Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Školu z dob Rakouska-Uherska architekti proměnili v prostorné muzeum

Evropa

  7:00
Jako uvnitř úlu si budete připadat v novém muzeu Včelí svět v Hulicích nedaleko Zruče nad Sázavou. Expozice, jež je určená nejenom dětem, je skvělým využitím budovy zdejší školy, která už dávno nesloužila svému účelu.

Citlivě zrekonstruovaná budova školy z dob Rakouska-Uherska s novými francouzskými okny v přízemí. foto: ATELIER K2, PETRA HAJSKÁ, TOMÁŠ RASL

Výuka ve staré škole skončila roku 1978 a následně se uvnitř vystřídal hostinec, kino a naposledy depozitář knih. Nová interaktivní expozice je dnes umístěna v citlivě rekonstruované a očištěné budově, která tak snad vykročila do veselejší budoucnosti, než jakou představoval sklad knih. Prošla kvůli tomu drobnými, ale důležitými změnami. Jak v exteriéru, tak především v interiéru.

Budovy škol, které se stavěly za Rakouska Uherska, byly v obcích umisťovány na významná místa a snadno se rozpoznají dodnes. Nejinak je tomu v Hulicích. Rekonstrukce význam stavby ještě podtrhla, a to tím nejlepším možným způsobem: úpravami pozemku, na kterém stojí, a lepším propojením s okolím.

Nová náves

Mírně svažitý pozemek byl dosypán a bylo odstraněno pět schodů, které výškově oddělovaly úroveň patra od okolního terénu. Ze severní strany tak před bývalou školou vzniklo plato, veřejný prostor, který může částečně suplovat takřka neexistující náves. Vystoupáme po rampovém chodníku ze štípaného kamene a ocitneme se ve vyvýšeném předprostoru se dvěma pohodlnými lavicemi, na něž budou brzy vrhat stín nedávno vysazené ovocné stromy.

Kvalitně upravený předprostor je jednou z hlavních devíz povedené adaptace školy na muzeum.

Velkorysost původní stavby je podtržena novými okenními otvory s modřínovými rámy. Ty byly v přízemí prodlouženy až na úroveň terénu a umožňují tak alternativní propojení mezi vstupní halou a venkem. Díky vertikálnímu protažení oken nevadí, že proporce přízemí byla oproti zbytku stavby snížena. Došlo i na náhradu relativně masivního dřevěného plotu subtilnějšímdrátěným zábradlím, které tvoří menší optickou bariérumezi vesnicí a pozemkem muzea.

Princip rekonstrukce pochopíte, jakmile projdete vstupními dveřmi muzea. Jednoduchými zásahy byla dříve členitá budova školy změněna v jeden velkorysý prostor. Stačilo odstranit jednu ze zdí, přidat otvor v podlaze patra a nahradit stropy, které byly v dezolátním stavu, novou dřevěnou konstrukcí. Ta je ve druhém patře spřažena s původní trámovou konstrukcí krovu. Výškové propojení přes dvě patra dává návštěvníkovi nahlédnout do expozice hned od vstupu, zvláště pak, když je na zeď v patře namířena digitální projekce.

Jako uvnitř úlu

Expozice je určena především dětem, ale i dospělí se zde dozvědí množství nových, srozumitelně podaných informací o životě včel. Největším lákadlem je nazvětšovaná napodobenina pláství, kde si děti budou připadat jako uvnitř včelího úlu. Konstrukce složená z navrstvených šestiúhelníků sklolaminátu je tvořena třemi velkorozměrovými prostorovými strukturami sahajícími od podlahy ke stropu. V poměru k dětem jsou šestiúhelníky zhruba stejně velké jako skutečné plástve v poměru k včelám.

Při procházení se pohybujete v úzkém prostoru po mírných rampách nahoru a dolů, takže je částečně narušena vaše stabilita a s trochou představivosti si můžete připadat jako poletující včela. Interaktivní expozice nespoléhá pouze na vizuální dojem, ale využívá i dalších smyslů včetně čichu (různé druhy pylu), sluchu (rozdíl mezi včelami v úlech a těmi divokými) i hmatu. Chuť můžete zapojit až doma, pokud si zakoupíte místní med.

Expozice se skládá z několika samostatných částí, které ale nejsou násilně odděleny.

Ze všech detailů rekonstrukce je cítit, že autoři mají své řemeslo pod kontrolou a nedělají podobnou práci poprvé. Vše působí jednotným, celistvým dojmem. Ať už jde o návrhy nábytku, vitrín, dveří, zábradlí, informačního pultu nebo repasování původní dlažby v chodbě. Přízemí má černou stěrkovou podlahu. Černá barva se objevuje ještě na mostku a jeho zábradlí v patře, nad hlavním vstupem. Jinak je interiér celý v bílé, s výjimkou dřevěných trámových stropů.

Při rekonstrukci došlo i k doplnění druhého vnitřního schodiště pro sestup zpět do přízemí, přibyl výtah a nové sociální zařízení v samostatně stojící věži, která ale byla již součástí původního hmotového řešení. Upraven byl i sklep, který slouží částečně jako šatna. Na zapojení do vnitřního organismu čeká krásný prostor krovu, který je dnes od zbytku interiéru oddělen, ale nemusí tomu tak být věčně. Autoři mají řešení této možnosti již vymyšleno.

Zbytečně výrazný poutač

Zvenku na vnitřní obsah stavby poukazuje skutečný včelí úl vsazený do průhledného plexisklového krytu, který umožňuje pozorovat včely při práci. Na muzeum ale upozorňuje hlavně kvádrový poutač nepřehlédnutelných rozměrů, který vyrůstá ze skříní eletrorozvodů a je to jediná výrazná slabina projektu rekonstrukce. Lze jen doufat, že se časem prokáže jeho nadbytečnost a bude zmenšen.

FAKTA

Autoři: Jiří Poláček, Václav Škarda -Atelier K2 www.atelierk2.cz Spolupráce: David Šabata, Tomáš Balej, Jan Medek Zahradní úpravy: Štěpán Špoula Projekt: 2009-2011 Realizace: 2011-2012 Celkové náklady: 13 mil. Kč (spolufinancováno EU) www.vcelisvet.cz

Úpravu by zasloužila i nedaleko stojící autobusová zastávka, která v sousedství muzea dnes působí nepatřičněji než dříve. To jsou však jen drobnosti na projektu, který zaslouží ocenění. Za speciální zmínku stojí citlivé úpravy zahrady s bylinnou částí podle návrhu zahradního a krajinářského architekta Štěpána Špouly. S upravenou budovou školy se velmi dobře doplňují. Nezbývá než celému záměru přát, aby si našel své pravidelné návštěvníky. Architektura poskytuje expozici a případným zájemcům o život včel více než důstojné prostředí.

Autoři:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...