3. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Babiš bude v Turecku jednat s Erdoganem, v Polsku začne východoevropský Davos

Vláda představila 30. srpna 2019 na tiskové konferenci v Karlových Varech... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vláda představila 30. srpna 2019 na tiskové konferenci v Karlových Varech... | foto: ČTK

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu Karel Havlíček pokračují ve státní návštěvě Turecka, na které je provází delegace českých podnikatelů. Předseda vlády bude jednat s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Dále navštíví společně s podnikatelskou delegací Atatürkovo mauzoleum a bude jednat s předsedou parlamentu Turecka Mustafou Sentopem a ministryní obchodu Ruhsarou Pekcanovou.

Sledujeme vývoj kolem brexitu. Britský parlament kolem 15:30 po letní přestávce zahajuje práci. Půjde o první den, kdy opozice může navrhnout hlasování o důvěře vládě. Odpůrci brexitu bez dohody zahájí snahu prosadit zákon o případném dalším odkladu odchodu z EU. Premiér Boris Johnson již dříve oznámil, že parlament přeruší asi po týdnu práci a sejde se znovu až 14. října. Poslanci tak budou mít mnohem méně času jednat o podmínkách brexitu před plánovaným odchodem Británie z EU 31. října.

Skotský soud by měl vynést konečné rozhodnutí o žádosti skupiny 70 britských opozičních poslanců, kteří se domáhají toho, aby premiér Johnson nemohl přerušit zasedání parlamentu ve snaze zabránit poslancům zablokovat brexit bez dohody.

V polské Krynici začíná třídenní ekonomické fórum, kterému se také přezdívá východoevropský Davos. Čekají se čtyři tisícovky hostů ze šesti desítek zemí.

Na mezinárodním filmovém festivalu v italských Benátkách bude mít v hlavní soutěži mezinárodní premiéru český film režiséra Václava Marhoula Nabarvené ptáče.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) bude od 12:30 jednat s odboráři o navýšení platů ve veřejném sektoru pro rok 2020.

Slovenský nejvyšší soud projedná odvolání vůči verdiktu nižší instance, který loni uznal českou podnikatelku Evu Zámečníkovou vinnou z objednání vraždy jejího slovenského manžela.

Ústavní soud vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha. Nález se bude týkat Zadehovy vazby. Městský soud v Brně nepravomocně poslal podnikatele na 3,5 roku do vězení za ovlivňování svědků v kauze daňových úniků, v níž je hlavním obviněným a hrozí mu tam ještě přísnější trest.

Očekává se setkání italsko-amerického výrobce průmyslových strojů CNH Industrial s investory. Spekuluje se, že CNH představí plán reorganizace, jehož součástí bude oddělení divize nákladních aut Iveco do samostatné firmy.

Diecézní biskup Vlastimil Kročil a primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda pravděpodobně poprvé od roku 1772 vyjmou a otevřou časovou schránku z makovice klášterní věže na Piaristickém náměstí. Po otevření bude obsah schránky zdokumentován a vloženy další pamětní předměty pro budoucí generace.

Lidovky.cz