Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Stav dvou pacientů s prasečí chřipkou zůstává extrémně kritický

Česko

  13:32
PRAHA - Zdravotní stav muže a ženy, kteří se léčí s prasečí chřipkou na oddělení ARO pražské Všeobecné fakultní nemocnice, zůstává nadále extrémně kritický. Dostávají léky a jsou napojeni na přístroje, řekla v neděli mluvčí nemocnice Petra Pekařová. Oba pacienti mají těžký zápal plic a lékaři čekají, jak jejich organismus oslabený chronickými nemocemi zareaguje na léčbu.

Lékárník v jihoněmeckém Göppingenu vytahuje ze zásuvky krabičku s lékem Tamiflu. foto: ČTK

"Je to s nimi nadále vážné, dostávají protivirový lék Tamiflu a antibiotika a čeká se, jak zareagují," řekla mluvčí.

Ochrání očkování
Muž i žena patří do rizikové skupiny chronických pacientů, muž je obézní kardiak, žena je rovněž obézní. Pacienti s touto zátěží jsou při chřipce více ohroženi komplikacemi. I proto právě jim radí lékaři očkování.

K TÉMATU

Předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula řekl, že očkování proti chřipce ochrání až 90 procent zdravých dospělých a u seniorů sníží až o 70 procent počty hospitalizací pro zápal plic a až o 80 procent riziko úmrtí. Očkovat by se podle něj měli dát hlavně lidé z rizikových skupin, tedy starší 65 let, chronicky nemocní a zdravotníci, kteří jsou v kontaktu s infekcí.

Očkování - ilustrační foto.

Mluvčí doplnila, že případů prasečí chřipky má Všeobecná fakultní nemocnice i několik do roka. Varovala proto před panikou, epidemie prasečí chřipky v ČR není.

Podle odborníků se chřipka A(H1N1) zvaná prasečí vyskytovala v ČR v menším počtu i v předchozích dvou letech, kdy dominovala chřipka B. Pandemický kmen složený z části chřipky prasečí, lidské a ptačí vyvolal epidemii v roce 2009.

ČTĚTE TAKÉ

Podle nejnovějších výzkumů se pravidelně dává očkovat proti chřipce jen pět procent Češek a Čechů a 20 procent bylo někdy v životě proti ní očkováno. Jen 38 procent lidí věří, že je vakcína ochrání. Každým rokem podlehne této nejčastější infekci zhruba 2500 lidí, nakazí se pět procent dospělých a 20 procent dětí.

Podle profesora Prymuly je nutno vnímat chřipku jako závažné onemocnění. Je vysoce nakažlivá, viry se šíří kapénkami, inkubační doba je jeden až čtyři dny. Hlavními přenašeči jsou děti, vylučují větší množství viru a delší dobu než dospělí. Nakazí se ve školním kolektivu a nákazu přenesou na sourozence, rodiče, pečovatelky i prarodiče.

Autoři: ,