130 let

Stroganoff | foto: Reprofoto

Voňavý steak Stroganoff

Jídlo
  •   15:15
Ještě nedávno trůnila na každém noblesním menu položka biftek Stroganoff na místě nejvyšším čili nejdražším. Pokaždé jsem ji pěkně přeskočila a zastavila se na smaženém sýru.

Až jednou jsem řekla číšníkovi: Stroganoff, prosím! A pak to přišlo, k mému nosu dorazila úžasně vábná vůně všeho, co mám nejradši. Tohle jídlo musel vymyslet kouzelník. Použil to nejlepší maso a upravil ho nejjednodušším způsobem. A přidal k němu vůni hub a zalil smetanou. Pátrala jsem po tom zhýralci.

A narazila jsem na člena jednoho z nejbohatších klanů všech dob, těch, kteří zbohatli na těžbě soli. Jeden z nich, kníže Pavel Alexander Stroganov, vyslal v roce 1890 do Sankt Petěrburgu svého kuchaře na kulinářskou soutěž. A on vyhrál.
S biftekem Stroganoff.

DOBA PŘÍPRAVY:
30–35 minut
Pro 4 osoby

POTŘEBUJETE:
4 steaky, každý o hmotnosti 170–200g
2 cibule nakrájené na kolečka
40g másla
2 stroužky česneku
400g žampionů nakrájených na plátky
1 lžičku mleté papriky
2 lžíce rostlinného oleje
300 ml vývaru
300 ml zakysané smetany
2 hrsti sekané zelené petrželky
sůl, pepř

1. OSMAHNĚTE PŘÍSADY
Nakrájenou cibuli osmahněte na másle ve velké pánvi. Vmíchejte česnek i žampiony a smažte až do té doby, než houby začnou pomalu zlátnout. Přisypte mletou papriku a po půl minutě směs přemístěte do mísy.

2. OPEČTE STEAKY
Do pánve vlijte rostlinný olej, a když je rozpálen, opečte na něm plátky roštěné, 2–3 minuty po každé straně (pokud se tam nevejdou všechny najednou, opečte je postupně).
Vyjměte je a udržujte v teple.

3. NAKONEC PŘIDEJTE SMETANU
Do pánve vraťte houby, zalijte vývarem a nechte prudčeji vyvařit, až zbude jen třetina původního množství.
Odstavte a přimíchejte zakysanou smetanu, osolte a opepřete podle chuti. Podávejte posypané petrželkou; jako přílohu doporučujeme široké nudle nebo rýži.

Tipy na nejlepší biftek
Základem úspěchu je to nejlepší maso, a pak samozřejmě znalost několika „tajemství“, bez nichž úžasného výsledku nedosáhnete.
Pravý steak je načervenalý
Nejlepším masem, které splní vaše očekávání, je maso z mladého býčka, ideálně ze skotského plemene Agnus nebo francouzského Charolais. A jdete-li vybírat to pravé maso na steak, dávejte si pozor, aby na něm nebyly hnědé skvrny a aby bylo opravdu správně načervenalé.

Zapomeňte na paličku!
Ještě než se pustíte do naklepávání  masa, měli byste vědět, že správný špalíček masa na biftek by měl být tak 3 až 4 centimetry vysoký - ze střední části svíčkové zbavené tuku a blanek. Maso pak nechte chvilku uležet, aby získalo pokojovou teplotu. Nikdy ho nedávejte z lednice hned na pánev.
A pozor! Nejdůležitější je zapomenout na paličku! Maso velmi šetrně  naklepáváme nejlépe prsty, hranou či klouby ruky. Je dokonce možné maso nenaklepávat vůbec.

Krvavý nebo propečený?
Profesionálovi stačí hmat: krvavý biftek je nejměkčí, středně propečený pružný jako míč a dobře propečený nepruží vůbec. Jinak platí: 200gramový biftek opékejte zprudka minutu po každé straně, preferujete-li polosyrový. Zvýšíte-li na dvě minuty, bude mít biftek hnědou kůrku a růžové maso s krvavým středem. Po čtyřech minutách opékání krvavý střed zmizí a biftek je středně propečený, po deseti minutách je propečený úplně. Delší dobu vůbec nezkoušejte, pak už se nedá mluvit o bifteku.

Připraveno ve spolupráci s:
Autor:
Témata: maso, houby, pánev, Petrohrad