16. ledna 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Česko si připomene Palachův čin, britská premiérka bude po brexitové porážce čelit odvolání

Premiérka Theresa Mayová před úterním rozhodujícím hlasování o brexitu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiérka Theresa Mayová před úterním rozhodujícím hlasování o brexitu. | foto: ČTK

PRAHA Britští poslanci odmítli dohodu o brexitu, co se bude dít dál? Česko si připomene 50 let od sebeupálení Jana Palacha, který se jako student v lednu 1969 upálil na protest proti nastupující normalizaci.

Britští poslanci v úterý večer podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedmadvacítkou dojednala premiérka Theresa Mayová. Dohodu podpořilo 202 zákonodárců, proti bylo 432. Opoziční labouristé vzápětí oznámili, že podali návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Debatovat a hlasovat o něm budou poslanci už ve středu večer. Británie má unii opustit 29. března, tedy za 73 dní. Jak středeční hlasování o nedůvěře kabinetu dopadne, není zcela jisté. Nebylo ani jasné, jak se zachová premiérka Mayová. Alternativami jsou odložení brexitu, předčasné volby, druhé referendum o vystoupení, ale i neřízený brexit bez dohody. Na serveru Lidovky.cz budeme vývoj v Británii i ohlasy na hlasování britského parlamentu podrobně sledovat.

Dnes si Česko připomene 50. výročí šokujícího činu Jana Palacha, který se jako student v lednu 1969 upálil na protest proti nastupující normalizaci. Na programu jsou akce po celém Česku, dopoledne pořádají v Praze vzpomínková setkání mimo jiné Univerzita Karlova či Ústav pro studium totalitních režimů. Večer proběhne pietní akt s uměleckým programem připomínajícím oběť Jana Palacha a dalších živých pochodní v horní části Václavského náměstí a jiný u pamětní desky Jana Palacha na budově Filozofické fakulty UK. V 18:00 začíná na Václavském náměstí shromáždění a průvod se světly, který se v 18:45 vydá na Staroměstské náměstí, aby připomenul 50. výročí Palachova upálení. Akce připomínající památku Jana Palacha se uskuteční i v Bruselu a Lucemburku

Ve 14:00 se koná bilanční tisková konference středočeské policie. Zveřejněny také budou další podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. V pondělí večer kriminalisté po více než měsíci od činu zadrželi dva podezřelé. Podle informací serveru Lidovky.cz si kriminalisté a zásahová jednotka přijeli na okraj Vojkovic pro třicetiletého muže. Ten v přízemní novostavbě bez dokončené fasády, která disponuje celkem devíti byty o přibližné rozloze 80 metrů čtverečních, žil u jezera několik týdnů se svou těhotnou partnerkou.

Auditní mise EU pokračuje v kontrole dokladů a písemností ve Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF) kvůli podezření ze střetu zájmů při čerpání evropských dotací Agrofertem. Auditoři reagují na podezření, že Andrej Babiš jedná ve střetu zájmů, což český premiér odmítá.

Premiér Andrej Babiš je na pracovní cestě v thajském Bangkoku. Bude jednat s místopředsedou vlády a ministrem obrany Pravitem Vongsuvanem, poobědvá se zástupci thajských partnerů, bude jednat s místopředsedou vlády pro ekonomické záležitosti Somkidem Džatusripitakem a poté s premiérem Prajutchem Čan-Očou.

Pokračují soudy v ostře sledovaných korupčních kauzách posledních let. Krajský soud v Praze bude projednávat takzvanou druhou větev korupční kauzy bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. V případu je obžalováno devět lidí a osm společností. Obvodní soud pro Prahu 5 pokračuje v projednávání případu bývalého elitního detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Luďka Vokála, který čelí obžalobě ze zneužití pravomoci v souvislosti s vyzrazením razie v kauze Vidkun. A  Městský soud v Praze pokračuje v projednávání kauzy jízdenek pro pražský dopravní podnik. Podle obžaloby přišel podnik trestnou činností nejméně o 457 milionů korun. Obviněno je 17 lidí včetně lobbisty Iva Rittiga.

Prezident Miloš Zeman poobědvá ve 13 hodin s předsedy Senátu a sněmovny Jaroslavem Kuberou (ODS) a Radkem Vondráčkem (ANO).

Lidovky.cz

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na Lidovky.cz