Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Máte doma maroda? Jak se starat o dítě s chřipkou?

Nemoc - ilustrační foto

Nemoc - ilustrační foto foto: Shutterstock

PRAHA - Nenechali jste dítě očkovat proti chřipce a teď je nemocné? Pokud nemá vysoké horečky, k lékaři s ním hned nemusíte. Podívejte se na tipy, jak o něj nejlépe pečovat.
  7:00

Zájem rodičů o očkování dětí i sebe proti chřipce je podle dětského lékaře Miroslava Tomse minimální. Děti jsou přitom infekcí ohroženy více, protože si teprve budují imunitu. Některé nemohou být očkovány kvůli jiným zdravotním problémům, neočkují se také kojenci do půl roku věku. Lékaři proto radí očkování dospělým z jejich okolí, aby se riziko nákazy snížilo.

ČTĚTE TAKÉ:

Aktivně se na očkování ptají nanejvýš ti, kteří je podstoupili v předchozím roce. "Souvisí to s antiočkovací dehonestující náladou v celé společnosti. Myslím si, že v tom je ČR naprostý unikát," řekl lékař.

Jak se starat o nemocné dítě?

Při současném nárůstu chřipkových onemocnění radí lékař rodičům, aby dítě s teplotou nechali v klidu v posteli, zajistili mu dostatek tekutin a sráželi teplotu běžnými léky a zábaly. V rodině je vhodné bránit šíření nemoci zákazem návštěv, pečlivým mytím rukou, větráním a používáním papírových kapesníků.

Chodit k lékaři při prvních příznacích obtíží není nutné. Toms radí dát čas na vývoj projevů a reakci těla na léčbu. Pokud horečka do dvou až tří dnů neklesne, je vhodná konzultace s pediatrem, případně jeho návštěva. "Ihned je nutno vyšetřit dítě, pokud je apatické, obtížně dýchá, má změny prokrvení kůže, málo pije nebo opakovaně zvrací," shrnul varovné příznaky lékař a dodal, že je samozřejmě nutno přivolat pomoc, pokud má dítě křeče nebo jiné poruchy vědomí.

Kritici tvrdí, že onemocněla i řada očkovaných lidí. Vidí za propagací snahu farmaceutických firem o vyšší zisk. Takové vysvětlení odmítl předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula, podle něj je účinnost a bezpečnost vakcíny plně prokázána. Očkování ochrání až 90 procent zdravých dospělých, u seniorů sníží až o 70 procent počty hospitalizací pro zápal plic a až o 80 procent riziko úmrtí.

injekce - ilustrační foto

Podle profesora Prymuly je nutno vnímat chřipku jako závažné onemocnění. Je vysoce nakažlivá, viry se šíří kapénkami, inkubační doba je jeden až čtyři dny. Hlavními přenašeči jsou děti, vylučují větší množství viru a delší dobu než dospělí. Nakazí se ve školním kolektivu a nákazu přenesou na sourozence, rodiče, pečovatelky i prarodiče.

"Na proočkovanost dětí má zásadní vliv názor jejich pediatra a jeho ochota přesvědčovat rodiče. Takových ale je málo," poznamenal Toms.

Nebezpečná chřipka

Na komplikace chřipky zemřelo v Česku od počátku zimy deset lidí, k čtvrtečnímu odpoledni bylo v nemocnicích se závažným průběhem nemoci 70 pacientů. Za čtyři dny stoupl počet hospitalizovaných i úmrtí na dvojnásobek - k pondělku hlásily nemocnice 30 lidí, z nichž pět zemřelo. U všech byla chřipka potvrzena laboratorně. Odborníci upozorňují, že případů může být víc, lékaři neposílají laboratoři vzorky všech pacientů.

Autoři: ,

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...