Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Slovensko-cest

Za šizení evidence tržeb může pykat i zákazník, míru viny posoudí ‚berňák‘

Ilustrační foto foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA - O elektronické evidenci tržeb její odpůrci rádi mluví jako o biči na podnikatele. Ve výjimečných případech si ale bude moct berní úřad došlápnout i na jejich zákazníky. Pokud se budou ve velkém a schválně podílet na šizení daní, vyslouží si pokutu.
  17:00

Tenhle detail vyšel najevo při projednávání zákona v Senátu. Na možnost pokutovat zákazníky upozornila senátorka Eliška Wagnerová. „Hovoří se tam o přestupcích, kterých se může dopustit fyzická osoba. To znamená každý. I ten, kdo si nechá vymalovat byt, aniž by si na to vzal fakturu,“ řekla. Horní hranice pokuty činí půl milionu korun. S tím, že pokutu může dostat i zákazník, má pravdu, ale tak přísný, jak senátorka naznačila, paragraf není. Pokud například majitel bytu neodolá pokušení klasickému dotazu stěhovací firmy, jestli „to chce na fakturu, nebo levněji“, nejde o situaci, kvůli níž by za ním dorazila návštěva z berního úřadu. Ani když si nebude od pokladních přebírat účtenky.

PŘEHLEDNĚ: Co přinese zavedení elektronické evidence tržeb

„Ustanovení se nevztahuje na případ prostého nepřevzetí účtenky zákazníkem. Musí to být jednání úmyslné, které má za cíl závažným způsobem ztížit nebo zmařit evidenci tržeb,“ vysvětluje mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Platí, že zákazník není povinen vzít si při nákupu účtenku (obchodník ji nicméně vždycky vystavit musí), ale pokud se začne podílet na úmyslném a velkém obcházení daňových povinností, může ho stát potrestat také. „Ve výjimečných případech, například pokud bude docházet k dohodám mezi podnikateli a zákazníkem o neevidování dané tržby,“ dodává Žurovec.

Podvodný software

To znamená, že pokud k někomu dorazí elektrikář a malíři a vyrovnají se spolu „na ruku“, neudělá to takovou díru do státního rozpočtu, aby se kvůli tomu finanční správa aktivovala a rozdávala pokuty. Pokud ale už půjde o majitele několika bytových domů, který se s firmou nebo řemeslníky domluví, že práce v bytech odvedou bez danění, může na postih dojít – pokud úřady dospějí k závěru, že se zlý úmysl spojil s daňovým únikem velkého rozsahu. Zákon počítá s tím, že berní úředníci vždycky vezmou v potaz, jaká pohnutka k tomu zákazníka vedla, o jak velký daňový výpadek šlo, zohlední se i to, jestli už někdy na odvodech ve velkém šidil. Trestem nemusí být jenom pokuta, berní úřad smí rozdávat i napomenutí. Platí, že pokuta nikdy nesmí být likvidační.

Účtenková revoluce krok za krokem

Přestupkovým paragrafem se myslí především na ty, kdo si na obcházení online hlášení výdělků založí vlastní byznys. „To je třeba programátor, který úmyslně vyrobí software, jímž se evidence tržeb naruší,“ uvedl v Senátu ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Nápadem na EET se Babiš inspiroval na svém rodném Slovensku. Tam už mají i první zkušenost s přeprogramováním pokladen tak, aby něco jiného tiskly zákazníkům a něco jiného posílaly do berní databáze. Před několika dny slovenská finanční správa zveřejnila, že narazila na rozsáhlý a organizovaný podvod, na kterém se podíleli na jedné straně podnikatelé, kteří se chtěli placení daní vyhnout, na straně druhé výrobci softwaru a servisní firmy, které poklady „vylepšily“ tak, aby podvádět šlo.

Kvákání a hádky o transparent. Poslanci se přeli o elektronickou evidenci tržeb

„Na slovenském trhu je odhadem přes 11 tisíc elektronických registračních pokladen, které by mohly být vybaveny pozměněným softwarem. Úniky na DPH a na dani z příjmu v této oblasti odhadujeme na tři sta až čtyři sta milionů eur,“ uvedl ředitel slovenské finanční správy František Imrecze. V korunách to je osm až necelých 11 miliard.

Sedm měsíců na přípravy

Až se zákon objeví ve sbírce, má ministerstvo financí sedm měsíců na to, aby vybudovalo elektronickou databázi, s níž budou komunikovat pokladny, a zocelit ji ve zkušebním provozu tak, aby byla bezpečná a nespadla při větším náporu. Rejstřík s údaji o tržbách bude patřit pod Generální finanční ředitelství a přístup do něj bude mít omezený okruh proškolených analytiků s prověrkou. Podle odhadů ministerstva financí to nebude víc než několik desítek lidí.

Nachystat se musejí i podnikatelé, v první vlně hoteliéři a restauratéři. Musejí si pořídit přístroj, který umí tisknout a je schopný připojit se na internet.

Ministr Babiš předpokládá, že poté, co se do EET zapojí všechna povolání, se na daních vybere o 18 miliard korun ročně víc, než je tomu dosud. Opozice mu vyčítá, že tímto nástrojem honí malé ryby, protože podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu se menší podnikatelé a řemeslníci podílejí na šedé ekonomice zhruba z desetiprocent.

Hlavní díl unikajících daní jde za velkými korporacemi a nadnárodními firmami. S odhalením jejich praktik má finanční správě pomoct již zavedené kontrolní hlášení (párování objednávek a faktur) a přísnější dohled nad převodníkovými cenami, kdy mezinárodní společnosti přelévají peníze mezi svými dcerami tak, aby končily v daňových rájích.

KDY MÁ EET PLATIT:

  • EET potřebuje jen podpis prezidenta, pak se zařadí do sbírky zákonů. Poté začne sedmiměsíční lhůta, na povinnost se musí nachystat stát i podnikatelé
  • Evidence začne dle všeho platit v listopadu. Od té chvíle budou hospodští a hoteliéři finanční správě online hlásit své výdělky
  • Po třech měsících se k ubytovacím a stravovacím službám přidá maloobchod a velkoobchod
  • Po dalším roce naskočí zbytek povolání s výjimkou řemeslníků, ti se připojí za tři měsíce