Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Teroristé zavraždili kněze, jenž ‚obětoval život druhým‘. Donutili ho pokleknout

Svět

  17:23aktualizováno  17:45
PAŘÍŽ/PRAHA - Smrt si ho vzala ve chvíli, kdy vykonával poslání, jemuž zasvětil život. Neučinila tak však mírně, jak by si ve svých 86 letech zasloužil - katolický kněz padl za oběť dvojici teroristů, kteří ho zavraždili přímo v kostele, kde zrovna sloužil mši. Kdo byl Jacques Hamel? Dobrý a odvážný člověk, jenž navzdory vysokému věku nepřestával obětavě sloužit druhým, shodují se ti, kteří ho znali.

Oběť teroru. Zavražděnému knězi Jacquesi Hamelovi bylo 86 let. foto: TwitterReprofoto

Otec Jacques Hamel se narodil v roce 1930 v Darnétalu v Seine-Maritime, přímořském départmentu Normandie. O 86 let později, v úterý 26. července 2016, jeho životní dráhu krutě ukončili dva teroristé - noži ozbrojení muži vnikli do kostela v Saint-Etienne-du-Rouvray ve chvíli, kdy zde Hamel jako místní pomocný kněz sloužil mši pro hrstku věřících.

Nedlouho poté, co útočníci uvěznili přítomné jako rukojmí, prořízli stařičkému duchovnímu hrdlo a další tři lidi zranili - čin, který francouzský prezident François Hollande nazval „podlým teroristickým atentátem“ a pod nějž se promptně podepsala propaganda extremistického Islámského státu.

‚Za vřelejší a lidštější svět’

„V mé nepřítomnosti to byl on, kdo měl kostel na starosti,“ vysvětlil pro stanici RTL Auguste Moanda-Phuati, hlava farnosti v Saint-Etienne-du-Rouvray. „Byl to odvážný kněz, na svůj věk... Kněží mají právo odejít v 75 do důchodu, ale on se pořád cítil silný, říkal si ‚kněží je nedostatek‘, a protože ještě mohl sloužit mše, raději zůstal na místě a pokračoval v práci,“ popsal svého kolegu.

Pohled na kostel, který se stal dějištěm teroristického činu.
Policista zajišťuje radnici v místě útoku

Sám Moanda-Phuati je původem z Konga a tragická zpráva o Hamelově úmrtí jej dostihla jen chvíli poté, co se vrátil z dovolené v rodné zemi. „Zjistil jsem, co se stalo, když jsem zapnul televizi,“ doplnil pro Libération. Konsternovala ho smrt „dobrého kněze, který byl pořád ve službě druhým, prakticky po celý svůj život. Je nepředstavitelné, že se něco takového mohlo stát. Tím spíš takhle ráno... nebylo jich tam víc než jen pět.“

Donutili ho pokleknout

Dva ozbrojenci přiměli faráře pokleknout, než mu prořízli hrdlo. Svůj skutek si natáčeli, uvedla svědkyně.

"Donutili ho pokleknout. Chtěl se bránit. A pak se ta tragédie stala," uvedla řádová sestra Danielle. "Natáčeli se při tom. Před oltářem pronesli v arabštině něco jako kázání. Je to strašné," dodala.

Jacques Hamel byl „přátelský, prostý“ člověk, jenž vedl „skromný život“ a věřící si ho velmi vážili, dodal Auguste Moanda-Phuati. Červnový dopis farníkům, z nějž cituje Le Figaro, obsahuje i noticku z pera zesnulého kněze: „Kéž bychom v těchto chvílích vyslyšeli pozvání Boha, abychom pečovali o tento svět, abychom z něj, místa, kde žijeme, učinili svět vřelejší, lidštější a bratrštější (...)“

V častém kontaktu s Hamelem byl i Mohammed Karabila, místní imám a hlava mešity v Saint-Etienne-du-Rouvray. Také on nešetří slovy úcty. „Naše náboženská společenství často spolupracovala. Už 18 měsíců, od začátku atentátů ve Francii, jsme organizovali vzájemná setkání a hodně jsme spolu komunikovali,“ řekl Karabila pro Le Figaro. Hamela považoval za přítele, „charismatického člověka míru a víry“, jehož smrt jej ochromila. „Zasvětil svůj život jiným, obětoval se pro ně. Všechny naše modlitby míří za jeho rodinou a katolickou komunitou,“ uvedl imám.

‚Pokřtil mou sestru i matku...‘

Nevěřícný šok a smutek vyjadřují na sociálních sítích i ti, kteří Hamela znali z kostelních lavic. „Mrtvý kněz, pokřtil mě, učil mě katechismus... Jsem pobouřená, šokovaná, smutná,“ napsala na Twitteru jedna z členek katolické obce v Saint-Etienne-du-Rouvray.

„Kněz, který oddával mé rodiče, který mě pokřtil....“ přitakává jiná žena. „Kněz, který pokřtil mou sestru a mou matku, který zemře, i když od nikoho nikdy nic nežádal...“ píše další uživatel sociální sítě.

Brutální skon Jacquese Hamela vyvolal ve Francii stejnou měrou lítost i pobouření. Na památku zavražděného kněze se již organizují pietní shromáždění včetně na jeho počest sloužených mší. Největší z nich začne v 18:00 v rouenské Katedrále Nanebevzetí Panny Marie.

Autor: