Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rakovinu léčíme lépe, bouří se experti

Česko

  12:59
PRAHA - Onkology opět rozčílila práce úředníků ministerstva zdravotnictví. Díky jejich chybným údajům patří Česko v mezinárodní studii k nejhorším v léčení zhoubných nádorů.
Operace-ilustrační foto.

Operace-ilustrační foto. foto: Reprofoto

"My jsme ale v úspěšnosti léčení tři až pět procent nad evropským průměrem. Pokud statistiky zařazují Česko na spodní příčky žebříčku, je to proto, že místní úřady poskytly chybné údaje," tvrdí ředitel Institutu biostatistiky a analýz brněnské Masarykovy univerzity docent Ladislav Dušek. Právě jeho institut je garantem národního onkologického programu.

Duška rozzlobily výsledky mezinárodní studie Eurocare-4. Studie hodnotila přežívání u jedenácti druhů rakoviny ve dvaceti zemích Evropy a USA na vzorku 2,7 milionu nemocných, jimž byla rakovina zjištěna v letech 1995 až 1999.

Podle studie přežije v Česku rakovinu jen polovina žen a necelé dvě pětiny mužů. Pokud jde o přežití mužů, je prý Česko na třetím místě od konce. V léčení rakoviny u žen je na předposledním místě.

"Je to dehonestace české onkologie, pracovníci ministerstva zdravotnictví dodali špatná data, která neodpovídají pravdě. Údaje nekonzultovali s odbornou společností," míní předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček.
Chyba podle Duška pramení z toho, že úředníci poslali do studie jen dílčí data.

Onkologové: Už nám to udělali předtím
Česko sleduje výsledky péče v národním onkologickém registru třicet let. Ročně tam přibyde zhruba 40.000 nových pacientů a hodnotí se i jejich celkové přežití. "Úředníci neinformovali o údajích z tohoto registru, ale nahlásili výběr dat z jediného regionu za období, kdy my máme evidentně registrováno kolem 130.000 nádorů, oni nahlásili 10.000," vysvětlil Dušek.

Ministerstvo podle něj neinformovalo tvůrce studie o národním registru, a tak Česko vyhodnotili jako zemi s částečným regionálním registrem. "To vůbec není pravda, pak ta čísla jsou samozřejmě úplně špatně, situace v léčení tak špatná není," zdůraznil Dušek.

Tato chyba se podle něj nestala poprvé, už do minulé studie v roce 2003 poslalo ministerstvo jen částečná data, takže Česko vyšlo v úspěšnosti léčby rakoviny velmi špatně. Už tehdy onkologové na ministerstvu vysvětlovali, v čem je chyba, nápravy se nedočkali.

Ministerstvo podle deníku Právo, který o studii informavalo první, přiznává, že byl ve sbírání dat v minulosti značný nepořádek. "To vedlo k tomu, že odcházela nepřesná a zavádějící data," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Autor: