvěma byty, navázanými pouze na jedno schodiště. Čtvrté, nově vytvořené patro odlišíte po konstrukční stránce od existující stavby jen podle balkonů - díky novým vodorovným konstrukcím v celém patře si mohou dovolit větší vyložení než ty původní.

Sedlové střechy byly nahrazeny plochými.

Jeden výrazný moment na zapamatování bohatě stačí

Už několikrát jsem v této rubrice zmiňoval, že jeden prvek, jeden nápad - pokud je vybrán správně - je v absolutní většině dostačující k tomu, aby realizaci charakterizoval, aby ji učinil zapamatovatelnou a jedinečnou. V případě prešovských domů tuto roli hrají nové střešní nástavby v posledním patře. Ve snaze poskytnout bytům trochu větší prostorový komfort došlo k jejich vykonzolování a otevření (v podobě výrazně větších oken a lodžií) směrem k západu, což se ukázalo jako výhodné ze dvou důvodů.

Detail střešních nástaveb.

Jednak - pochopitelně - je západní slunce v našich zeměpisných šířkách velice žádoucí. Příznivce fotbalu ale nejspíš potěší mnohem víc, že v tomto směru a v těsné blízkosti domů leží stadion Tatranu Prešov. Jejich obyvatelům tak nic nebrání ve sledování fotbalového zápasu z pohodlí vlastního bytu. Hlavní tribuna stadionu je situována na opačné straně, takže i jejímu osazenstvu se každý týden nabízí výhled na bytový komplex.

Komplex se nachází v těsné blízkosti fotbalového stadionu Tatranu Prešov.

Právě z tohoto důvodu architekti od začátku považovali za důležitou pohledovou plochu takto exponovaných střešních nástaveb. Jejich původní koncept, který počítal se čtyřmi různě barevnými plochami s pracovním názvem CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Black -modrá, purpurová, žlutá a černá čili základní tiskové barvy), realizován nebyl. Na štítech se nakonec objevila nenápadnější modrobílá skleněná mozaika.

Kdo se bojí šedi a jednoduchosti paneláků

Velmi oceňuji, že se architekti rozhodli zcela akceptovat strohost a šeď, tak typické pro panelová sídliště. Taková, jaká se nacházejí i v naprosté blízkosti recenzovaného bytového komplexu - povědomá socialistická výstavba. Dá se dokonce říct, že se jim architekti svým zásahem přiblížili. Například tím, že původní sedlové střechy bytových domů z padesátých let nahradili střechami plochými.

Prešovské domy

Jinými slovy, vytvořili návrh, který lokalitu dokázal scelit s jejím nejbližším okolím. Určitě někoho napadne, jestli je vlastně vhodné snažit se vizuálně přiblížit něčemu, co je kvalitativně na mnohem nižší úrovni než to, co máte upravit. Pro odpověď na tuto otázku si stačí zajít na v podstatě libovolné české sídliště. Snaha vizuálně se odlišit od „šedivého období socialismu“ se většinou realizuje pestrobarevně pojednaným vnějším zateplením fasádního pláště a střešními nástavbami připomínajícími střechy rodinných domů.

Prešovské domy

Podle mého názoru podobné úpravy mají za následek zcela opačný efekt - výrazné zhoršení a zošklivění původních sídlišť. Peníze se většinou neinvestovaly do zkvalitnění bytů a veřejných prostorů, ale především do snížení energetické náročnosti (což je určitě správně, ale i na to existují vhodnější řešení, než je polystyren zvenku připlácnutý na panel) a do vzhledového odlišení jednotlivých domů.

Problematická nenávist k problematické minulosti

Výsledkem je čistá karikatura individuálnosti a veselosti, pouhá unifikace vizuálně zdeformovaného stavitelství. Připomíná to scénu z filmu Život Briana, v níž mohutný dav křičí: „Všichni jsme individua, každý jsme jiný!“ Paranoická snaha distancovat se od nenáviděné minulosti (a to se netýká jenom panelových sídlišť, ale i architektonicky mimořádně cenných staveb, které v tomto období vznikly) vede ve skutečnosti k tomu, že původní kvality a zápory nejsou rozlišovány, ba častokrát jsou kvality paušálně likvidovány a zápory posíleny.

FAKTA

Autoři: Irakli Eristavi, Martin Jančok, Zerozero www.zerozero.sk Projekt: 2002 Dokončeno: 2005 Náklady: 142 500 000 Sk

Jsem moc rád, že se v Prešově, alespoň v tomto případě, vydali opačnou cestou. Změna k lepšímu proběhla podstatně nenápadněji, ale závažněji (mix velikosti bytů, dřevěná okna, upravené vstupy do jednotlivých domů, větší balkony). Jediné, co je realizaci možné vytknout, je příliš nízká investice do společného, veřejného prostoru. Ta zabezpečila jen to nejnutnější minimum (například logicky uspořádané parkování). Tato výtka ale nesměřuje k architektům a může být v budoucnu kdykoliv napravena. Stačí chtít.

Autoři:

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...