Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zemanův přítel Jarošek opět požádal o propuštění, policie už jej nehlídá

Česko

  9:49
OLOMOUC - Policisté přestali po šesti týdnech střežit ve Fakultní nemocnici v Olomouci odsouzeného bývalého člena Strany práv občanů (dříve Strana práv občanů - zemanovci) Vladislava Jaroška. Vlivný podnikatel, který nenastoupil do vězení, kde si má odpykat šestiletý trest za krácení daní při obchodech s lihem, znovu požádal o přerušení výkonu trestu, uvedla mluvčí brněnského krajského soudu Simona Tesařová.

Vladislav Jarošek a současný prezident Miloš Zeman na snímku z roku 2011. foto: Youtube.comReprofoto

Policisté muže přestali hlídat na základě rozhodnutí soudu, řekla krajská policejní mluvčí Irena Urbánková.

„Odsouzený Jarošek zažádal ze zdravotních důvodů o přerušení výkonu trestu odnětí svobody. Soud si vyžádal stanovisko vězeňské lékařské komise a následně o žádosti rozhodne,“ uvedla mluvčí soudu Tesařová.

Podotkla, že muž předložil svou zdravotní dokumentaci, kterou zhlédne vězeňská lékařská komise. „Zhodnotí, zda je schopen výkonu trestu v rámci lékařských vězeňských zařízení nebo mimo,“ doplnila Tesařová. Do doby rozhodnutí jej policisté střežit nebudou, je to podle mluvčí i z ekonomických důvodů.

U Zemanova přítele zasahují celníci. Za daňové podvody s lihem už byl jednou odsouzen

„Střežení osoby ve Fakultní nemocnici Olomouc ze strany policistů Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje bylo dne 31. srpna ukončeno, a to na základě rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Střežení osoby bylo prováděno od druhé poloviny měsíce července do 31. srpna,“ řekla krajská policejní mluvčí Urbánková.

Jarošek měl do vězení nastoupit po předchozím přerušení trestu na začátku června, protože se tak nestalo, vydal brněnský krajský soud 20. června příkaz k nastoupení do výkonu trestu. Policie jej poté v nemocnici 19. července zatkla.

Policie nyní prověřuje, zda svým vyhýbáním se vězení nespáchal další trestný čin. „V případě odsouzeného muže, kterého policisté střežili, byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání,“ doplnila policejní mluvčí.

Jarošek se již v minulosti trestu vyhýbal, tři čtvrtě roku se skrýval na Slovensku, kde ho v březnu 2014 zatkla policie v penzionu v okrese Nové Zámky. Evropský zatýkací rozkaz vydal v říjnu 2013 brněnský krajský soud. Loni v květnu mu poté soud trest na rok přerušil kvůli špatnému zdravotnímu stavu.

Policie na Slovensku zatkla bývalého člena Zemanovců, vyhýbal se vězení

Podle Českého rozhlasu vyrobila Jaroškova firma v roce 2003 téměř 500 tisíc litrů denaturovaného lihu. Denaturační proces však podle soudu nebyl úspěšný, společnost líh neznehodnotila a nezaplatila z něj spotřební daň, i když z něj vyráběla nemrznoucí směs. Lihovarník a podnikatel podle verdiktu způsobil škodu 70 milionů korun.

Jarošek vlastnil v době svého trestního stíhání vinné sklepy v Mutěnicích na Hodonínsku, kde se vedle vína vyrábí i destiláty. V obci založil místní organizaci SPOZ. Podle dřívějších informací médií jej při té příležitosti v roce 2011, tedy v době, kdy byl již Jarošek nepravomocně odsouzen, navštívil nynější prezident Miloš Zeman.

Později se strana od Jaroška prostřednictvím svého tehdejšího předsedy a současného hradního kancléře Vratislava Mynáře distancovala. Mutěnická buňka SPOZ byla v červnu 2012 zrušena.

Autor: