Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Turecko i Saúdové podporují krvelačnou al-Nusrá. Žádají USA, aby přivřely oči

USA

  6:00
Islamisté z organizace al-Nusrá v poslední době uštědřují syrské armádě jednu porážku za druhou. Za jejich vojenským postupem stojí podpora států jako je Turecko nebo Saúdská Arábie. Ti žádají po svém spojenci USA, aby nad touto podporou přivíral oči, a extremisty se snaží kamuflovat jako „umírněné“ rebely.

Bojovníci radikální syrské Fronty an-Nusra projíždějí ulicemi města Ariha v provincii Idlíb. foto: Reuters

Minulý týden vtrhli bojovníci islamistické organizace al-Nusrá do vesnice Qalb Lawzeh v provincii Idlíb a postříleli nejméně 20 obyvatel z tamní komunity Druze. Islamisté se prý nejprve pokusili obsadit budovu starosty vesnice, osamělý vesničan se však postavil na odpor a jednoho z nich zastřelil. Al-Nusrá pak do vesnice poslala trestnou výpravu. Zprávu přinesl deník Independent.

Stovky členů této komunity byly předtím donuceny konvertovat k fundamentalistickému výkladu sunnitského islámu. V té samé oblasti navíc al-Nusrá zničila v uplynulých měsících mnoho historických památek a artefaktů.

Hodní hoši s bojovým plynem

Islamisté z al-Nusrá však nyní přišli s novou taktikou. Snaží se své hnutí prezentovat jako „umírněné“, tedy jako protiklad Islámského státu. U skupiny, která má na kontě podezření z chemických útoků (v červnu roku 2013 informovala turecká média o tom, že u tureckých hranic byli zadrženi její bojovníci s dvěma kilogramy bojových chemikálií - pozn. red.), otevřeně se hlásí k teroristickým praktikám jako jsou sebevražedné útoky a do svých řad najímá děti, jde o na první pohled podivný krok. Má však své opodstatnění.

Radikálové z Fronty an-Nusra ve čtvrtek obsadili město Aríha, které bylo...
Z dobyté Aríhy utíkají civilisté.

Důvodem, proč se islamistům daří v Sýrii postupovat, je totiž zvýšená podpora z Turecka, Saúdské Arábie a Kataru. A to jsou státy, které si nemohou dovolit podporovat otevřeně fundamentalistické organizace. 

Především nový saúdský král Salmán a další sunnitští vůdci zvýšili svou vojenskou a finanční podporu islamistickým skupinám ve snaze Asadův režim zničit. Saúdská Arábie přitom dlouhodobě patří ke klíčovým obchodním i strategickým partnerům USA.

Přivřít oko, neshodit bombu

Al-Nusrá vznikla v roce 2012 jako odnož právě Islámského státu. V roce 2013 se od něj oddělila a stala jeho nepřítelem, obě skupiny však sdílejí stejně extremistický výklad islámu. USA považuje obě skupiny za teroristické a pravidelně pozice al-Nusrá bombarduje, i když ne s takovou intenzitou, jako pozice Islámského státu.

‚Nevěřící čekají strašné dny.‘ Islámský stát vyzval ke svaté válce na Balkánu

Al-Nusrá uštědřila v poslední době syrské armádě množství porážek a někteří pozorovatelé tvrdí, že Asadův režim se pod tlakem ze všech stran začíná hroutit. Islamisté nedávno obsadili provincie Idlíb a Palmýra na severu a východě země a armáda je momentálně na ústupu i na jihu.

Saúdové a další stoupenci al-Nusrá po USA nežádají, aby její pozice přestaly bombardovat. Chtějí pouze, aby Washington přivřel sem tam oko nad dlouhotrvající a neustávající podporou, které se od nich extremistům dostává.

Není islamista jako islamista

Jedním z pokusů, jak ukázat islamisty v lepším světle, byl květnový rozhovor s vůdcem al-Nusrá, Muhammedem al-Golanim, na televizní stanici Al-Jazeera. Golani se v rozhovoru snažil představit svou organizaci divákům jako mnohem méně krvelačnou, než je Islámský stát. Zdůrazňoval přitom přívětivější přístup k menšinám a taky slíbil, že nebude útočit na Západ.

Dále uvedl, že členové sekty Alávitů, kam patří i syrský prezident Asad, se nemusejí ničeho bát, pokud konvertují k sunnitské verzi islámu. Křesťané zase dostanou krátkodobý odklad, než pro ně začne platit speciální daň jizya. Golani také plánuje zavést na celém území právo šaría. „V základě jde tedy pořád o to samé,“ poznamenal k záznamu Aron Lund, expert na blízkovýchodní problematiku. „Jsou dost extremističtí na to, aby způsobili genocidu. I přesto, že Al-Jazeera maže svým divákům med kolem pusy.“

Rozhovor rozhodně nebyl konfrontační. „Nebyl to Frost/Nixon (rozhovory novináře Davida Frosta a tehdejšího prezidenta USA Richarda Nixona jsou jedněmi z nejznámějších konfrontačních rozhovorů v dějinách - pozn. red.), spíše to připomínalo rande na střední škole,“ popisuje Lund.

Přátelská atmosféra rozhovoru podle něj mohla být záměrem. „Mnozí se domnívají, že Katar, který vlastní a ovládá Al-Jazeeru, se snaží ukázat al-Nusrá v příznivějším světle, když její bojovníci nyní dobývají severovýchod Sýrie,“ spekuluje.

Volte al-Nusrá

Co však dává tomuto rozhovoru zvláštní význam, je to, že pokud Asadův režim padne, Golaniho skupina se může v Sýrii stát jednou z dominantních politických sil a dokonce tvořit část příští vlády. Vzhledem k tomu, že se hrdě hlásí k odkazu al-Káidy, může v Sýrii nastat ještě větší chaos, než tam nyní panuje.

„Musíme brát realitu takovou, jaká je,“ tvrdí Robert Ford, bývalý velvyslanec Spojených států v Sýrii. „Skupiny, které jsme podporovali (umírnění rebelové - pozn. red.), nebyly dost silné na to, aby si vedle al-Nusrá vybudovaly silnou pozici.“

Islámský stát se spojil s al-Káidou, společně chtějí ovládnout Sýrii

Fordovi se nelíbí především to, že jak rebelové, tak spojenecké státy jako Turecko nebo Katar se snaží legitimizovat al-Nusrá jako přirozenou součást protiasadovské koalice. Přitom jde o stejné extremisty jako v případě Islámského státu. Dalším problémem je, že zbraně, které Spojené státy dodávaly umírněným rebelům, skončily často v rukách extremistů.

Extremisty prošpikovaná opozice

Ford umírněné rebely brání. Jejich spojenectví s al-Nusrá je podle něj pouze taktické. Upozorňuje ale, že tento pakt znemožňuje jakékoli politické řešení. „Protože Asadovi odpůrci v Sýrii tvrdí, že nemohou jednat s opozicí, která podporuje al-Nusrá,“ shrnuje Ford.

Přítomnost al-Nusrá zabraňuje politickému řešení, nezajišťuje však ani vojenské vítězství. Sýrie se nachází ve stavu občanské války, ve které si ani jedna ze soupeřících stran nemůže dovolit nechat tu druhou vyhrát. Stoupenci Asadova režimu vědí, že pokud prohrají, čeká je zřejmě stejný osud jako vesničany z Qalb Lawzeh. 

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!