Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Prototyp moderního bydlení z Jizerských hor

Design

  7:00
Mladí architekti bez patřičných referencí se k práci nejčastěji dostávají přes klientelu, kterou tvoří zpravidla tři slova na F, reprezentující anglické family, friends & fools (rodina, přátelé a blázni). Takové práce si pak ale nesmírně váží a věnují jí maximální pozornost.

Prototyp moderního bydlení z Jizerských hor foto: Aleš JungmannLidové noviny

Majitelé nádherného pozemku o rozloze přes 5000 metrů čtverečních svěřili zakázku na svůj rodinný dům tehdy ještě studentovi 3. ročníku fakulty architektury (a příteli jejich dcery). Nikdy nelitovali. Přestože proces výstavby trval určitě déle, než si představovali: od zadání studie po dokončení uplynulo šest let. 

Rodinný dům tak dokládá, že i v Česku mohou architekti realizovat kvalitní stavby v exponovaných místech, a to „čistě, bez úplatků a podrazů“, jak mi nedávno řekl architekt Tomáš Hradečný. Dodal však: „pouze za předpokladu, že investor disponuje neomezeným množstvím času“. A to bohužel není příliš povzbudivá zpráva. 

Dům inspirovaný okolím

Celý stavební proces se protáhl o dva roky kvůli požadavkům památkářů. Novostavba se totiž nachází v těsné blízkosti vesnické památkové zóny Kryštofovo Údolí, mezi CHKO Lužické a Jizerské hory, v přírodním parku Ještěd. Považuji za fascinující (ale po pravdě bohužel nijak výjimečné), že místní úředníci nedokázali rozpoznat, že zdržují realizaci suverénně nejkvalitnějšího objektu, který jim v obci vyrostl za poslední století.

Fakta

Autor: Petr Venclovský, www.petrvenclovsky.com Užitá plocha domu: 342metrů čterečních a ateliér 50 metrů čtverečních Pozemek: 5480 metrů čtverečních Projekt: 2004-2005 Realizace: 2006-2010

Petr Venclovský si byl dobře vědom unikátního charakteru obce a přistoupil k návrhu domu s maximálním respektem. Hlavní inspiraci hledal v okolí – tvarovou i materiální. Dům má proto sedlovou střechu příkrého sklonu a obdélníkový půdorys s výraznou převahou délky nad šířkou (16x7,5 m). Také jeho členění vychází ze zvyklostí zdejší lidové architektury: dovnitř se vstupuje ze středu delší strany a půdorys domu je příčně rozdělen na obytnou a servisní část. Materiálové pojetí je také místní: dům je obložený tmavě šedou břidlicí.

Terasa je pojata opravdu velkoryse, táhne se po celé délce domu

Když k tomu připočteme citlivé osazení na terén – dům směrem k veřejné silnici působí menší, naopak směrem do soukromé zahrady využívá terénního zlomu a zvětšuje se –, dostatečný odstup od hranic pozemku (8 m) a důsledné uplatnění malých čtvercových okenních otvorů na fasádách viditelných z veřejného prostoru, jeden by očekával, že bude dům památkáři a na místním stavebním úřadě přijat s nadšením. 

Když nad rozhodnutím památkářů zůstává rozum stát

Nebylo tomu tak. Dům se jim zdál až příliš kompaktní. Doporučili jej trochu rozčlenit, zkombinovat břidlicový obklad s obkladem dřevěným (s argumentem, že břidlicí obložené stěny má i místní kostel, který byl hlavní inspirací, architekt neuspěl). Štíty musely být doplněny falešnými okny vytvářejícími dojem symetrie. Architekt tyto požadavky splnil, břidlicový obklad tak v několika místech přechází v černě natřená smrková prkna. Ta využil zároveň i jako otočné žaluzie překrývající okna koupelen a chodby. Nedává to sice žádný smysl, ale účelu, tedy stavebního povolení, bylo dosaženo.

Stavební program nebyl jednoduchý. „Investor pozemek zakoupil s úmyslem postavit na něm bydlení na důchod. Zadání znělo vymyslet chalupu, která by splnila standard bydlení ve 21. století. To podle investora znamenalo prostorný vzdušný byt, další menší byt pro prarodiče, bazén, saunu, dvojgaráž, pracovnu, ateliér a tomu odpovídající počet koupelen a WC. Zároveň měl být dům nenáročný na spotřebu energií a v neposlední řadě splynout s okolní přírodou a místní historickou zástavbou chalup ze 17. a 18. století,“ popisuje architekt.

Hlavní obytný prostor se zdá větší díky hornímu přisvětlení a vynechání části podlahy v patře

O to více zaujme, že se takto rozsáhlý program podařilo umístit do vzhledově relativně malého objektu. Pomohlo zapuštění jednoho podlaží pod zem – to je půdorysně největší – a navrchu jeho předsunuté části vznikla nádherná terasa o rozměrech 16x3,5 metru, na kterou lze vstoupit přímo z obou obytných místností přízemí. A především vyčlenění malířského ateliéru do samostatného objektu, zmenšeniny hlavního domu. Stejně kompaktní tvar je obložený dřevem napuštěným dehtem. 

Umění plýtvat kvalitou

Interiér obytného domu nepostrádá velkorysost vnějšku. Vše je pro změnu bílé, aby se dovnitř mohla umístit různorodá a různobarevná směsice nábytku ze začátku 20. století (s čímž architekt od začátku počítal). A nutno dodat, že překrásného nábytku. Interiérový prostor se otevírá výrazně směrem do zahrady i do vzdálených horizontů kopců, a to nejen většími okenními otvory (včetně těch střešních), ale i vypuštěním části podlahy ve druhém patře.

Směrem do zahrady se dům zvětšuje a více otevírá

V obývacím pokoji s kuchyní tak vzniká převýšený a shora přisvětlený prostor, který je možná obtížněji vytopitelný, ale tato ekonomická ztráta je bohatě vykoupena pocitem vzdušnosti a otevřenosti. Pokud jednu z populárních definic architektury představuje „umění plýtvat“, obytný prostor domu v Kryštofově Údolí je toho jasným důkazem.

Za příkladné považuji i úpravy pozemku, včetně sympaticky nízkého plotu, který již bohatě obrůstá habrem, i nízké (1 m) vstupní brány a zpevnění příjezdové cesty pomocí betonových dílců, dnes již zcela pohlcených trávou. Půvabné jsou i volně rozmístěné kameny vytvářející neformální pěšiny, obvodový chodník kolem domu ze štípaného kamene a umělé jezírko (pozemek je značně podmáčený, takže vytvořit je nebyl žádný problém). Vysoká vlhkost pozemku určila i kombinaci konstrukčních systémů: do terénu zapuštěná část domu je z železobetonu a až na ní je umístěna lehká dřevostavba. 

Neznám v Česku příliš mnoho rodinných domů, které bych neváhal označit za prototyp moderního bydlení obohacujícího krajinu o novou vrstvu a přitom citlivě navazujícího na stávající prostředí. Chalupa v Kryštofově Údolí takovou stavbou bezesporu je. Rád bych věřil, že až Petr Venclovský v budoucnu zavítá na stavební úřad s dalším projektem, obdrží povolení bez delších prodlení. Svojí realizací jednoznačně prokázal, že pro unikátní prostředí Kryštofova Údolí nepředstavuje žádnou hrozbu, právě naopak. Dokázal je doplnit o nový dům, který se svou kvalitou vyrovná zdejším historickým stavbám.

Autoři:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!