Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zlínská vila: jednoduchost, hra a luxus definovaný časem

Design

  7:00
Na okraji Zlína vznikla nedávno šestice nových vil. Pět z nich vykazuje nejen znaky kvalitní architektury, ale také profesního respektu: autorům se podařilo rozdílné stavby v určitých ohledech sladit, aniž by potlačili jejich jedinečnost.

Vila se dvěma byty, Lazy, Zlín foto: Dušan Tománek, Toast

Panoramatický výhled na město, blízkost lesa a sousedství domů od kvalitních architektů – jmenovitě jde o architekty Pavla Mudříka a Petra Jandu. Takové kvality nabízelo místo ve zlínské vilové čtvrti Lazy vybrané pro stavbu rodinného domu. Přineslo ale také pár problémů, se kterými bylo nutné se vypořádat – prudkost svahu (která obvykle stavbu prodraží z důvodu složitého zakládání) a především fakt, že je orientován k severu.

Jižní strana, v našich klimatických podmínkách běžně považovaná za nejdůležitější, je kromě protisvahu nedaleké hradby lesa limitována umístěním příjezdové komunikace. Ta lokalitou prochází z východu na západ a dělí ji tak na dvě poloviny: na tři parcely v dolní, severní části a další tři v horní, jižní. Dnes recenzovaný dům stojí uprostřed dolní části a je z obou stran obklopen domy navrženými architektem Pavlem Mudříkem.

Vila se dvěma byty, Lazy, Zlín

Fakt, že oba autoři v minulosti spolupracovali, přispěl k snadnosti dohody ohledně parkování. Všechny tři domy je řeší stejným způsobem, což celku velmi prospívá. V případě realizace Pavla Míčka je střecha garáže částečně zapuštěna pod svah a je pokrytá vegetací. Stává se tak přirozenou součástí svahu.

Jednoduchý dům plný her s prostorem

Celkový koncept návrhu Pavla Míčka je snadno rozpoznatelný už zvenku. Jednoduchý, jednolitý objem, orientovaný co nejlépe vůči světovým stranám i vzhledem k omezením daným místem. Maximální možné materiálové sjednocení. Obložen je bílými lícovými cihlami s podobně světlou spárou, má dřevěná okna buď minimálních rozměrů (u těch určených k provětrání), nebo naopak dimenzí značně velkorysých, především z důvodu výhledů.

Uvnitř domu pak každý pochopí další atributy konceptu. Několik výškových úrovní reflektuje prudkost svahu, jehož podoba, jak je pro architekta charakteristické, zůstala bez výraznějších změn. I uvnitř pokračuje materiálová střídmost a detailní dotaženost.

Rozdílnost prostorů je dána především přirozeným osvětlením, které hraje pro dům i jeho autora zásadní roli. Zvenku kompaktní objem je uvnitř prosvětlen celkem čtyřmi střešními světlíky. Dva kruhové světlíky posilují význam hlavního obytného prostoru, dva obdélníkové přinášejí dostatek světla do schodišťového kloubu.

Bílé cihly a prosvětlený interiér

Hlavní obytný prostor se obtáčí kolem centrální krbové zdi

Nejsilnější dojem, který jsem si z návštěvy odnesl, je ale úspěšný pokus o vytvoření série prostorových zážitků. Zádveří je odděleno od vnějšku krytým před prostorem, který mezi těmito dvěma odlišnými světy vytváří intenzivnější propojení a zároveň pomáhá stínění prosklené fasády. Stejný motiv se objevuje i ve spojení obytného prostoru s terasou.

Zádveří je tou nejnižší místností, přesto zřetelně prozrazuje celkovou koncepci vnitřku domu. Zvnějšku vás dovnitř provází zeď z bílých cihel, která se vytrácí až u vstupu do hlavní obytné místnosti. Podobným způsobem domem prochází bílá polyuretanová stěrka na podlaze, kterou ve sníženém obytném prostoru střídá dřevo. Jedna zeď je tvořena na míru vestavěným nábytkem, dál vedou dvoje dveře. Mají – ostatně jako všechny dveře v domě – stejný design i rozměry: od podlahy až po strop.

Po pár schodech se pak můžete vydat dolů, do hlavní části domu, nebo nahoru, do samostatného bytu dcery. Při sestupu vás hned na schodech čeká překvapení: vstoupíte z nejnižšího prostoru rovnou do prostoru nejvyššího a ocitnete se v bílém tubusu s přirozeným horním přisvětlením. Za schody se otvírá překvapivě dosti členitý prostor, který se obtáčí kolem centrálně umístěné zdi s krbem a zároveň se otvírá do všech čtyř stran: k severu panoramatickým oknem do údolí města, k západu do jídelny s kuchyňským koutem a s možností bezbariérového výstupu na zahradní terasu a následně na pozemek.

Největší otevření interiéru do exteriéru. Západní fasádou prochází bezbariérový výstup z jídelní části na terasu a pozemek.

Sem také ústí chodba vedoucí do intimní, ložnicové části. Přes své minimální rozměry nepůsobí stísněně, naopak, končí totiž výrazným prosklením, které plynule prochází do ložnice a vytváří tak největší okenní otvor na východní fasádě.

Pokud se otočíte zády k chodbě, můžete sestoupit do podzemí, do servisní části domu, nebo dalšími schody do samostatného pokoje. Ten je přístupný také zvenku, z prostoru před zádveřím.

Luxus bez okázalosti

Dům je vytápěn tepelným čerpadlem a má také nainstalovanou vzduchotechniku, ale podle majitelů se využívá jen pár dnů v roce. Stavebně jej tvoří kombinace zděných a monolitických betonových konstrukcí. Ty našly největší uplatnění v konzolovitě vysunuté části obytného prostoru. Zvenku je možné na dům nahlížet buď jako na srostlici několika stavebních objemů, nebo jako na jediný objekt – celek složený z různých částí. Díky materiálovému sjednocení se přikláním spíš k druhému pohledu.

Samozřejmostí je kvalitní řešení prostor okolo domu, včetně již zmíněného parkování, za pozornost ale stojí i zahradní pěšiny, vstupní oplechovaná vrata s betonovou zídkou nebo úprava květinových záhonů. Majitelé, kteří si dokážou ke spolupráci vybrat výborného architekta, přece neomezí jeho působnost fasádou domu.

FAKTA

Autor: Pavel Míček , www.pavelmicek.com Projekt: 2005–2007 Realizace: 2007–2009 Zastavěná plocha: 260 metrů čtverečních

Z realizací toho druhu, jako je vila v Lazech, mám radost. Jde vpravdě o luxusní řešení. Luxus se tu ale neprojevuje okázalostí, právě naopak. Je vidět, že pečlivě promyšlené řešení – prozrazuje ho například absence sádrokartonu nebo detaily jako zapuštění pojezdu záclon ve stropě – si vyžádalo obrovské množství času, a to jak v projekční fázi, tak při realizaci. Luxus je zde tedy definován časem, který se do realizace rozhodli objednavatelé i architekt vložit. Jsem přesvědčen, že to byla dobrá investice.

Autoři:

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...