Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Prášky na míru přímo od lékárníka? Výpadky na trhu vrací farmacii do ‚pravěku‘

Česko

  5:00
PRAHA - Zpoždění dodávek některých léků či jejich delší výpadek na trhu vrací lékařství do minulých dob. Farmaceuti v bílých pláštích míchají „prášky na míru“ pacientům přímo v laboratořích za lékárenským pultem. Lékaři si takové medikamenty pochvalují. Mnohdy jsou totiž účinnější než ty průmyslově vyráběné.
Léky - ilustrační foto

Léky - ilustrační foto foto: Shutterstock

Pokud přijdete do lékárny například pro nejpoužívanější přípravek na zánět močových cest - nitrofurantoin, odejdete pravděpodobně místo krabičky prášků s prázdnou, případně s informacemi, kdy se za svým apatykářem vydat znovu.

Lék totiž není aktuálně v českých lékárnách k sehnání, a tak musí lékárníci vyrábět jeho náhradu. Podobně tomu bylo donedávna i u antibiotické masti framykoin, místo níž lékaři dlouhé měsíce předepisovali pacientům oční mast s podobným složením.

Z trhu zmizely také obdobné léky ophtalmo-framykoin či bactroban. Ten nahrazuje čerstvě dostupná substance mupirocin. Pacientům se nedostává ani přípravku pentasa a salofalk, vaginálních tobolek polyginax, léků na vysoký tlak isoptin či léčiv užívaných při žloutence - avaxim a vaqta. Konečný výčet všech chybějících přípravků by byl však mnohem delší. Na trhu momentálně chybí kolem půl druhého tisíce léků, přičemž několik desítek z nich nelze nahradit jiným dosažitelným přípravkem.

Zpět do laboratoří

Přerušení dodávek medikamentů na předpis, jejich výpadek na trhu či změna ve výrobě tak čím dál častěji žene lékárníky zpět v čase. Do období farmacie, kdy ještě neexistovala průmyslová výroba.

„Laboratorní příprava může být dobrým provizorním řešením při dočasném výpadku léků, ale nikdy nebude plnohodnotnou náhradou za průmyslovou výrobu léčiv,“ tvrdí mluvčí lékárenské sítě Dr. Max Michal Petrov.

Doba čekání na smíchané přípravky se odvíjí od toho, jak obtížně je sehnat účinnou látku. Někdy jde o výrobu na počkání. „Někdy jsme schopni náhradu léku připravit v řádu desítek minut, jindy to trvá dny i týdny,“ popisuje berounská lékárnice, která si nepřála být jmenovaná, svou bohatou zkušenost s vyráběním náhradních léků.

Vše musí být diskutováno s lékaři, kteří předpis vystavili. Ti si precizní práci odvedenou nad baňkami a pipetami chválí. Léky z dílny samotných apatykářů jsou podle lékařů mnohdy účinnější než ty, které se vyrábějí masově.

Z lékáren na podzim zmizel framykoin...

„U léčivého přípravku Framykoin mast bylo již nahlášeno obnovení dodávek. Léčivý přípravek s obsahem nitrofurantoinu je dostupný v rámci specifického léčebného programu pod obchodním názvem FUROLIN.

Nitrofurantoin jako léčivá látka je pak v lékárnách k dispozici pro přípravu individuálně připravovaného léčiva,“ uvádí pro server Lidovky.cz k tématu mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha.

Míchání vlastních léčebných prostředků by měla být schopna každá lékárna a všichni její zaměstnanci. Tak se ale ve skutečnoti neděje. Ne všechny lékárny mají dostatečné vybavení laboratoře a potřebné ingredience.

Také ne všechny přípravky mohou být vyrobeny v lékárně. „Jedním z důvodů je také skutečnost, že léčivé látky mají často jeden zdroj, který danou léčivou látku vyrábí a nachází se například ve třetích zemích,“ uvádí Státní ústav pro kontrolu léčiv, který na na proces výroby individuálních léků dohlíží. V lékařských kruzích se navíc povídá, že mladí lékárníci se k vyrábění léků jen tak nedostanou. Chybí jim prý znalosti, co a jak vyrobit, ačkoli se tím během studia zabývali.

Jakmile se lék vyrobí, lékárna jej smí prodávat do vyčerpání zásob. Legislativa jí však zakazuje namíchaná léčiva poskytovat dalším lékárnám. Pro výrobu medikamentů v apatykách fungují přísná pravidla, která musí být v souladu s Českým lékopisem a vyhláškou o správné lékárenské praxi. Lékárníci se totiž podílejí i na přípravě některých léčiv pro vážně nemocné pacienty. Jde hlavně o cytostatika (léky pro onkologicky nemocné – pozn. red.) a nitrožilní výživu.

Nezaměňovat s originálem

„Léčivé přípravky připravené v lékárnách nelze považovat za shodné s registrovanými průmyslově vyráběnými léčivými přípravky,“ zdůrazňuje Pavlíčková z ústavu pro kontrolu léčiv. „ V léčivých přípravcích připravených v lékárně sice může být použita stejná léčivá látka ve stejné koncentraci, může se jednat i o shodnou lékovou formu, takový přípravek však nelze považovat za shodný a zaměnitelný,“ dodala.

Kromě přípravy prášků i mastí přímo v lékárnách existují i další možnosti, jak zaplnit dítu na farmaceutickém trhu. Jde však o výjimečné situace. „V případě nedostupnosti registrovaného léku může lékaře za určitých podmínek předepsat neregistrovaný lék. Ten je konkrétnímu pacientovi zajištěn v zahraničí,“ uvedla mluvčí SÚKL Pavlíčková.

Takový přípravek však musí být registrován v zahraničí a jeho použití musí být dostatečně odůvodněno vědeckými poznatky. Za použití neregistrovaného léku pak nese plnou odpovědnost zdravotnické zařízení.

Dále může ministerstvo zdravotnictví na určitou dobu schválit takzvaný specifický léčebný program, který umožňuje distribuci, výdej a použití neregistrovaných léků pro větší množství lidí. To platí ve stavech závažně ohrožujících lidské zdraví.

Nahrazování léků

  • Aktuálně je v ČR registrováno více než 56 000 variant léků, z toho je více než 8000 variant aktivně obchodováno.
  • U každého přípravku, u kterého je nahlášeno přerušení či ukončení dodávek, SÚKL vyhodnocuje jeho nahraditelnost. Přípravky, kterými je možné daný lék nahradit, zveřejňuje na webových stránkách.
  • Pokud je SÚKL nahlášeno přerušení či ukončení dodávek u nenahraditelného léčivého přípravku, SÚKL tuto skutečnost neprodleně oznamuje ministerstvu zdravotnictví, které je dle zákona o léčivech oprávněno činit opatření za účelem zajištění dostupnosti léčivých přípravků významných pro poskytování zdravotních služeb.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...