Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: Muž, kvůli kterému netekla voda. Vladimír Čech nechtěl být milionářem

Lidé

  6:15
PRAHA - Kvůli němu se lidé večer nemyli a zapomínali na žízeň. Stačilo, aby se na počátku roku 2001 zeptal po osmé hodině večer: Chcete být milionářem?

Vladimír Čech foto: MAFRA - Tomáš Krist

V českých městech v tu chvíli přestala téct voda. Upozornil na to pracovník pardubického vodárenského dispečinku Jaroslav Kubínek. Elektronická čidla měřící průtok ve vodovodním a kanalizačním potrubí začala najednou v úterý a pátek hlásit neobvyklé poklesy spotřeby vody, a to až na polovinu oproti jiným večerům. Proud klesl až na hodnoty, které vykazuje sídliště ve všední den dopoledne, kdy jsou lidé v práci. V úterý a v pátek se v roce 2001 vysílal Milionář.

Jakmile o tomto zjištění poprvé napsaly celostátní noviny, zkontrolovali spotřebu vodohospodáři i v jiných městech. Výsledek byl stejný, národ mohl oči nechat na Vladimíru Čechovi.

Já jsem přece herec!

Připomenutí vodárenské historky bylo potřeba. Není to laciná anekdota, ale vysvětlení toho, že Čechova věta „Milionář mi zničil život!“ není rouhání někoho, kdo získal dobrý kšeft, ale navenek si hraje na falešně skromného a předstírá, jak ho popularita otravuje.

Moderátor Vladimír Čech

Čech se celý život cítil být hercem, ale po Milionáři už byl navždy jen moderátorem. Chtěl zase hrát, ale klasických rolí moc nepřicházelo. „Zvali mě do zábavných pořadů, ale to jsem bral spíš jako nutnost, nijak mě to neuspokojovalo. Ty pořady jsou jeden jako druhej, tam se nedá nic dělat. Já jsem vstoupil do známosti jako moderátor, ne jako herec. Že by se o mě zajímal nějaký český režisér, to se nestalo. Pár zahraničních ano, ale český ne a televize mi v ničem nepomohla. Lidi třeba ani nevědí, že jsem herec, jsem pro ně moderátor. Když se stanete moderátorem v televizi, a navíc v televizi, jako je Nova, to vám u lidí, kteří se věnují umění, spíš uškodí,“ svěřil se Čech v roce 2004.

V té době už měl za sebou několik měsíců bez pořadu, který mu dával obživu i popularitu. Byl to zvláštní konec. Pořad byl oblíbený, sledovanost výborná. Ale podle vedení televize byl Čech k soutěžícím příliš vlídný. Ne že by jim napovídal, ale údajně nebyl tak ďábelsky znejišťující, jak předepisoval manuál pořadu. Jenže to bylo jasné už po prvních dílech, že česká verze Milionáře bude jiná, než většina zahraničních sérií. Čech sice uměl svraštit čelo a obočí do mefistovského šklebu, jenže démona v očích nikdy neměl, to spíš tam bylo pohlazení a pochopení. Takový totiž byl.

Maminka musela v roce 1968 z televize odejít

Hodně toho v sobě měl po své mamince Hedě Čechové, slavné televizní hlasatelce, která musela po roce 1968 odejít z televize. Její obliba byla u diváků celonárodní a Čech se několikrát přiznal, že jako malý kluk její popularitu doslova nenáviděl. „Nemohli jsme se nikam hnout, aby ji lidé nepoznávali.“ Se slávou své matky se musel ale dlouho vypořádávat i v dospělosti, stále byl vnímán jako „ten syn Hedy Čechové“. Pomáhala mu v tom častá práce v rozhlase, kde mu maminku tak často nepředhazovali.

Heda Čechová se synem Vladimírem
Vladimír Čech a sdružení Desítka pro domácí.

V kariéře vystřídal několik oblastních divadel, od Ostravy přes Opavu, Olomouc a Pardubice až po Kladno a Ústí nad Labem. Byl hrdým oblastním hercem, nestyděl se za to. „Na oblasti jsou davy výborných, skvělých herců, kteří, kdyby dostali šanci, mohli zazářit mnohem víc než já. Bohužel ji třeba nikdy nedostanou... Čím jsem starší, tím mám větší radost, že můžu vystoupit před lidi. Kolikrát jsem unavený, něco mě bolí, mám různé problémy, ale jak se roztáhne opona, všechno ze mě spadne,“ svěřil se v roce 2006 MF DNES.

Celoživotní cestovatel

Přečtěte si další POHNUTÉ OSUDY:

S nezájmem divadelních režisérů se vyrovnal tak, že začal pro rozhlas a ČT připravovat pořady o cestování. Putování po českých regionech byla jeho celoživotní vášeň a tak jako průvodce na obrazovce působil věrohodně, věděl, o čem mluví. „Chodím do přírody, tu a tam s kamarády na vandry, pravidelně i se starším synem dvakrát do roka obcházíme s batohem na zádech republiku, spíme pod širákem, tu a tam se snažím sportovat. Basket, výhledově uvažuji o tenisu. Snažím se i po Praze co nejvíc chodit pěšky.“

Všechno ukončila těžká nemoc, na kterou mu už síly nestačily. V březnu 2013 Vladimír Čech, někdy přezdívaný jako český Sean Connery, zemřel v 61 letech na rakovinu komplikovanou těžkým zápalem plic.

Autor: