Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Živý a otevřený komplex na Vackově. Tady se sousedé budou znát

Design

  7:00
Obyvatelům bytového komplexu Alfarezidence v Praze na Vackově postavil architekt i posezení s pergolou a dětem pískoviště.

Alfarezidence na Vackově foto: Filip Šlapal

Před pár týdny se do Alfarezidence na Vackově v Praze na pomezí Žižkova a Malešic začali stěhovat první obyvatelé. Nejen v kontextu hlavního města jde o výjimečný bytový soubor, například i tím, že se před veřejností neuzavřel branou.

Architekt David Tichý zpracovával doktorskou práci na téma různých forem bydlení. Její součástí byla i kritika velmi konzervativních a nepříliš variabilních způsobů, jakými se bytové komplexy u nás realizují. Nutno dodat, že je to kritika oprávněná. Teoretická práce vyústila mimo jiné v nabídku zúčastnit se architektonické soutěže pro společnost Metrostav, která plánovala stavbu bytových domů na Vackově, v blízkosti Nákladového nádraží Žižkov. Soutěž pomohl vyhrát, a dostal tak příležitost uplatnit své teoretické znalosti v praxi (tehdy ještě v týmu Jiran Kohout architekti). Po šesti letech se teď můžeme podívat na výsledek jejich práce. 

Komplex tvoří jedenáct domů, jež jsou zorganizovány do tří samostatných ostrůvků, či chcete-li hnízd, které obklopují polosoukromé dvory. Dva ostrůvky jsou tvořeny čtyřmi domy, jeden třemi. Každý z domů má čtyři patra, tři fasády obložené keramickým páskem, jednu - tu do společného dvora - dřevem z borovice, jež místu dodává intimnější charakter. Byty v přízemí jsou s venkovním prostorem propojeny pomocí francouzských oken od podlahy ke stropu. Byty v posledním patře jsou největšía mají otevřené balkony a terasy. Údajně nejlépe se zatím prodávají ty ve druhém patře s kombinovanou lodžií a balkonem, skepse k bydlení v přízemí v Česku přece jen stále trvá.

Soukromé, a přesto veřejné

Stavby vyrůstají ze společné velkokapacitní garáže s jediným vjezdem. Potud vše normální. Středobodem celé sestavy je ovšem čtvercový veřejný prostor. Ano, veřejný. Přístupný komukoliv, kdykoliv. Velký rozdíl oproti koncepcím, které začaly postupně dominovat stavebnímu trhu v Česku a které vycházely vstříc požadavku na zvýšené bezpečí majitelů jejich úplným odtržením od veřejného prostoru. Na tomto náměstí se sice cítíte jako uvnitř soukromého vnitrobloku, ale už jen fakt, že je možné sem vejít, považuji za významný.

Veřejná cesta procházející areálem je od domů oddělena ploty, které časem zmizí uvnitř plotů živých.

Další unikum vyjde najevo až při konfrontaci dojmů s fakty. Při relativně nízkém koeficientu podlažních ploch 1,1 se na takřka hektarovém pozemku nachází 124 bytů (největší z nich mají 120 m2) s odhadovaným počtem budoucích obyvatel až 380 na hektar - a to už je hustota, která snese srovnání s tradičně rostlým městem. Daň za to vše představuje blízkost domů, která je v porevoluční výstavbě v Česku netypická. Nejbližší fasády samostatně stojících domů se nacházejí pouhých šest metrů od sebe.

K designu jednotlivých staveb nemám výhrad. Jde o stavby navržené pro klasického developera a architekti se museli vejít do jasných, předem stanovených limitů. Jak z hlediska velikosti a dispozic bytů, tak především z hlediska finančního. Podařilo se. Chápu, že areál čelil kritice obyvatel sousedních řadových domů, kteří by vedle sebe nejraději viděli rodinné domy, ale pro tento typ lokality mi zvolený objem připadá adekvátní.

Nechybí ani pískoviště

Za zdůraznění stojí detailní zpracování společných prostor a jejich vybavení, včetně velkorysého vstupu do každé budovy, samostatné společenské místnosti vybavené kuchyňkou i toaletou, vnitřního schodiště, jež je dostatečně prosvětleno, ale i venkovního posezení s pergolou a pískovišti. Nezapomnělo se ani na přehledné orientační značení, venkovní hřiště pro menší i větší děti na východní straně areálu, jednoduché a elegantní dřevěné konstrukce ukrývající kontejnery na odpad. Zdá se, že pozornost byla věnována doopravdy všemu. Včetně atypických venkovních žaluzií nebo skleněného předsazeného zábradlí před francouzskými okny. Obojí bylo po dohodě s dodavatelem oken ukotveno přímo do dřevěných okenních rámů, což oběma prvkům dodává na subtilnosti. Vynikne i materiálová střízlivost. Kromě již zmíněných obkladů fasády už v areálu narazíme pouze na zábradlí a ploty z žárového pozinku, betonové opěrné zídky, dřevěné zástěny tam, kde je třeba více oddělit soukromí jednotlivých předzahrádek, jemně omítnuté arkýře hlavních obytných místností, dlažbu složenou z různých materiálů podle únosnosti a to je asi tak vše.

Velkorysé prosklené schodiště.

Dispozice bytů je racionální a přehledná a s výjimkou těch nejmenších jsou všechny ostatní orientovány do tří světových stran, což značně zvyšuje jejich komfort a prosvětlení. Jednotlivé vnitrobloky mají vlastní strategii ozelenění, která je snad až příliš detailní: společným prostorám by podle mě slušel méně formální styl. Ale to se může změnit.

Autoři komplexu se snažili myslet na vše, ale jak jejich experimentální strategie doopravdy dopadne, se ukáže až v následujících letech a bude hodně záviset na skladbě obyvatel, kteří se sem nastěhují. Vše je nastaveno tak, aby to byla směsice doopravdy pestrá a aby došlo k neformálnímu podpoření smyslu pro sounáležitost. Proto dělení na jednotlivé ostrovy, jejichž velikost je taková, aby vznikala přirozená sousedství, aby se lidé dokázali rychle vzájemně poznat. Jsem doopravdy zvědav, jak toto proběhne, a určitě by to stálo za detailnější sledování, například formou časosběrného dokumentu.

FAKTA:

Investor: Metrostav Vackov, a. s. Architekt: Michal Kohout, David Tichý, Zdeněk Jiran / UNIT architekti, Jiran Kohout architekti, http://www.unitarch.eu Spolupráce: Zdeňka Pavelková, Adrian Ewig http://www.alfarezidence.cz Počet bytových jednotek: 124 Dokončeno: 2012

Čím starší, tím lepší

Jedním z úkolů architektů je navrhovat stavby tak, aby se stárnutím zlepšovaly. Připadá mi, že tato bytová sestava má šanci v této kategorii uspět. Až drátěné ploty pohltí ploty živé, slepé fasády porostou popínavkami, pozinkové zábradlí balkonů bude osazeno květinami, ve vstupech domů budou stát kočárky a kola, na společném dvoře se bude grilovat a sousedé si budou povídat z jednoho balkonu na druhý, jako ve známé reklamě, bude méně pozornosti věnováno samotné architektuře a designu. A tak to má být.

Autoři:

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...