Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Polyfunkční dům, Praha-Strahov

Design

  7:00
Vedle tréninkového stadionu Evžena Rošického na pražském Strahově se nesmí budovat jiná výstavba než taková, která souvisí s jeho funkcí. Takové bylo rozhodnutí územního plánu. Investoři ovšem vymysleli "bydlení pro sportovce" s administrativním zázemím.

"Stavba těsně po dokončení." To většinou ukazují fotografie v této rubrice. Tentokrát už zachycují stav šest let po kolaudaci. Střecha se za tu dobu změnila k nepoznání. foto: Ondřej PolákLidové noviny

Dnes tu stojí běžný bytový dům, v jehož parteru sídlí komerčně velmi úspěšná architektonická kancelář. Toto "porušení" či "přizpůsobení" původního územního plánu každopádně nedalo vzniknout nějaké developerské příšernosti, jak dnes skoro automaticky předpokládáme, ale zajímavé a inspirativní stavbě.

Minimum vnitřních prostor, maximum venkovních

Osobně považuji tento převážně bytový dům za velmi významný, a to především z jednoho důvodu: snaží se minimalizovat množství interiérových prostorů – pouze byty a administrativní část v přízemí, všechny ostatní části jsou exteriérové, tedy na čerstvém vzduchu, s působivými výhledy a bez nároku na vytápění. Řeč je o lodžiích, terasách, předzahrádkách, do terénu částečně zapuštěné a stromy osázené garáži, ale také o vstupní hale, schodištích a chodbách i pavlačích.

Terasy, lodžie a předzahrádky jsou ideálně orientovány k západu

Tento model, který je zcela běžný ve Španělsku nebo v Itálii, výborně funguje i v klimatických podmínkách střední Evropy. Každý byt disponuje výraznou přidanou hodnotou v podobě výstupu do venkovních prostor, u mezonetových bytů dokonce v každém jejich podlaží. Vrcholem je pak střecha, která se dá považovat v českých podmínkách za malý zázrak. Je z ní úžasný výhled na celou Prahu, ale to není tak podstatné jako fakt, že se tu výborně daří vegetaci, kterou sem architekti umístili.

Po šesti letech od dokončení je patrné, že pro obyvatele mezonetových bytů, zabírajících poslední dvě patra, střecha představuje tu nejvyužívanější "místnost". Množství pergol, slunečníků, plachet proti dešti a slunci, exteriérových vířivek a samostatně pěstovaných rostlin to jednoznačně dokládá.

  • Inteligentní pavlačové řešení

Velmi chytře je vyřešen provoz celého domu. Garáž využívá mírného přirozeného svahu a je do něj částečně zapuštěna – stačí sjet o půl podlaží. Část parkovacích stání je zakryta samotným domem.

Jeho obyvatelé mohou vejít přes dvě jednoramenná schodiště nebo použít jeden ze dvou do exteriéru vystrčených výtahů (jejich šachty jsou poněkud módně obloženy "předzrezivělými" cortenovými plechy).

Na čtyři podlaží bytů připadají pouze dvě pavlače. Z nich se vstupuje do jednopodlažních bytů (na pavlač navazuje chodba a koupelny se záchody) a rovněž do menších (spodních) částí bytů dvoupodlažních. Jejich horní patro je pak prosluněné jak z východu, směrem od stadionu, kam jsou situovány ložnice, tak od západu, přes venkovní terasy do obývacích částí bytů.

Vnější barevnou strohost domu vhodně doplňuje oranžová v detailech (rolety, markýzy, dělící příčky)

Na pavlače ústí pouze dveře a velmi malá větrací okna, patra bez pavlačí jsou naopak velkoryse prosklená. Pavlače jsou na koncích zkráceny ve prospěch zde situovaných bytů, které patří k největším v domě. Opět logické a správné řešení.

Terasovitý dojem domu podtrhuje zmenšené poslední patro. Úsporná plocha jeho interiérů umožnila maximalizovat venkovní pobytové plochy ze západní strany, místo připomínající visuté zahrady.

Materiály a barevnost se vhodně doplňují

Přes strohou barevnost (převažuje modrošedá) nepůsobí dům odrazujícím depresivním dojmem, který laická veřejnost (častokrát oprávněně) vytýká architektuře vycházející z minimalismu. Z hlediska materiálů je dům postaven z betonu, venkovní lodžie a balkony jsou podepřeny přidanou subtilní ocelovou konstrukcí a horní patra obalena cementotřískovými deskami velmi podobné barevnosti.

Zázraky ovšem dělá doplňková oranžová barva.
Objevuje se v plátěných roletách v oknech, na vysouvacích markýzách, které chrání terasy před západním sluncem, použita je také v dělících skleněných příčkách mezi terasami jednotlivých bytů (oranžová fólie mezi dvěma skly) i na venkovních dělících zdech chránících předzahrádky.

FAKTA:

Autoři: Jan Schindler, Luděk Obal – 4A architekti www.architekti4a.cz

Spolupráce: Pavlína Čapková, Ute Winnefeld, Jana Halenková, Roland Junker

Projekt: 2000–2003

Realizace: 2003–2005 Velikost: 5300 m2

Náklady: 132 milionů korun

Oranžový je také "obal" vnější zapuštěné zdi oddělující pavlače od bytů. Když k tomu připočteme gabionové klece vymezující předzahrádky, jejichž nejvyšší části nejsou vyplněny kameny, ale postupně zarůstají zelení, a nepřehlédnutelnou střechu, máme před sebou velmi vyvážený koktejl strohosti a příjemnosti, jasného rámce a drobných uživatelských změn.

Interiéry bytů byly v mnoha případech navrženy jinými architekty nebo majiteli samotnými, to ale rozhodně ničemu nevadí. Během návštěvy domu jsem mohl mluvit se třemi majiteli bytů a všichni přímo zářili spokojeností. To téměř automaticky znamená, že dům rovněž nevykazuje žádné nedostatky technického rázu.

Bytový dům i atletická tribuna zároveň

S trochou nadsázky je možné říci, že spartánské provedení především vnější podoby bytového domu připomíná strohé tribuny fotbalových a atletických stadionů. Jinými slovy, možná tak úplně v rozporu s původním územním plánem (nebo alespoň s jeho ideou) není. Trénující atleti totiž získali stálé publikum v podobě obyvatel domu, z nichž každý vstupuje do svého bytu z východní strany, tedy právě z té, která je ke stadionu obrácena celou svou délkou.

Interiéry bytů jsou vytvořeny na míru uživatelům, někteří z nich si je upravovali sami

Kéž by takovýchto porušení rigidního územního plánu neustále přibývalo! Možná by se pak definitivně prokázalo, že stávající územní plán Prahy je naprosto nepoužitelný – slovy skvělého českého architekta Romana Kouckého, jediný způsob, jak jej upravit, je "zmačkat, vyhodit, zapomenout a začít znovu".

Mluví do něj příliš mnoho lidí, kteří se shodnou pouze na minimu podstatných věcí, zato do něj vnášejí maximum drobných omezení a limitů. Kdo by se pak divil obrovskému množství připomínek, kterých jen ke konceptu nového plánu napočítáme téměř dvacet tisíc.


Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!