Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

První čísla se mýlila. ‚Matka všech bomb‘ zabila 90 islamistů, ukazuje nová bilance

Svět

  7:58aktualizováno  8:55
KÁBUL - Nejméně 90 bojovníků Islámského státu (IS) zabila podle agentury AFP bomba, kterou americká armáda ve čtvrtek shodila na jeskynní komplex na východě Afghánistánu. USA při tomto útoku poprvé použily svou nejsilnější nejadernou bombu GBU-43 se zhruba 11 tunami výbušniny.

GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast bomb (MOAB). foto: Reuters

Exploze obří bomby, kterou některá média označují za „matku všech bomb“, zcela zničila tři tunely v provincii Nangarhár u hranic s Pákistánem, ve kterých byli bojovníci IS ukryti. AFP o tom v sobotu informovala s odvoláním na své oficiální afghánské zdroje. Předchozí bilance útoku uváděly 36 mrtvých.

Bomba GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast bomb (MOAB).
GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast bomb.

Americká armáda bombu shodila na jeskynní systém, který podle jejích informací sloužil jako úkryt bojovníků IS. Šéf amerických a mezinárodních sil v Afghánistánu generál John Nicholson v pátek útok potvrdil a prohlásil, že se jednalo o „správné a čistě taktické rozhodnutí“.

V oblasti Nangarhár při protiteroristické operaci minulý víkend zahynul jeden americký voják. Američané region společně se sousední provincií Kunar označují za hlavní působiště IS v Afghánistánu se 700 bojovníky. Afghánské úřady hovoří až o 1500 členech

„Byla to správná zbraň na správný cíl,“ řekl na tiskové konferenci John Nicolson, šéf amerických a mezinárodních sil v Afghánistánu generál John Nicholson. Dodal, že své rozhodnutí pumu nasadit učinil po diskusích s Washingtonem.

Lidé na afghánské straně pak hovořili o „záblesku jako při bouřce“, a pocitu „jako by bomba spadla přímo před jejich domem“. „Celý dům se třásl. Když jsem vyšel ven, viděl jsem veliké plameny, všechno kolem hořelo,“ řekl AP Muftí Chán z vesnice Ačín jen několik kilometrů od místa dopadu MOAB.

Americký nálet vyvolal v Afghánistánu smíšené reakce. Někteří místní se domnívají, že pro poražení IS je potřeba udělat všechno. „I když kvůli zničení Daesh (IS) zničíte můj dům, nebudu si stěžovat, protože oni nejsou lidé, jsou to zvířata,“ řekl agentuře Reuters Mír Alám. Objevily se však i hlasy, včetně vyjádření exprezidenta Hamída Karzáího, které považují čtvrteční zásah za americký zbrojní test na území cizí země.

Jedna bomba za 16 milionů dolarů

GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast, nebo zkráceně MOAB bomba. V armádních kruzích je známá jako „matka všech bomb“ kvůli své velikosti a síle. Byla navržena v Air Force Research Laboratory (výzkumné laboratoři amerického letectva) a vyrobili ji v McAlesterově armádním muničním závodu v Oklahomě. Bombu GBU-43/B vyrobili v roce 2003 během devíti týdnů a uvažovalo se o jejím použití v Iráku v boji proti Saddámu Husajnovi.

Celkově bylo podle serveru Bussiness Insider vyrobeno 20 bomb a americká armáda za ně zaplatila 314 milionů dolarů (v přepočtu zhruba 7,9 miliardy korun). Jedna tak vyšla Spojené státy na 16 milionů dolarů (400 milionů korun).

Samotná „matka všech bomb“ je dlouhá přes devět metrů a má průměr přes jeden metr. Uvnitř témeř desetitunové bomby je osm a půl tuny výbušné látky H6, která je jednou z nejsilnějších výbušnin americké armády. Je složená z TNT, hliníkového prášku, speciální vojenské výbušniny RDX a nitrocelulózy (označované i jako střelná bavlna).

Autoři: ,