Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Tak jednoduchý dům postaví jedině architekt

Slovensko-cest

  7:00
V naší rubrice zavítáme poprvé na Slovensko, a to hned do jeho nejvýchodnější části. V malé obci Petrovany u Prešova vznikl rodinný dům, který by mohl stát v podstatě kdekoliv. To ovšem neznamená kritiku, ale pochvalu.

Dům půdorysného tvaru L je svou delší stranou maximálně natlačený k hranicím pozemku, aby mohla zahrada být co největší. foto: Pavol Šilla (zerozero)

Na okraji malé obce u Prešova najdeme její novou část s několika nově postavenými rodinnými domy. Takový minisatelit, jedna slepá ulice, pár domů na obou stranách – kvalita typická pro porevoluční stavění. Domy bez výrazného charakteru, různých barev a materiálů, umístěné takřka doprostřed pozemku, jak nabádají stavební předpisy (tedy minimálně tři metry od hranic parcely). Šikmé střechy, spousta výčnělků a arkýřů, komplikované tvary.

Rodinný dům v Petrovanech

Jeden je ale jiný. Nízký – jednopodlažní – nepodsklepený. Šedý. Obložený cementotřískovými deskami. Jeho rozměry dokonce odpovídají modulům desek, aby se nemusely zbytečně krájet. Dům je lehce zastrčený, z pohledu z ulice nejmenší. Jeho půdorys má tvar písmene L. Do ulice je orientován kratší stranou, která obsahuje dvojgaráž, průchod dovnitř schovaný za dveřmi z černého tahokovu a dětský pokoj s oknem.

Dávky slunce podle období

Projdete dveřmi a jste zcela obklopeni dřevem. Na podlaze, na stěně, na stropě. Paluba pod nohama se rozbíhá do délky i do šířky. Domu si skoro nevšimnete. Sledujete prázdnou travnatou plochu a do daleka otevřený horizont. Zároveň vnímáte hluk z nedaleké dálnice, ale chápete, že výhled a otevřenost zahrady dostaly přednost před možným akustickým oddělením, znamenajícím i nutné optické uzavření.

Dům půdorysného tvaru L je svou delší stranou maximálně natlačený k hranicím pozemku, aby mohla zahrada být co největší.

Pak začnete chápat jednoduchou logiku celkového řešení a dům vám přestane připadat výjimečný. Procházíte se po zahradě a konečně si blíže prohlédnete stavbu. Lehce vás překvapí prapodivná šikmina na střeše, která jako žraločí ploutev narušuje horizontálu střechy. Je to výstup na střešní terasu? Na co by s takhle komfortní zahradou byla střešní terasa vůbec potřeba?

Strohou a klidnou horizontalitu narušuje převýšení obytného prostoru, které dovnitř přivádí západní slunce.

Velkoryse prosklená fasáda v dřevěných rámech je stíněna vnitřními záclonami a především přesahem střechy. Je to potřeba, je totiž orientována přesně na jih. Toto nadkrytí (jakási moderní paralela ke klasickému venkovskému zápraží) brání pronikání paprsků do hloubky interiéru v létě, ale v zimě, při nižší poloze slunce, je naopak propouští dovnitř. Nemohu se zbavit pocitu, že nadkrytí mělo být přeci jen o něco hlubší. Na podzim může být uvnitř domu docela pěkné vedro.

Světelná ploutev

Vstupujete do domu a zcela si vás získává přehlednost a jednoduchost lineární dispozice. Ve směru od ulice jdou za sebou pokoj, zádveří, koupelna, kuchyně, jídelna, obývací pokoj, pracovna, opět koupelna a ložnice. Dřevěná podlaha, jinak vše v elegantní bílé. Obývací prostor je výrazně převýšen a přisvětlen velkým oknem pod stropem, kterým dovnitř proniká slunce ze západu a s jehož pomocí je rovněž možné snadno regulovat případné přehřívání vnitřních prostor. Záhada střešní šikminy je vysvětlena. Není to vstup na střechu, ale řešení, které z obytného prostoru dělá ten nejdůležitější a nejlépe prosluněný.

Vstupní brána na pozemek.

Dům vzbuzuje pocit, jako kdyby neměl žádné hluché prostory. Tady musí mít nedostatek skladovacích kapacit, zvláště když není podsklepený, napadne vás. Když v tom si uvědomíte, že celá severní stěna o délce kolem 25 metrů neobsahuje jediné okno (to byl jeden z argumentů, díky kterým se architektům podařilo přesvědčit stavební úřad o možnosti přiblížení se k hranicím pozemku na méně než metr). To ona je skladovacím prostorem: obsahuje veškeré technické zázemí domu, spousty skříní, ale také knihovny a police. Lineárnímu prostoru tak v podstatě dominují dvě stěny nestěny. Jedna ukrývá spousty předmětů, druhá je průhledná, schovaná za měkkými bílými záclonami.

Vše vypadá zcela samozřejmě a jednoznačně. Překvapení se dostaví až v koupelně. Ta využívá faktu, že je umístěna jako ostrov uprostřed domu. Její stěnu orientovanou směrem do zahrady tvoří mléčné sklo. To propouští dovnitř rozptýlené měkké světlo a z malého obyčejného prostoru koupelny vytváří neobyčejný zážitek.

Minimální koupelna představuje silný zážitek díky rozptýlenému světlu.

Tak jednoduchý dům postaví jedině architekt

Znovu vycházíte ven a začínáte doceňovat velkorysost vstupu. Prostor mezi garáží a obytným kvádrem je podstatně širší, než by nutně musel být. V parném létě to nejspíš bude nejvíce vyhledávaná, velmi dobře stíněná plocha pro venkovní posezení. Alespoň do doby, než vyrostou stromy na zahradě.

Rodinný dům v Petrovanech

Díky již několikrát zmiňovanému střešnímu přesahu bylo možné dosáhnout jednoho podstatného efektu: vnitřní podlaha domu je prakticky ve stejné úrovni jako zahrada. Tento zdánlivě nepodstatný detail je velice důležitý pro celkové vyznění prostředí. Zároveň si všímáte, že dům kromě prosklené fasády, která je na třech místech přerušena posuvnými, opět prosklenými dveřmi, tak aby bylo zaručeno co nejjednodušší spojení mezi domem a zahradou, obsahuje minimum oken. Vlastně pouze dvě: střešní k západu a okno do ulice z dětského pokoje k východu.

FAKTA

Autoři: Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Martin Jančok, Silvia Miklušová, Zerozero www.zerozero.sk Užitná plocha: 130 metrů čtverečních + garáž 40 metrů čtverečních Náklady: 200 000 eur Dokončeno: 2010

Vše je až banálně jednoduché a samozřejmé. Říkáte si: Je vůbec na něco takového potřeba architekt? Vždyť zde není nic originálního, jedinečného. Principiálně se jedná o ekvivalent ke stavění starému možná dva tisíce let. Ano, právě na tento typ práce je potřeba architekt, přesněji výborný tým architektů, který učinil sled logických rozhodnutí, na jehož konci je bydlení, ve kterém nic nepřebývá ani nechybí.

Z ulice se dům jeví jako velmi malý a uzavřený.

Jedna technická poznámka závěrem. Je to už jedenáctý rodinný dům, o kterém píšu v LN, a sedmý jednopodlažní. Skoro bych řekl, že v momentě, kdy dojde k jednoznačnému omezení hřiště fantazie (právě zmíněnou jednopodlažností), dosahují čeští a slovenští architekti nejlepších výsledků.

Autoři:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...