Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Natočil praktiky finančních poradců a má potíže. Lidé studentovi nabízejí, že přispějí na právníky

Česko

  6:42
PRAHA - Kvůli dokumentu Rada nad zlato o praktikách některých finančních poradců z firmy OVB Allfinanz čelí student dokumentaristiky Jakub Charvát žalobě. Na právníky vydělává při studiu na brigádách. Poté, co na případ upozornil server Lidovky.cz, se zvedla vlna solidarity a čtenáři nabízejí mladému režisérovi pomoc. Ozvalo se i několik právníků s nabídkou, že Charváta budou zastupovat zdarma.

Film Rada nad zlato o praktikách společnosti OVB. foto: YoutubeReprofoto

Případ studenta Charváta, na který upozornil server Lidovky.cz, vzbudil vlnu solidarity a lidé studentovi nabízejí peníze, aby se s OVB mohl utkat ve vyrovnaném souboji. „Držím ti palce! Přispějeme na právníky,“ píše například v diskuzi jeden z návštěvníků. „Přidávám se k těm, kteří velmi rádi na právníky přispějí,“ píše další. Takové reakce nejsou ojedinělé. Objevují se na sociálních sítích a chodí i na redakční e-mail.

„Vůbec jsem takovou odezvu nečekal. Potěšilo mě to a zaskočilo nepřipraveného,“ diví se mladý režisér. „Rád jejich pomoci využiji, musím ale zřídit transparentní účet, aby lidé věděli, co se s penězi děje,“ uvedl včera Charvát. Nyní už kontaktoval banku, která mu s tím pomůže.

Online chat s režisérem Jakubem Charvátem

Již nyní se můžete ptát režiséra Jakuba Charváta na kontroverzní snímek Rada nad zlato o finančních poradcích. Tvůrce filmu na otázky odpoví na serveru Lidovky.cz ve 13:00.

Mladý dokumentarista Jakub Charvát.

Pokud by na účtu zbyly nějaké peníze, chtěl by je využít k další dokumentaci fenoménu finančního poradenství. „Ten příběh budu určitě rozpracovávat dál. Rád bych oslovil lidi, kteří měli s finančními poradci špatné zkušenosti a chci sbírat jejich příběhy,“ plánuje.

Kromě dárců se ozvala i řada právníků a právních kanceláří, které chtějí případ převzít bez nároku na honorář. „Právníka si platím půl roku a nechci mu případ brát, ale musím se nad tím zamyslet, jsem v takové situaci poprvé,“ míní Charvát. Soudní líčení by totiž mohlo začít do několika měsíců.

Film z roku 2015 o praktikách některých finančních poradců z OVB Allfinanz téměř nikdo oficiálně neviděl, snímek přesto vzbudil nečekaný ohlas. Může za to především příběh samotného režiséra dokumentu Rada nad zlato Jakuba Charváta, který za svou práci čelí žalobě od OVB. Firma se totiž snaží snímek „zakázat“ kvůli ochraně své pověsti. Když například přihlásil minulý rok snímek na filmové festivaly, ihned se ozvali zástupci OVB a hrozili žalobami. Pořadatelé kulturních akcí tak raději film z programu vyřadili.

Kromě stažení požaduje společnost omluvu a po svém bývalém zaměstnanci a nyní studentovi filmové školy v Písku i 100 tisíc korun a proplacení nákladů řízení. Charvát tak chodí při studiu na brigády, aby dokázal zaplatit právníky.

Finanční poradci z OVB mají podle dokumentu Rada nad zlato nabízet lidem nevýhodné smlouvy, ve kterých jim jde převážně o co největší provizi, a ne dobrou radu klientovi. Slečna jménem Eva ve snímku, říká, že o některých pravidlech ani předem neměla informace. „Dva roky šly na poplatky jenom bance. To jsem předem nevěděla. Z toho jsou oni živi,“ tvrdí. Podobně ve filmu mluví i Ivan Veselý. „To není ani pojištění, kdybych umřel, tak za mě vyplatí asi osmnáct korun.“

Snímek Rada nad zlato.

Podle firmy OVB je žaloba na Charváta oprávněná. „Celý materiál považujeme za hrubě zkreslenou účelovou kompilaci záběrů, zejména ze soukromých akcí několika jedinců, spolu s pár záběry z oficiálních akcí naší společnosti. Podle názoru právníků jsou záběry v rozporu s osobnostními právy jednotlivců a výsledný kompilát účelově poškozuje dobré jméno OVB Allfinanz, a.s. Proto byla prostřednictvím renomované externí právní kanceláře podána na autora reportáže žaloba,“ reagoval mediální zástupce OVB Jiří Reichl. Firma také požaduje kompletní stažení z filmu z internetu. Podle režiséra to však není možné, neboť na internet unikla pirátská kopie a bez kontroly se šíří.

Rekordní pokuta

To, že ne vždy bylo u OVB vše v pořádku, potvrzuje i Česká národní banka. „ČNB v rámci svého zákonného mandátu dohlíží na to, aby účastníci finančního trhu, nad nimiž dohled vykonává, nepoužívali nekalé praktiky. To mimo jiné dokládají i pokuty, které byly v minulosti uděleny i společnosti OVB,“ upozornil mluvčí Marek Zeman. Odkázal přitom na rekordní pětimilionovou pokutu, kterou OVB dostala letos v březnu za to, že v roce 2010 až 2013 měli poradci společnosti prezentovat životní pojištění jako spořící produkt.

Kontakt a transparentní účet

Příběh Jakuba Charváta vzbudil u lidí solidaritu, někteří čtenáři serveru Lidovky.cz mu chtějí přispět peníze, aby mohl financovat právníky ve sporu s OVB.

Zveřejňujeme proto transparentní účet, kam je možné na pomoc Charvátovi přispět. Pokud zbudou nějaké peníze, chce je režisér použít pro zpracování dalšího materiálu o finančních poradcích.

Číslo transparentního účtu Jakuba Charváta:

Číslo účtu: 2001049665 / 2010

Filmař sbírá další materiál o finančních poradcích. Pokud s nimi má někdo špatnou zkušenost, může se Charvátovi ozvat na e-mail jakub.charvat@outlook.com.

Důležitou roli ve firmě hraje podle informací uvedených v dokumentu i rekrutování nových lidí, díky nimž si každý staví „firmu ve firmě“ a má peníze z každé jejich uzavřené smlouvy. Vzniká tak jakýsi „pyramidový“ systém, v němž hraje roli motivování a nucení k uzavírání co nejvíce smluv za každou cenu. Při náboru nových zaměstnanců nejsou dle lidí vystupujících v dokumentu nejdůležitější kvality. Na pozice podle filmu nastupují studenti i lidé, kteří nemají s finančními službami žádnou zkušenost. Dlužno dodat, že toto ale není dnes až tak neobvyklé.

Každý poradce ale nemusí být nečestný či neschopný. Problematický může být podle snímku spíše systém, který někteří šéfové zneužívají. „Když jsem si šel sednout s vyšším, tak se mi zeptal, co teď dělám. Řekl jsem mu mu, že si čtu o produktu. On řekl, ať se na to vy... a prostě to píšu (podepisuji smlouvy – pozn. red.),“ vzpomínal bývalý poradce OVB Zdeněk, který ale na kameru neukázal tvář.

Někteří poradci se snaží podle Rady nad zlato donutit klienta k podepsání smlouvy za každou cenu. „Když chcete prodat, musíte klientovi sdělit informace, že od vás nakoupí. To neznamená, že mu lžete, ale vybere jen informace, které toho klienta zajímají,“ popsal v dokumentu bývalý poradce OVB Vít Kalvoda.

Autor:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...