Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Ve svahu a v lese? Architekti vsadili na plech a využili starou stavbu

Design

  7:00
Pokud máte dobrého architekta, stavět na základech dřívějších objektů se vyplatí. I když je to ve svahu či v lese. V Zadní Telnici, poblíž lyžařského areálu deset kilometrů severozápadně od Ústí nad Labem, vznikl dům, který zaujme už z dálky: zvenku je totiž celý obložený plechem.

Díky své drobné velikosti stavba dobře vstupuje do svého prostředí. foto: Daniela Dostálková

Mladí manželé zde zakoupili chatku stojící na okraji chatové oblasti, tam, kde chatky přecházejí v rodinné domy, a rozhodli se ji přebudovat na rekreační objekt, který by vyhověl jejich nárokům. Pro svůj projekt si vybrali architekta Svatopluka Sládečka, protože se jim v architektonickém časopise zalíbil rodinný dům, jejž postavil v Lelekovicích nedaleko Brna.

Výsledkem jejich spolupráce se stal dům, který vypadá zvenku mnohem menší, než je tomu uvnitř. Architekt toho dosáhl pomocí několika jednoduchých rozhodnutí. Především: dům je až na drobnosti symetrický, se strmým sklonem sedlové střechy. Do údolí, směrem k hlavnímu příjezdu, je orientován čelní, užší stranou. Částečně využívá základů původní chatky, do nichž architekti umístili technické a skladovací zázemí. Svrchu je tento podstavec využit jako terasa přecházející v okolní terén.

Krb a solární panely

Fasáda základů domu je ponechána v původním hrubém stavu, jen je před ni předsazena dřevěná treláž z horizontálních latí, která časem poroste popínavými rostlinami. Na úrovni přízemí pak latě tvoří zároveň i zábradlí pro terasu, na niž uvnitř navazuje obytné patro s kuchyní a hlavní koupelnou. To je s technickým zázemím propojeno skrytým schodištěm pod poklopem podlahy. Hlavní prostor dobře prosvětluje rohové okno orientované k jihozápadu, které pomáhá za slunečných dnů prostor i vytopit. Nejdůležitějším zdrojem tepla je zde ale krb s komínem umístěným přesně v ose hlavního štítu. Vytápění napomáhají i dva solární panely na střeše.

Interiér hlavní obytné místnosti s rohovým oknem orientovaným na jihozápad.

Do domu se vstupuje o podlaží výš. Vstup je částečně chráněn vnitřním točitým schodištěm, které bylo do interiéru vloženo v jediném kuse a následně obestavěno. O polovinu svého objemu však vystupuje mimo obdélníkový půdorys stavby a představuje tak jedinou anomálii vůči podélné symetrii stavby. To se projevuje především v podkroví, kde setkání půlválce schodiště a sedla střechy představuje určitou geometrickou složitost, ale pomocí oplechování z titanzinku se ji podařilo elegantně vyřešit.

Ve třetím podlaží se nachází vstupní zádveří, samostatná toaleta a dva pokoje. Ty jsou žebříky propojeny s posledním patrem pod střechou, které je řešeno velmi chytře: zatímco pokoje ve třetím patře jsou orientovány podélně, takže mají oba přístup k čelní fasádě a výhled vysokými okny na protější svah s lyžařskými sjezdovkami, jejich horní, spací části jsou orientovány příčně. Přístup k čelu má tak pouze jeden z nich, ale oba využívají plnou výšku krovu. Oba jsou přisvětleny světlíky ve střeše a patro doplňuje ještě malý relaxační prostor přístupný po točitém schodišti.

Bezúdržbové oplechování je pro drsné podmínky správnou volbou.

Po konstrukční stránce návrh dobře využívá kombinace zděné části v kontaktu s terénem a dřevostavby v částech ostatních. Pro chatu je adekvátně zvolená i podlaha – měkká a levná smrková prkna, ve kterých budou časem sice vidět všechny vrypy, ale to pro rekreační objekt nepředstavuje zásadní problém. V interiéru je zarážející pouze tmavý nábytek v kuchyni. Tmavý barevný odstín měl zůstat vyhrazen pouze pro železné předměty – schody a kamna. Úzká podélná dispozice připomíná kajutu lodi a pro chatu se výborně hodí. Vnitřní prostor je vhodně doplněn snadnou možností výstupu na terasu a následně na pozemek. Množství oken, kterými je prořezán vnější plášť, je minimální, ale díky dobrému umístění vůči světovým stranám je světla uvnitř dostatek.

Průtahy se stavebním povolením

Nejcharakterističtějším rysem chaty je vnější oplechování, které kryje jak střechu, tak všechny zdi. Pomocí tohoto obkladu se stavba obejde bez venkovních detailů, především bez okapů a žlabů. Přestože jsme pouze pár set metrů nad mořem, na svazích se zde drží sníh poměrně dlouho, a tak toto bezúdržbové řešení přijde vhod. Díky své vysoké a úzké formě a obkladu z jednoho materiálu, který částečně odráží okolí, působí novostavba drobným dojmem a velikostně komunikuje s blízkými dřevěnými chatkami mnohem lépe než okolní rodinné domy, byť jsou jejich štíty namnoze obloženy dřevem. Přesto trvalo relativně dlouho, než se majitelům podařilo získat pro svůj záměr stavební povolení. Není to nic výjimečného: cokoliv nezvyklého má při získávání povolení obrovské problémy, na rozdíl od často mnohem méně kvalitních řešení, která ale působí běžněji.

FAKTA

Autor: Svatopluk Sládeček, New Work www.newwork.cz Spolupracovníci: Lucie Surá, Pavel Velecký Projekt: 2011 Realizace: 2012

Výsledná podoba stavby nakonec připomíná realizaci, která manžele k architektu Sládečkovi přivedla. Stalo se tak ale paradoxně až po zásahu stavebního úřadu, který zamítl první verzi s pultovou střechou. Stavby, které využívají existující základy předchozích objektů, jsou velmi důležité: pro krajinu je to výrazně vhodnější strategie než zabírání nových ploch. Navíc jsou pozemky pod nimi nezřídka o hodně levnější než ty na tzv. zelené louce. Slovy architektky Šárky Sodomkové jde totiž o pozemky s handicapem. Ve svahu, v lese. Spousta lidí si hned představí řadu komplikací při stavění a to snižuje jejich cenu a atraktivitu. Výsledky po překonání těchto komplikací mohou být ale o to kvalitnější. Chata je navíc vybavena a uspořádána tak, že může v budoucnu sloužit i jako plnohodnotné trvalé bydlení pro malou rodinu.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!